PCA : Haak 2015
PCA : Haak 2015
quahadi quahadi
740
BLOG

Kultura ceramiki sznurowej, Haak 2015 a wikipedia!

quahadi quahadi Badania i rozwój Obserwuj temat Obserwuj notkę 9

Powyższe PCA pochodzi z przełomowego badania Haak W. et al. (1 June 2015). "Massive migration from the steppe was a source for Indo-European languages in Europe", czyli "Ogromna migracja ze stepów była źródłem języków Indo-Europejskich w Europie"


Wszelkie wytłuszczenia tekstu  są moje, cała reszta to fakty. 

Co naukowcy piszą w owym badaniu można znaleźć np. tutaj ( link z en.wiki )

"Western and Eastern Europe came into contact 4,500 years ago, as the Late Neolithic Corded Ware people from Germany traced 75% of their ancestry to the Yamnaya, documenting a massive migration into the heartland of Europe from its eastern periphery."

Znaczy ludzie z KSC (=CWC) z terenu Niemiec z późnego neolitu mieli w 75% pochodzenie związane z Jamowcami (co ich łączy  ze stepem pontyjsko-kaspijskim).  Jamowcy to kultura gróbów jamowych, 3300–2600 p.n.e.

Tyle badanie z 2015 i cała ogromna migracja, ups liczba naukowców podpisująca się pod nim (#).


Tu o tym badaniu pisze Davidski (link ) i grubo ponad 400 komentarzy pod jego postem. Informacje po świecie dzięki internetowi rozchodzą się bardzo szybko.

Czy widać na powyższym PCA, że Jamowcy i KSC to dwie różne populacje? A paski z pochodzeniem  Yamnaya vs CWC ?


Zbyt mało danych, trudno ocenić? To proszę oto PCA, gdzie jest  zdecydowanie więcej potwierdzonych próbek pochodzących z różnych badań archeogentycznych:

image


Powyższe PCA pochodzi stąd - link 

===============================================================

Wikipedia (polsko oraz angielsko języczna) różnie konsumuje ten prosty fakt. 

cyt. z polskiej wikipedii o KCS

"Zagadnienia etniczne

Kultura ta odgrywa istotną rolę w rozważaniach nad pochodzeniem Praindoeuropejczyków, ponieważ wykazuje ona silne powiązania z niewątpliwie już indoeuropejskimi kulturami z epoki brązu[1].

DNA ludzi tej kultury prawie kompletnie pokrywa się z DNA ludzi z kultury grobów jamowych. Teoria o stworzeniu kultury ceramiki sznurowej przez ludzi z kultury grobów jamowych nie zaistniałaby bez zastosowania genetyki. Porównywanie tylko znalezisk archeologicznych niepoprawnie stwierdza, że były to odrębne grupy ludności[2]. 

Na możliwe związki ekspansji kultury ceramiki sznurowej i ekspansji podhaplogrupy mtDNA U4a2 wskazywał Grzybowski[3]."

cyt. z "germańskiej" wikipedii (google tłum) o CWC:

"Badania genetyczne

Związek z kulturą Jamny

Badanie genetyczne przeprowadzone przez Haak i in. (2015) odkryli, że duża część populacji przodków kultury Corded Ware jest podobna do kultury Yamny , śledząc pochodzenie kultury Corded Ware do migracji Yamny ze stepów 4500 lat temu. [4] Około 75% DNA późnych neolitycznych szkieletów wyrobów przewodowych znalezionych w Niemczech było dokładnym dopasowaniem do DNA pochodzącego od osób z kultury Yamna. [4]"


Koń jaki jest każdy widzi! - natomiast wiedza, że np.  zebra jest w 75% podobna do konia, nie implikuje, że nim jest!


Jednakże fakt,  że w "naszej" wiki przeinacza się pradawną historię oraz neguje naukowe badania, tworząc jakiś bełkot pseudo-historyczny, znaczy  zwykły fejk i dodatkowo na koniec jakiś oszust wyciera sobie gębę badaniami prof. Grzybowskiego (jakby miały potwierdzić, napisaną tam bzdurę), a to już zwykły skandal.

Dodam od siebie:

1/ Kobiece, czyli mtDNA  jest mało informacyjne (problem z egzogamią też ma tu wpływ) Bardzo ważne dla rozróżnienia dla obu kultur jest męskie Y-DNA. Co nie oznacza, że badanie prof. Grzybowskiego  jest nieistotne!

