N1c1  mapa hg
N1c1 mapa hg
quahadi quahadi
294
BLOG

Moje pytanie do M.A.Kydry

quahadi quahadi Kultura Obserwuj notkę 9

[edycja 29-03-2023 po 15-tej

Gorąco przepraszam M.A. Krydę za przekręcenie nazwiska, czeski błąd, wina moja, jestem burakiem, kajam się]


Pierwej wyjaśnienie.

Badanie Saag i wsp. 2019 "Przybycie przodków syberyjskich łączy Wschodni Bałtyk z uralskimi mówcami z odległego wschodu"

image

- kolor czerwony=N3a=N1c1; 

- morska zieleń ;-) znaczy ten inny = R1a-M417

Saag opisuje genetyczną zmianę jaka zaszła w Estonii w epoce żelaza ( link )


Moim zdaniem, to właśnie znalazł się genetyczny przodek królewskich dynastii z przed trzech tysięcy lat,  o których pisze M.A.Kydra ( link ).


Cytuję z eupedii,  na którą powołuje się tenże autor (tł. google, pogrubienie moje ):

" Niewielki odsetek N1c1 występuje wśród wszystkich populacji słowiańskich, skandynawskich, a także w większości Niemiec (z wyjątkiem północno-zachodnich). Jego pochodzenie jest obecnie niepewne, ale najprawdopodobniej rozprzestrzeniło się wraz z epoką żelaza i wczesnośredniowiecznymi plemionami (pra-)słowiańskimi z Rosji, Białorusi i Ukrainy w kierunku Niemiec Wschodnich. Skandynawski N1c1 ma trzy potencjalne źródła:

1. Postępująca asymilacja północnych populacji Lapończyków przez ludy skandynawskie/germańskie od epoki żelaza

2. Imigracja z Niemiec i Polski w ostatnich dwóch tysiącleciach.

3. Wymiana ludności z Finlandią i krajami bałtyckimi, kiedy znalazły się one pod panowaniem skandynawskim, szczególnie w ciągu ośmiu wieków unii politycznej między Szwecją a Finlandią. " ( link do hg N1c )

Mając na uwadze powyższe, dręczy mnie  następujące pytanie:

Na jakiej podstawie oparte jest stwierdzenie, że na potomków ludności wschodniego Bałtyku musieli najechać wikingowie ze Skandynawii, by pojawił się ten genetyczny sygnał,  czyli męska haplogrupa N1c?


Przecież Ci ludzie już żyli w Estonii, na Łotwie czy Litwie od  epoki żelaza!! 


pzdr

ps.

Na Finów też najechali wikingowie, by znalazła się tam hg N1c? 


image


pps. 

jak ciekawostkę podaję  hg wikingów z badania  "Population genomics of the Viking world" Margaryan i wsp. 2020. 

imagequahadi
O mnie quahadi

burak, amator, gracz przypadkowy, a czasem skuteczny wygrane rozdanie, to kwestia wiary w zwycięstwo, reszta jest, hihi, tylko zimną logiką i techniką rozgrywki     wyjęte z Waszych komentarzy ;-)   "Stale tam zaglądam. Wciąż w nadziei, że wreszcie coś zrozumiem, nawet błysnę rozwiązaniem....."   "chyba powinienem wnioskować o zbanowanie całego bloga quahadi, bo jest wybitnie niebezpieczny dla zdrowia psychicznego i nawet fizycznego"   "Na oko nie ma problemu" i " ...to mi zasugerował były Mistrz Europy Open. Ale też był zmęczony upałem." "sytuacja jest o tyle prosta, co prawie beznadziejna"   "przy układzie ..., to ciemność widzę... ale jeszcze pomyślę :)"   i to jest właściwe podejście do problemu ;-)     NA TYM BLOGU MOŻESZ PISAĆ I GADAĆ PRAWIE O WSZYSTKIM POD WARUNKIEM: 1/ ŻE PISZESZ  RÓWNIEŻ O BRYDŻU; 2/ ŻE LOGICZNA ARGUMENTACJA JEST WCHŁANIANA     I ANALIZOWANA     PRZEZ TWOJE NIEDOMYTE KOMÓRKI; 3/ ŻE NIE BOISZ SIĘ POPEŁNIAĆ BŁĘDÓW,   4/ ŻE WIESZ , ŻE JA CZASEM     "LUBIĘ PODYSKUTOWAĆ"     s - spades = piki,   h - hearts = kiery, d - diamonds = kara c - clubs = trefle   Tabela rozkładu kolorów: ku wiecznej chwale Tego barda Tradycja: Quasimodo:

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura