W nas, żyjących współcześnie, pokutuje przekonanie, iż nasi przodkowie sprzed stu lat, byli wzorem cnót, a prawie każdy Polak z miejsca nadawałby się, aby zasiąść na Stolicy Piotrowej, gdyby zaszła taka potrzeba. Na pewno ówczesna moralność była u większości społeczeństwa na wyższym poziomie niż ma to miejsce obecnie, jednakże nie było tak kolorowo, jak nam się wydaje.
Problemy z jakimi mierzyli się katolicy w nowoodrodzonym państwie polskim zostały świetnie zdefiniowane przez św. Józefa Sebastiana Pelczara, a opisane w „Wezwaniu do pracy nad duchowym odrodzeniem się narodu polskiego” jego autorstwa.
Publikacja jest swoistą „mapą drogową” dla żyjących w tamtym okresie Polaków, która prezentuje najbardziej palące problemy, jakie dotykały poszczególne stany, i rozwiązania, jakie powinny wdrożyć. Książka przedstawia św. Józefa Sebastiana Pelczara, jako osobę bardzo zaangażowaną i przejętą duchowym odrodzeniem się narodu polskiego.
Na początku książki autor przedstawił rady, które są skierowane do wszystkich Polaków. Następnie możemy się zapoznać z radami adresowanymi do konkretnych stanów czy zawodów: duchowieństwa, polityków, rodziców, nauczycieli, dziennikarzy, robotników czy rolników.
Nie ulega wątpliwości, iż św. Józef Sebastian Pelczar jest jednym z najwybitniejszych polskich pisarzy katolickich. Diagnozy, jakie stawia i rady, których udziela, są ponadczasowe, dlatego też należy zapoznać się z twórczością tego przemyskiego biskupa, zwłaszcza, że w 2024 r. obchodzimy setną rocznicę jego śmierci.
Inne tematy w dziale Kultura