2/ Na chwilę obecną z badań aDNA wynika taki podział (przeważającej mierze pradawni ludzie z owych kultur wyróżniali się następującym Y-DNA) jak poniżej.

cermika sznurowa = R1a-M417 ;  groby jamowe = R1b-M269

Zacytuję za polską wikipedią - nie sorry, zacytuję jeszcze raz wikipedię, którą ktoś pisze w języku polskim:

"DNA ludzi tej kultury prawie kompletnie pokrywa się z DNA ludzi z kultury grobów jamowych"

============================================================================


Ryczę ze śmiechu! Prawie zwykle robi wielką różnicę!


I jak Ci(/Wam) tam kolego(/dzy) redagujący  wikipedię w języku polskim? Łykasz(/cie) te kluchy?!?


Tu chciałbym przywołać wszystkie obrazki i tezy z poprzedniej mojej notki ( praslowianie-john-t-koch-przedstawia ),

a w szczególności ten (który jest tu, gdyby poniżej się nie wyświetlał):

image


Czyżby to była główna przyczyna przeinaczania historii przez nie naszą wikpedię?


pzdr


(#)autorzy badania z 2015 roku

Wolfgang Haak,1,* Iosif Lazaridis,2,3,* Nick Patterson,3 Nadin Rohland,2,3 Swapan Mallick,2,3,4 Bastien Llamas,1 Guido Brandt,5 Susanne Nordenfelt,2,3 Eadaoin Harney,2,3,4 Kristin Stewardson,2,3,4 Qiaomei Fu,2,3,6,7 Alissa Mittnik,8 Eszter Bánffy,9,10 Christos Economou,11 Michael Francken,12 Susanne Friederich,13 Rafael Garrido Pena,14 Fredrik Hallgren,15 Valery Khartanovich,16 Aleksandr Khokhlov,17 Michael Kunst,18 Pavel Kuznetsov,17 Harald Meller,13 Oleg Mochalov,17 Vayacheslav Moiseyev,16 Nicole Nicklisch,5,13,19 Sandra L. Pichler,20 Roberto Risch,21 Manuel A. Rojo Guerra,22 Christina Roth,5 Anna Szécsényi-Nagy,5,9 Joachim Wahl,23 Matthias Meyer,6 Johannes Krause,8,12,24 Dorcas Brown,25 David Anthony,25 Alan Cooper,1 Kurt Werner Alt,5,13,19,20 and David Reich2,3,4


ps.

jeszcze tylko linki do obu wersji wiki:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Kultura_ceramiki_sznurowej#Zagadnienia_etniczne

https://en.wikipedia.org/wiki/Corded_Ware_culture#Genetic_studies

Zobacz galerię zdjęć:

skan z wiki_pl
skan z wiki_pl skan z wiki_en
KCS a wiki
quahadi
O mnie quahadi

burak, amator, gracz przypadkowy, a czasem skuteczny wygrane rozdanie, to kwestia wiary w zwycięstwo, reszta jest, hihi, tylko zimną logiką i techniką rozgrywki     wyjęte z Waszych komentarzy ;-)   "Stale tam zaglądam. Wciąż w nadziei, że wreszcie coś zrozumiem, nawet błysnę rozwiązaniem....."   "chyba powinienem wnioskować o zbanowanie całego bloga quahadi, bo jest wybitnie niebezpieczny dla zdrowia psychicznego i nawet fizycznego"   "Na oko nie ma problemu" i " ...to mi zasugerował były Mistrz Europy Open. Ale też był zmęczony upałem." "sytuacja jest o tyle prosta, co prawie beznadziejna"   "przy układzie ..., to ciemność widzę... ale jeszcze pomyślę :)"   i to jest właściwe podejście do problemu ;-)     NA TYM BLOGU MOŻESZ PISAĆ I GADAĆ PRAWIE O WSZYSTKIM POD WARUNKIEM: 1/ ŻE PISZESZ  RÓWNIEŻ O BRYDŻU; 2/ ŻE LOGICZNA ARGUMENTACJA JEST WCHŁANIANA     I ANALIZOWANA     PRZEZ TWOJE NIEDOMYTE KOMÓRKI; 3/ ŻE NIE BOISZ SIĘ POPEŁNIAĆ BŁĘDÓW,   4/ ŻE WIESZ , ŻE JA CZASEM     "LUBIĘ PODYSKUTOWAĆ"     s - spades = piki,   h - hearts = kiery, d - diamonds = kara c - clubs = trefle   Tabela rozkładu kolorów: ku wiecznej chwale Tego barda Tradycja: Quasimodo:

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie