0 obserwujących
21 notek
13k odsłon
913 odsłon

Biała księga. Antoni Macierewicz w Poznaniu

Wykop Skomentuj2


Walka o pamięć i prawdę
 
Gromkimi brawami przywitali Antoniego Macierewicza mieszkańcy Poznania  na kolejnym spotkaniu zorganizowanym przez Poznański Klub Gazety Polskiej.

Temat spotkania: "Czy upominanie się o prawdę po 55 latach jest nadal aktualne"
Spotkanie, na które przybyło ponad pół tysiąca osób, odbyło się w rocznicę Poznańskiego Czerwca 1956 roku, zrywu mieszkańców Poznania przeciwko ówczesnemu reżimowi.  Gość nawiązał do bohaterskiej walki poznaniaków "o Boga, za wolność, prawo i chleb" - jak głoszą słowa na pomniku upamiętniającym te wydarzenia.

Znaczną część spotkania zdominowała dyskusja dotycząca ustaleń zawartych w białej księdze - raporcie parlamentarnego zespołu badającego pod kierownictwem A. Macierewicza przyczyny katastrofy smoleńskiej.
Jak swierdził Antoni Macierewicz, raport jest także upomnieniem się o prawdę, do której nie stara się dążyć rząd Donalda Tuska, oddając prowadzenie śledztwa w ręce władz obcego państwa.

Biała księga
 
-To co przedstawimy będzie się koncentrowało na prezentacji dokumentów obrazujących między innymi jak najpierw robiono wszystko, żeby nie dopuścić do wizyty prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Katyniu, doprowadzono do tego, że nie było funkcjonariuszy BOR-u na lotnisku, przedstawione zostaną dokumenty wskazujące na szereg zaniedbań zarówno w czasie organizacji lotu, jak i po katastrofie samolotu. Komentarz bedzie bardzo skromny i ograniczony - podkreślił Macierewicz.
- Wiem, że zrobiono wszystko, żeby społeczeństwo polskie jak i społeczność międzynarodowa byli wprowadzeni w błąd, zrobiono wszystko, żeby nas okłamać - stwierdził i dodał, że chodzi o minimum uczciwości, minimum poczucia polskości, odwołując się także do słów Donalda Tuska - "polskość to nienormalność":
- Może to jest nienormalność, panie premierze Tusk, że chcemy wiedzieć jak zginął Prezydent Rzeczypospolitej, może to jest nienormalność, że muszę wiedzieć jak zginęła Ania Walentynowicz - stwierdził poseł PiS.
- W naszej białej księdze nie rozstrzygamy kwestii związanych z samym momentem katastrofy, ale znamy już podstawowe elementy tego, co sie wydarzyło, dokumentację z tej sprawy opublikujemy w osobnym raporcie jesienią, gdy dokończone zostaną wszystkie badania dokonywane przez naszych ekspertów w Polsce i Stanach Zjednoczonych - podkreślił Macierewicz.

- Przed Polakami skutecznie zablokowano informację o wysiłkach NATO, aby pomóc Polsce w badaniu katastrofy, rozmawiałem z osobami, które były członkami komisji powołanej w tym celu, ale która została następnie rozwiązana z braku zgody ze strony polskiej - stwierdził Macierewicz, dodając, że rząd polski nie wyraził również zgody na wysłanie ekspertów zarówno z USA jak i Unii Europejskiej.

Raport zespołu Antoniego Macierewicza ma zostać przedstawiony dzisiaj podczas konferencji prasowej o godz. 11


Premier Donald Tusk właśnie otrzymał rządowy raport komisji Jerzego Millera w sprawie katastrofy.

 

Zobacz galerię zdjęć:

Poznaniacy reagowali brawami na wypowiedzi Antoniego Macierewicza
Poznaniacy reagowali brawami na wypowiedzi Antoniego Macierewicza Na spotkanie przyszło ponad sześćset osób, zabrakło miejsc siedzących, uczestnicy radzili sobie siadając po bokach lub stojąc Zenon Torz, szef Klubu Gazety Polskiej w Poznaniu
Z prawej: T.Dziuba, szef PiS w Poznaniu Transparenty na ścianach Podziękowania i kwiaty Zenon Torz dziękuje A. Macierewiczowi za spotkanie Po spotkaniu uczestnicy oblężyli gościa prosząc o autografy +4 zdjęcia +5 zdjęć
Wykop Skomentuj2
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale