0 obserwujących
101 notek
40k odsłon
714 odsłon

75 rocznica wysiedleń - Dzieci Zamojszczyzny

Wykop Skomentuj12

Za kilka dni, pod koniec listopada 1942 roku, a zatem dokładnie 75 lat temu, w okolicy Zamościa Niemcy rozpoczęli realizację generalnego planu wschodniego. Plan ten, w ramach idei zdobycia "przestrzeni życiowej" (Lebensraum) zakładał wyniszczenie i wysiedlenie milionów Polaków ( i Słowian) oraz osiedlenie na ich miejsce tzw. Niemców etnicznych.

Podczas wysiedleń Zamojszczyzny wielką tragedię przeżyły dzieci. Po przybyciu do obozów w Zamościu albo Zwierzyńcu następowała selekcja, według kryteriów tzw. rasy aryjskiej, Co najmniej kilka tysięcy dzieci (z Zamojskiej Ziemi) o blond włosach, niebieskich oczach, „właściwej” czaszce czy długości kończyn odbierano rodzicom i przeważnie wysyłano do Łodzi, albo też bezpośrednio do Niemiec, trafiały tam do specjalnych ośrodków: Lebensborn - jaka paranoiczna nazwa: źródło życia !). W tych ośrodkach dzieci otrzymywały nową, sfałszowaną metrykę urodzenia, zmieniano im imię i nazwisko, uczono jeżyka niemieckiego, nie było żadnego kontaktu z dotychczasową rodziną, zakazana była również rozmowa w języku polskim, a za złamanie tego zakazu groziła surowa kara .

image

Część dzieci została uratowana przez mieszkańców Warszawy, Mińska Mazowieckiego, Garwolina, Żelechowa, po przywiezieniu ich po wysiedleniu do tzw. wsi rentowych. Jednakże wiele dzieci zamordowano, umierały z głodu, chłodu, tyfusu i różnych innych chorób, Niemcy odbierali je rodzicom, a następnie tysiące dzieci wywieźli do obozów zagłady Auschwitz czy na Majdanek. Jedną z ofiar hitlerowskiego aparatu zagłady była Czesia Kwoka urodzona  15 sierpnia 1928 roku w Wólce Złojeckiej, małej w koło Zamościa. Po wysiedleniu wsi przez Niemców trafiła do obozu przejściowego w Zamościu, przy ul Okrzei, a następnie w dniu 13 grudnia 1942 roku wraz z matką Katarzyną  do obozu koncentracyjnego w Auschwitz.


image

Zdjęcia Czesławy Kwoki zostały wykonane przez obozowego fotografa śmierci Wilhelma Brasse, który opowiadał, że bezpośrednio przed ich wykonaniem dziewczyna dla wymuszenia posłuszeństwa była bita przez SS-mankę pejczem.

To wstrząsające zdjęcia, na które trudno jest patrzeć bez wielkiego wzruszenia. Piękna, polska dziewczyna ze wsi, wyrwana z ojcowskich i matczyny rąk, urokliwej ziemi zamojskiej, ziemi na której się urodziłą, gdzie ją ochrzczono, wychowywano, gdzie przystąpiła do Pierwszej Komunii Świętej, …której nie dane było dojrzeć, założyć rodziny, urodzić dzieci, kochać…,  została uprowadzona przez niemieckich bandytów i osadzona w obozie koncentracyjnym tylko dlatego, że była ...POLKĄ.

Ma zaszklone oczy, poranione i pokrwawione usta a wokół nich sińce. Jest dzielna, choć z trudem powstrzymuje płacz, dumna; nie daje poznać po sobie, że przed chwilą nadzorczyni biła ją pejczem. Za duża obozowa bluza wraz z numerem. Obcięte warkocze, włosy w nieładzie. Dziewczyna do końca nie rozumie jeszcze, że znalazła się w piekle, ale już to przeczuwa…

Jej mama została zabita 18 lutego 1943 roku, Czesia przeżyła jeszcze niespełna miesiąc.12 marca 1943, na mocy niemieckiego prawa uśmiercono ją zastrzykiem fenolu.

Spotkanie - 75 w rocznicę wysiedleń Zamojszczyzny - na zamojskiej Rotundzie w dniu 25 listopada o godz 13.30 - tej. Zapraszam w najbliższą sobotę albo na zwiedzanie Zamościa z przewodnikiem - http://przewodnikzamosc.pl/?page_id=746

75 rocznica wysiedleń Zamojszczyzny przed nami a poniżej pisałem o  trzysta siedemdziesiątej piątej rocznicy urodzin hetmana Jana Zamoyskiego pisałem tutaj:

https://www.salon24.pl/u/przewodnikzamosc/764874,dzis-475-rocznica-urodzin-hetmana-jana-zamoyskiego

Wykop Skomentuj12
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Kultura