wikipedia skan
wikipedia skan
quahadi quahadi
355
BLOG

W oczekiwaniu na prasłowiański triumf

quahadi quahadi Kultura Obserwuj notkę 7

"Prawda nigdy nie triumfuje - wymierają tylko jej przeciwnicy". Max Planck

Do napisania tej notki zainspirowała mnie pewna zmiana, którą zauważyłem w wikpedii. M. Planck prawdopodobnie się mylił ;-), rozpowszechniając swą prawdę o triumfie prawdy. Ale o tym później.

Mam nadzieję, że w tym roku doczekam się w końcu badania archeogenetycznego wyświetlającego pochodzenie kultury ceramiki sznurowej. Tym samym zostanie domknięty kluczowy, dla prasłowiańskiej historii, rozdział.

A do badania "Ogromna migracja ze stepów była źródłem języków Indo-Europejskich w Europie" Haak i wsp z 2015, zostanie dopisany właściwy finał, który zakończy kilkuletnią dyskusję. Tym samym KCS i ludzie, którzy ją tworzyli (Sznurowcy to w przeważającej części ród po  Y-DNA R1a-M417) zajmą w końcu należne im w historii języków indo-europejskich miejsce. 

Przypomnę mapę od Davidskiego: "PraKCS" (wyświetlałem ją przy okazji odkrycia szczątków najstarszego, jak do tej pory, łowcy-zbieracza przynależącego do haplogrupy R1a, PES001, ~11 tys lat BC)   

image


Poniżej zaś obrazowanie pochodzenia - PCA (przy pomocy vahaduo i danych od Davidskiego), w którym zestawiłem dane z mapy "Pra-KCS": 

 image


Brak tu PES001 (nr:1) oraz MA975 (nr:7), próbki te, tak myślę, lokalizują się na PCA, gdzieś w okolicach EHG (wsch. łowca-zbieracz) i Karelczyka - I0061 (nr:4 z mapy).

Dodatkowo na PCA są dwie najstarsze próbki R1a-Z93, łaczące KCS z Azją Centralną (Kazachstan I3770  ) i Południową (Pakistan I12457 ). 

=======================

Już nawet sama wikipedia zaczyna zmieniać zdanie nt. roli KSC - powoli i będą musieli napisałać całą prawdę i tylko prawdę.

Na chwilę obecną wiki głosi taką teorię (link ):

"Kultura ta odgrywa istotną rolę w rozważaniach nad pochodzeniem Praindoeuropejczyków, ponieważ wykazuje ona silne powiązania z niewątpliwie już indoeuropejskimi kulturami z epoki brązu[1].

DNA ludzi tej kultury częściowo pokrywa się z DNA ludzi z kultury grobów jamowych. Możliwy udział nurtu kurhanowego kultury pucharów dzwonowatych (m.in.Eulau). Porównywanie tylko znalezisk archeologicznych potwierdza, że były to odrębne grupy ludności[2]. 

Na możliwe związki ekspansji kultury ceramiki sznurowej i ekspansji podhaplogrupy mtDNA U4a2 wskazywał Grzybowski[3]. Obecnie otrzymane oznaczenia DNA prawd. sugerują udział ludności z pn.nadczarnomorza, prawd. pd.pobrzeża Bałtyku (lub z terenów Białorusi) i kultury trypolskiej oraz miejscowej ludności[4]"

Dalej chłopaki z wiki kłamią, ale muszę przyznać, że już bardziej finezyjnie. Jest też prawdopodobne, że  aktulany stan badań jest im obcy,  jak i możliwe do wyciągnięcia z nich wnioski. Brak natomiast bzdur, co jest budujące, o pochodzeniu KSC od Jamowców.

Uwaga! 

Ludzie kultury pucharów dzwonowatych (BB)  najprawdopodobniej wywodzą się z zachodniego odziału KSC - z kultury pojedynczego grobu (SGC). I jest już cała masa badań, które wiążą hg po Y-ku z KSC, analizą genomu również, więc nie ma potrzeby podpierania się tylko jednym badaniem mtDNA. Trzeba też napisać, że rola KCS i R1a-M417 była kluczowa w sensie rozumienia języków indo-europejskich.

Badanie Haak i wsp 2015 broni się świetnie (ale, tak to jest jak pisze się sensowne opracowania), M.Planck się mylił ))), wikipedia zaczyna zmieniać swoje antysłowiańskie nastawienie - cud!

Jesze tylko wygumują KSC z kręgu kultur naddunajskich i powoli będą z nich ludzie.

Poprzedni zupełnie obrzydliwy wpis (dla porównania):

"Kultura ta odgrywa istotną rolę w rozważaniach nad pochodzeniem Praindoeuropejczyków, ponieważ wykazuje ona silne powiązania z niewątpliwie już indoeuropejskimi kulturami z epoki brązu[1].

DNA ludzi tej kultury prawie kompletnie pokrywa się z DNA ludzi z kultury grobów jamowych. Teoria o stworzeniu kultury ceramiki sznurowej przez ludzi z kultury grobów jamowych nie zaistniałaby bez zastosowania genetyki. Porównywanie tylko znalezisk archeologicznych niepoprawnie stwierdza, że były to odrębne grupy ludności[2].  

Na możliwe związki ekspansji kultury ceramiki sznurowej i ekspansji podhaplogrupy mtDNA U4a2 wskazywał Grzybowski[3]."

image

A tu link do notki, która zapewne, w małej części, spowodowała przemianę świadomości wikipedystów:

https://www.salon24.pl/u/quahadi/959131,kultura-ceramiki-sznurowej-a-wikipedia

cdn.

pzdr q.

ps. Czujcie się swobodnie zostawiając komentarze.

quahadi
O mnie quahadi

burak, amator, gracz przypadkowy, a czasem skuteczny wygrane rozdanie, to kwestia wiary w zwycięstwo, reszta jest, hihi, tylko zimną logiką i techniką rozgrywki     wyjęte z Waszych komentarzy ;-)   "Stale tam zaglądam. Wciąż w nadziei, że wreszcie coś zrozumiem, nawet błysnę rozwiązaniem....."   "chyba powinienem wnioskować o zbanowanie całego bloga quahadi, bo jest wybitnie niebezpieczny dla zdrowia psychicznego i nawet fizycznego"   "Na oko nie ma problemu" i " ...to mi zasugerował były Mistrz Europy Open. Ale też był zmęczony upałem." "sytuacja jest o tyle prosta, co prawie beznadziejna"   "przy układzie ..., to ciemność widzę... ale jeszcze pomyślę :)"   i to jest właściwe podejście do problemu ;-)     NA TYM BLOGU MOŻESZ PISAĆ I GADAĆ PRAWIE O WSZYSTKIM POD WARUNKIEM: 1/ ŻE PISZESZ  RÓWNIEŻ O BRYDŻU; 2/ ŻE LOGICZNA ARGUMENTACJA JEST WCHŁANIANA     I ANALIZOWANA     PRZEZ TWOJE NIEDOMYTE KOMÓRKI; 3/ ŻE NIE BOISZ SIĘ POPEŁNIAĆ BŁĘDÓW,   4/ ŻE WIESZ , ŻE JA CZASEM     "LUBIĘ PODYSKUTOWAĆ"     s - spades = piki,   h - hearts = kiery, d - diamonds = kara c - clubs = trefle   Tabela rozkładu kolorów: ku wiecznej chwale Tego barda Tradycja: Quasimodo:

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura