Nauka płynie z doświadczenia
"Choćbyś naturę wypędzał widłami, ona zawsze powróci." Horacy
8 obserwujących
27 notek
62k odsłony
  2519   0

Świento prowda, tys prowda i gówno prowda o szczepieniach

"Góralska teoria poznania mówi, że są trzy prawdy: świento prowda, tys prowda i gówno prowda."  Ks. Józef Tischner

Podpisałam się pod Obywatelską Inicjatywą Ustawodawczą STOP NOP w sprawie dobrowolności szczepień i jestem zbulwersowana bezpardonowym atakiem na środowisko STOP NOP w polskim Sejmie.

W wolnym społeczeństwie każdy ma prawo do swojego zdania na każdy temat, także zdrowotny. Objadać się cukrem czy nie objadać,  palić czy nie palić,  zażywać APAP czy nie zażywać, umrzeć młodo czy staro, kochać się rano czy wieczorem itd. Takim tematem jest też "szczepić czy nie szczepić".

W Polsce wolno mi mieć swoje zdanie także w tym temacie i żaden urzędnik czy poseł nie może mnie publicznie obrażać za jego wyrażanie! Jego psim obowiązkiem z urzędu jest merytoryczne zweryfikowanie subiektywnych racji 120 tysięcy Polaków z racjami obiektywnymi. Także jego subiektywnych racji.

Absolutnie niedopuszczalne jest, aby poseł, urzędnik, minister (nawet były) ustanawiał prawo w oparciu o swoje prywatne widzimisię!

A może papierosy do dofinansowania?

Hipotetyczna sytuacja: poseł - amator tytoniu chciałby wprowadzić dofinansowanie Ministra Zdrowia do zakupu papierosów.  Popiera go całkiem spore i bogate lobby. O poparcie społeczne nie trzeba się martwić: wg Biura Analiz Sejmowych ponad 25 % Polaków to palacze (dane z 2014 roku za publikacją z 30 listopada 2017). Myślicie, że to głupi przykład? No to Was zaskoczę, że są badania naukowe prezentujące korzyści zdrowotne z nikotyny. I to niejedno!

Żeby nie być gołosłowną: w najnowszej publikacji naukowej wydanej w październikowym numerze magazynu "International Immunopharmacology" pt. "Evaluation of the efficacy of nicotine in treatment of allergic asthma in BALB/c mice." (pol. "Ocena skuteczności nikotyny w leczeniu astmy alergicznej u myszy BALB / c", autorzy: Mazloomi E1, Ilkhanizadeh B2, Zare A3, Mohammadzadeh A4, Delirezh N5, Shahabi S6,  "International Immunopharmacology" 2018 Oct;63:239-245. doi: 10.1016/j.intimp.2018.08.006.) czytamy:

Our results showed that nicotine applies its suppressive effects in a dose-dependent manner: administration of 10 mg/kg of nicotine showed more suppressive effects than 1 mg/kg. Such data suggested that nicotine might be a good candidate to be used as a medicine in the treatment of allergic asthma by decreasing allergic inflammation severity and potentiating Treg cells proliferation against the allergen.

czyli:

Nasze wyniki pokazały, że nikotyna wykazuje swoje działanie supresyjne w sposób zależny od dawki: podanie 10 mg / kg nikotyny wykazało więcej efektów supresyjnych niż 1 mg / kg. Takie dane sugerują, że nikotyna może być dobrym kandydatem do zastosowania jako lek w leczeniu astmy alergicznej poprzez zmniejszenie nasilenia alergicznego zapalenia i nasilenie proliferacji komórek Treg przeciwko alergenowi.

Lobbista posługujący się powyższą naukową publikacją prezentuje rację, którą określę za ks. Tischnerem  jako "tys prowda".  Nie da się przecież zakwestionować, że w wymiarze tego badania jest prawdziwa, podobnie jak "tys prowda" o pozytywnym wpływie nikotyny na mózg (publikacja z Pharmacol Biochem Behav. 2007 Aug-Sep;87(3):360-8. Epub 2007 May 23. pt."Chronic nicotine administration improves attention while nicotine withdrawal induces performance deficits in the 5-choice serial reaction time task in rats., autorzy Semenova S1, Stolerman IP, Markou A. )

Wiemy jednak, że pełny obraz skutków palenia tytoniu musi być rozpatrywany w stosunku do wszystkich doświadczeń, zarówno tych naukowych, jak i oczywistych, "widocznych" w praktyce. Kto był na wystawie Body Worlds i widział płuca palacza, ten na własne oczy zobaczył czarne na... bynajmniej już nie różowym. Kto nie był, wystarczy, że porówna średnie wyniki badania spirometrycznego wykonanego u palaczy i nie-palaczy lub porówna ich wydolność oddechową podczas nurkowania.


"Świento prowda" o paleniu tytoniu

Z obiektywną prawdą, którą nazwę "świento prawda"  jest tak, że najpierw trza poznać jak najwięcej "tys prowd", a następnie rozważyć je na wadze "tys prowd" ZA i "tys prowd" PRZECIW.

W przypadku palenia tytoniu aktualnie przeważa szala argumentów PRZECIW paleniu. Dlatego palacze muszą pogodzić się z urzędowym nakazem ostrzegawczego oznakowania opakowań papierosów wynikającym z troski o zdrowie palaczy.

Ale przecież Minister Zdrowia może bardziej zatroskać się o stan zdrowotny społeczeństwa a Minister Finansów o stan Skarbu Państwa finansującego leczenie chorób nałogowych palaczy i razem mogliby zaproponować Polakom zakaz palenia papierosów. Wyobrażacie sobie już społeczny bunt, prawda? Pojawiłyby się pewnie hasła w stylu: "Paliłem a żyję. Jak to wytłumaczysz rządzie?", "Życie prowadzi do śmierci. Zakazać życia!", "Polska jak Korea" itd. itd. Czyli w większości "gówno prowdy" - stwierdzenia ze słowami-kluczami, łatwo wpadające w ucho, nie będące ani "świentymi prowdami", ani "tys prowdami", a jedynie propagandą.

Lubię to! Skomentuj49 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka