93 obserwujących
512 notek
331k odsłon
  392   0

Jacek Gulla pisze z Nowego Jorku - część 2

                               https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/4/47/LOC_Brooklyn_Bridge_and_East_River_Edit_3.jpg/320px-LOC_Brooklyn_Bridge_and_East_River_Edit_3.jpg

                               Nowy Jork - most Brookliński. LIbrary of Congress

 

Od 28 października 2014 do 20 lipca 2016 Jacek Gulla nowojorski poeta pisał prawie codziennie swoje teksty pod tym linkiem:

                                   Jacek Gulla pisze z Nowego Jorku część 1

Teksty te były jednocześnie zalinkowane w profilu czasopisma internetowego „Poetry&Paratheatre”.  Ze względu na wygodę Czytelników -  ukazało się w tym czasie około 500  wierszy i poematów -  część 2 będzie kontynuowana pod tym postem.


       Jacek Gulla rekordzistą wśród poetów świata. Poezja Nieustającego Strumienia


Jacek Gulla jest najprawdopodobniej rekordzistą jeśli idzie o częstotliwość publikacji, pisze jednocześnie w dwu językach: polskim i angielskim, w obu bardzo sprawnie. Wymaga to jednocześnie wytrawnej znajomości obydwu literatur. Jak i literatury światowej.

                                        Współczesny Nurt Apolliński

Gulla jest też jednym z nielicznych poetów na świecie – możliwe, że znów jedynym  - który w intensywny sposób nawiązuje do źródeł europejskiej kultury: kultury antycznej Grecji której centrum stanowiła świątynia Apollina w Delfach. Można więc śmiało mówić że jest to współczesny Nurt Apolliński w poezji światowej.  Rozpoczął go znakomity poemat „Obrona Ameryki" z 2012 roku.  

Zanim ukaże się mój esej w miesiącach późniejszych o poezji Nowojorczyka podaję tezę wstępną: Gullę zaliczam do III Renesansu kultury światowej. Po I Renesansie i II – ten rozpoczynają nowożytne igrzyska olimpijskie w Atenach - Gulla należy do autorów akcentujących antyk grecki jako remedium na współczesny zamęt.

Wspomnieć należy tutaj głównie o końcowych wypowiedziach słynnego Michela Foucault akcentującego greckie „techniki siebie” – tekhne. Abstrahując od rozumienia tego terminu przez francuskiego filozofa, esej mój będzie nawiązywał od razu do idei charakterystycznej dla Grecji – gimnazjonu. Był to park za miastem gdzie mieściły się greckie uniwersytety, odbywały imprezy kulturalne i uprawiano relaks i ćwiczenia gimnastyczne. Na wykłady Teofrasta przychodziło nieraz 2.000 studentów. Popatrzmy na nasze sale wykładowe, obraz łatwo porównać. 

Wśród autorów tego Renesansu należy wymieć też Petera Sloterdijka niemieckiego filozofa, który swoją książkę o antropotechnice "Musisz zmienić swoje życie" rozpoczyna od medytacji nad wierszem Reinera Marii Rilkego "Starożytny tors Apollina" / przełom I i II dekady 21 wieku/.   

Twórczość Jacka Gulli czeka na swojego krytyka – młodego, z ambicjami poznawczymi, znającego sieć Internetu. Jacek Gulla jest głównie Poetą Sieci.

Piękna przygoda życiowa i Laur krytyki literackiej czeka na swojego herosa!    

                                          → Jacek Gulla Facebook

                                     https://encrypted-tbn1.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcRWo2GyKhJW7_JrWh8IU2efgcuIrzibFIVJmF-r166osKDVwDfE

Lubię to! Skomentuj13 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale