mniejwięcej brydż
oraz struganie w aDNA
16 obserwujących
183 notki
60k odsłon
259 odsłon

Prasłowianin znajduje język w gębie!

mapa i podział R1a-M417
mapa i podział R1a-M417
Wykop Skomentuj4

    Genetyka "namieszała" lingwistom i historykom, a w szczególności aDNA pochodzące ze stepu pontyjsko-kaspijskiego, czy też z jego granicy z lasostepem.

Kopalne DNA, badane na przestrzeni (3-4 lat) udowodniło ponad wszelką wątpliwość ogromną wędrówkę ludów,  migrację, związaną z pasterstwem, która ruszyła ze wschodu Europu na zachód.

Ta szeroka migracja, wg naukowców odpowiedzialna jest również za rozniesienie po Europie (a później Azji) języka, biorą w niej udział dwie  najpopularniejsze w Europie haplogrupy: R1a-M417 i R1b-M269.

Ten bliżej nam nieznany język lingwiści nazwali PIE - praindoeuropejskitu link ). PIE to sztuczny, zrekonstruowany twór, którym nikt, nigdy i nigdzie nie mówił! Zlepiony  jest z języków ludów, które mijają się w czasie i przestrzeni, a początkowo budowany w celu potwierdzenia jedynej, słusznej tezy.

Język ten wcześniej nazywano indogermanische, złośliwie podam podam link. Taka narracja (germańska) przewija się zresztą w historii badań: nad rozwojem języka PIE i archeologicznych i innych od czasów XIXw ("romantyczna" historia) do dnia dzisiejszego (np. wypowiedź pani bioarcheolog, która wszędzie widzi ludy germańskie - choć powinno jej dzwonić alarmowo, bo ma 2 różne obrządki pogrzebowe, ale gdy porównuje się je ze współczesnym chrześciaństwem - lol!, link)

Niestety hipotezy, że R1b to rdzeń PIE nie udało się wybronić, czyli nie udało się udowodnić  genetyką, że Jamna to  kreator jezyka  PIE!

(Kultura Jamowa/ Yamna= R1b to co najwyżej późny!! PIE), a hipoteza kurhanowa wywaliła się z hukiem przy okazji tego "dowodzenia". 

Turbo-Germanie kontra sens historii:  Problem w tym, że Ci turbo, to naukowcy usadzeni na katedrach, zabezpieczeni swym dorobkiem naukowym, z jedną właściwą wizją historyczną. Archeogenetyka to nauka ścisła proszę państwa, a  historia, która jest "zapisana" w kopalnym DNA (migracje/mieszanie się ludów, kultur) jest faktem, który zaistniał, nieprawdaż?

Romantyczne bajdurzenie o historii już nie działa.

A jak jest na chwilę obecną wykładnia tycząca języka PIE? 

1/Kultura Sredny Stog : https://eurogenes.blogspot.com/2017/09/the-genomic-history-of-southeastern.html , czyli  Mathieson et al. 2017

I6561= R1a-M417 z Aleksandrii (k.Dereivka)

tłumaczy gt (cyt z: https://en.wikipedia.org/wiki/Sredny_Stog_culture )

"Ekspert Dmytro Telegin podzielił chronologię Sredny Stog na dwie odrębne fazy. Faza II (ok. 4000–3500 rpne) wykorzystywała ceramikę sznurową, która mogła tam powstać, oraz kamienne topory bojowe typu późniejszego powiązanego z ekspansją kultur indoeuropejskich na Zachód. Przede wszystkim ma prawdopodobnie najwcześniejsze dowody udomowienia konia (w fazie II), ze znaleziskami sugerującymi kawałki policzków ( psalia )."

Derivka to etap SS (link ) Koń.

2/ Fala pasterzy ze stepów pontyjsko-kaspijskich rusza do Europy środkowej. Tych z hg R1a, archeologia czyta jako Kulturę Cermiki Sznurowej (KCS=CWC) - badania aDNA obejmują, obszar w koło Polski, gdzie R1a jest potwierdzone!

Pozostaje mieć nadzieję, że kości z Polski też w końcu zostaną przebadane (mało ich w uczelnianych i muzealnych piwnicach?) i np. ich kontakt z Kulturą Amfor Kulistych (złocka kultura) w tle Bronocice, tur, wizerunek wozu. 

3/ Z okolic zajmowanych przez KCS rusza jednorodna i szybka! migracja Ariów (pod Ural do Sintashty) i to oni niosą R1a-Z93 do Azji ( link ) czyli Ariowie, to potomkowie KCS i R1a-M417?  Koło, koń?

Rysunek z KSC do Sintashta, według Allentoft (2015): 

https://en.wikipedia.org/wiki/Sintashta_culture#/media/File:From_Corded_Ware_to_Sintashta.jpg

Jakieś wątpliwości? Ja nie mam, a dyskusja naukowa już się przetoczyła i  ocalał Sredny Stog jako PIE (szukają źródła wczesnego PIE), nie be znaczenia jest: metalurgia, człowiek koń, rydwan w rozumieniu inwazji Ariów na Indie.

Jeśli nie pasuje Wam powyższa narracja sprawdźcie u Dawidzkiego:  

http://eurogenes.blogspot.com/2018/03/was-ukraineeneolithic-i6561-proto-indo.html

Mapa z Jamowcami i I6561 jest też od Dawidzkiego, znajdę link do wpisu (bo ciekawy) natępną razą.


4/ Wiemy, że język Ariów (samskryt - sorry brak znaków diakrytycznych, ale brzmienia, które stosują Ci z R1b nie będę powielał)

to najstarszy język świata z uporządkowaną pisownią, z całą zapisaną wiedzą, kulturą, wiarą, filozofią w  Wedach.

Najśmieszniejszym zaś jest fakt, że  samskryt jest najbliższy językom słowiańskim (następną razą): mimo kilku tysięcy kilometrów i mimo kilku tysięcy lat.

Skoro wiemy, że genetyka łączy Ariów i Sznurowców, to jak w takim razie powinno się nazwać  tajemniczy język PIE?

Bo w realu ten język się wydarzył i świadczą o tym języki słowiańskie i samskryt!  

W dewanagri się go zapisuje: saṃskṛtam  (w transliteracji) baza (- to już mój skrót  bhaa.saa = język)

Jakieś uwagi, skojarzenia?

Nauka dalej nie wie jak on się nazywa, możliwe że język PIE=hulajwiejaki?

pzdr, q.


Zobacz galerię zdjęć:

step p-k i lasostep
step p-k i lasostep I6561 vs Yamna
jezyk
Wykop Skomentuj4
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale