mniejwięcej brydż
oraz struganie w aDNA
19 obserwujących
283 notki
95k odsłon
  385   2

R1b Piastów i co dalej?

Oto moja odpowiedź dla M.A. Kydry i jego turbogermańskich fantazji zawartych w notce:

https://www.salon24.pl/u/polskawikingow/1273767,czy-krzywousty-mial-geny-najezdzcow


Tak jak ojcowska haplogrupa R1a nie czyni z danego osobnika Słowianina (hinduscy bramini to w przeważającej większości R1a-Z93 oraz znaczna część mężczyzn w Azji, w tym Czyngis-han ;-).

Tak i  hg R1b nie daje w wyniku Celta lub Germanina, czy Skandynawa.

Pozwolę sobie zacytować z bloga eurogenes.blogspot.com pewien fragment (tu link: pochodzenie ludzi kultury ceramiki sznurowej):

"W każdym razie mam wrażenie, że większość zainteresowanych stron nie bierze pod uwagę kilku ważnych faktów. Fakty te obejmują, w przypadkowej kolejności:

- pomimo bliskiego pokrewieństwa, ludy ceramiki sznurowej i Yamnaya były wysoce przystosowane do bardzo różnych stref ekologicznych - odpowiednio lasów strefy umiarkowanej i suchych stepów - iz pewnością nie jest to coś, co wydarzyło się w ciągu kilku lat, a prawdopodobnie nawet nie w ciągu kilku pokoleń

- obie populacje Corded Ware i Yamnaya rozszerzyły się szeroko i szybko mniej więcej w tym samym czasie , ale nigdy nie wchodziły sobie w drogę, prawdopodobnie dlatego, że zajmowały bardzo różne nisze ekologiczne

- pomimo wspólnej haplogrupy chromosomu Y R1b, ich ojcowskie pochodzenie było zupełnie inne , z samcami Corded Ware bogatymi w R1a-M417 i R1b-L51 oraz samcami Yamnaya bogatymi w R1b-Z2103 i I2a-L699  "

Łatwo zauważyć, że samo określenie hg (R1a, R1b) nie stanowi jeszcze o przynależności do danej kultury archeologicznej. Ważny jest konkretny kład danej haplogrupy.

Jest jeszcze coś ważniejszego. Analiza autosomalna czyli PCA. 

I tu odróżnimy, jeśli  analiza będzie wychwytywać drobne różnice: Niemca od Polaka, czy Norwega (polishgenes.blogspot.com  )

image


Genetyka potrafi odróżnić pochodzenie słowiańskie od innych ludów. Tu link do artykułu Dawidzkiego: 

http://polishgenes.blogspot.com/2018/01/modern-day-poles-vs-bronze-age-peoples.html 

W szczególności polecam to obrazowanie PCA:

Genetyczna i językowa struktura poprzez przestrzeń i czas w Europie Północnej

I cytat z artykułu:

"Bez wątpienia te ludy ze wschodniego Bałtyku z epoki brązu, a w szczególności cztery osobniki z Turłojskich na Litwie, są bardzo blisko spokrewnione ze współczesnymi Bałtami i północnymi Słowianami. Równie dobrze mogą to być nasi przodkowie lub przynajmniej ich bliscy krewni. Jest to wystarczająco dobrze argumentowane i zademonstrowane przez Mittnika i in., co wyraźnie widać w moim PCA, zwłaszcza pierwszym, które ma na celu skupienie się na dryfie genetycznym specyficznym dla entolingwistyki w Europie Północnej."

I teraz moje pytania:

Kiedy zostanie opublikowane szczegółowe badanie aDNA Piastów?

Jaka jest konkretny podkład hg R1b Piasta?

Czy przy pomocy plotek i "przecieków" da się budować teorie naukowe?

Na jakiej podstawie M.A. Kydra iinni turbogermanie twierdzą, że haplogrupa R1b nie czyni  z Piastów Słowian?

pzdr q


ps. 

Dla tych, którzy serdecznie wynudzili się w trakcie czytanie tej notki, kapitalny film z yt:


Gratulacje dla wszystkich zaangażowanych w to przedsięwzięcie. Jest super, chcę więcej.Lubię to! Skomentuj14 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale