Marcin Rudniak Marcin Rudniak
84
BLOG

Św. Katarzyna ze Sieny "Listy" - recenzja książki

Marcin Rudniak Marcin Rudniak Literatura Obserwuj temat Obserwuj notkę 2

Zbiór korespondencji autorstwa św. Katarzyny ze Sieny, zebrany w publikacji „Listy”, to gruba książka – łącznie ze wstępem sześćset stron z groszami. Nie powinno nas to jednak zniechęcać, wręcz przeciwnie - w jednym miejscu mamy aż tak duży zbiór listów o niezwykle bogatej treści.

Większość tych listów to odpowiedź świętej Katarzyny na tzw. niewolę awiniońską. Święta robi co tylko w jej mocy, aby jak najszybciej zakończyć ten niechlubny epizod w historii Kościoła. W tym celu zachęca obie strony konfliktu do wzajemnego zaniechania sporu. Adresatami listów są także osoby nieznane szerszej publiczności – tutaj św. Katarzyna porusza ważne dla nich sprawy.

Z lektury listów wyłania nam się obraz świętej, jako bardzo odważnej osoby; wręcz takiej, która nie rozumnie tego, jak można się czegoś bać będąc jednocześnie kapłanem. Nie stroni od używania mocnych jak na tamte czasy sformułowań, także w odniesieniu do papieża. Często przypomina adresatom, a pośrednio i nam, żeby starać się szybko działać, ponieważ, jak sama mówi: „czas na nas nie czeka”.

Warto sięgnąć po tę lekturę, zwłaszcza, że święta Katarzyna ze Sieny to doktor Kościoła i jeden z patronów Europy. 

Promowanie czytelnictwa wartościowych książek. Twitter: @MarcinRudniak

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura