mniejwięcej brydż
oraz struganie w aDNA
19 obserwujących
256 notek
87k odsłon
  259   0

W oczekiwaniu na prasłowiański triumf

wikipedia skan
wikipedia skan

"Prawda nigdy nie triumfuje - wymierają tylko jej przeciwnicy". Max Planck

Do napisania tej notki zainspirowała mnie pewna zmiana, którą zauważyłem w wikpedii. M. Planck prawdopodobnie się mylił ;-), rozpowszechniając swą prawdę o triumfie prawdy. Ale o tym później.

Mam nadzieję, że w tym roku doczekam się w końcu badania archeogenetycznego wyświetlającego pochodzenie kultury ceramiki sznurowej. Tym samym zostanie domknięty kluczowy, dla prasłowiańskiej historii, rozdział.

A do badania "Ogromna migracja ze stepów była źródłem języków Indo-Europejskich w Europie" Haak i wsp z 2015, zostanie dopisany właściwy finał, który zakończy kilkuletnią dyskusję. Tym samym KCS i ludzie, którzy ją tworzyli (Sznurowcy to w przeważającej części ród po  Y-DNA R1a-M417) zajmą w końcu należne im w historii języków indo-europejskich miejsce. 

Przypomnę mapę od Davidskiego: "PraKCS" (wyświetlałem ją przy okazji odkrycia szczątków najstarszego, jak do tej pory, łowcy-zbieracza przynależącego do haplogrupy R1a, PES001, ~11 tys lat BC)   

image


Poniżej zaś obrazowanie pochodzenia - PCA (przy pomocy vahaduo i danych od Davidskiego), w którym zestawiłem dane z mapy "Pra-KCS": 

 image


Brak tu PES001 (nr:1) oraz MA975 (nr:7), próbki te, tak myślę, lokalizują się na PCA, gdzieś w okolicach EHG (wsch. łowca-zbieracz) i Karelczyka - I0061 (nr:4 z mapy).

Dodatkowo na PCA są dwie najstarsze próbki R1a-Z93, łaczące KCS z Azją Centralną (Kazachstan I3770  ) i Południową (Pakistan I12457 ). 

=======================

Już nawet sama wikipedia zaczyna zmieniać zdanie nt. roli KSC - powoli i będą musieli napisałać całą prawdę i tylko prawdę.

Na chwilę obecną wiki głosi taką teorię (link ):

"Kultura ta odgrywa istotną rolę w rozważaniach nad pochodzeniem Praindoeuropejczyków, ponieważ wykazuje ona silne powiązania z niewątpliwie już indoeuropejskimi kulturami z epoki brązu[1].

DNA ludzi tej kultury częściowo pokrywa się z DNA ludzi z kultury grobów jamowych. Możliwy udział nurtu kurhanowego kultury pucharów dzwonowatych (m.in.Eulau). Porównywanie tylko znalezisk archeologicznych potwierdza, że były to odrębne grupy ludności[2]. 

Na możliwe związki ekspansji kultury ceramiki sznurowej i ekspansji podhaplogrupy mtDNA U4a2 wskazywał Grzybowski[3]. Obecnie otrzymane oznaczenia DNA prawd. sugerują udział ludności z pn.nadczarnomorza, prawd. pd.pobrzeża Bałtyku (lub z terenów Białorusi) i kultury trypolskiej oraz miejscowej ludności[4]"

Dalej chłopaki z wiki kłamią, ale muszę przyznać, że już bardziej finezyjnie. Jest też prawdopodobne, że  aktulany stan badań jest im obcy,  jak i możliwe do wyciągnięcia z nich wnioski. Brak natomiast bzdur, co jest budujące, o pochodzeniu KSC od Jamowców.

Uwaga! 

Ludzie kultury pucharów dzwonowatych (BB)  najprawdopodobniej wywodzą się z zachodniego odziału KSC - z kultury pojedynczego grobu (SGC). I jest już cała masa badań, które wiążą hg po Y-ku z KSC, analizą genomu również, więc nie ma potrzeby podpierania się tylko jednym badaniem mtDNA. Trzeba też napisać, że rola KCS i R1a-M417 była kluczowa w sensie rozumienia języków indo-europejskich.

Badanie Haak i wsp 2015 broni się świetnie (ale, tak to jest jak pisze się sensowne opracowania), M.Planck się mylił ))), wikipedia zaczyna zmieniać swoje antysłowiańskie nastawienie - cud!

Jesze tylko wygumują KSC z kręgu kultur naddunajskich i powoli będą z nich ludzie.

Poprzedni zupełnie obrzydliwy wpis (dla porównania):

"Kultura ta odgrywa istotną rolę w rozważaniach nad pochodzeniem Praindoeuropejczyków, ponieważ wykazuje ona silne powiązania z niewątpliwie już indoeuropejskimi kulturami z epoki brązu[1].

DNA ludzi tej kultury prawie kompletnie pokrywa się z DNA ludzi z kultury grobów jamowych. Teoria o stworzeniu kultury ceramiki sznurowej przez ludzi z kultury grobów jamowych nie zaistniałaby bez zastosowania genetyki. Porównywanie tylko znalezisk archeologicznych niepoprawnie stwierdza, że były to odrębne grupy ludności[2].  

Na możliwe związki ekspansji kultury ceramiki sznurowej i ekspansji podhaplogrupy mtDNA U4a2 wskazywał Grzybowski[3]."

image

A tu link do notki, która zapewne, w małej części, spowodowała przemianę świadomości wikipedystów:

https://www.salon24.pl/u/quahadi/959131,kultura-ceramiki-sznurowej-a-wikipedia

cdn.

pzdr q.

ps. Czujcie się swobodnie zostawiając komentarze.

Lubię to! Skomentuj7 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale