mniejwięcej brydż
oraz struganie w aDNA
15 obserwujących
206 notek
70k odsłon
241 odsłon

Pradawne puzzle, czyli aDNA rulez!

P.Włodarczak "KCS na wyż.."
P.Włodarczak "KCS na wyż.."
Wykop Skomentuj9

Garnki "nie gadają", geny również! Jednak ludzie je lepiący, których geny możemy przebadać, chyba mówili w jakimś określonym języku. Co ciekawe każdą z tych kultur powyżej można opisać określoną haplogrupą (po linii ojcowskiej):

KAK (=GAC=amfory kuliste) = I2a,

KCS (=CWC=sznurowcy) = R1a-M417,

KPD (=BB= dzwonki) = R1b-M269,

KPL (=TRB=puchary lejkowate) ...itd  Kultura złocka to współistnienie KAK i KCS.

Można też przypisać owym kulturom pochodzenie, czyli odpowiednie proporcje przodków, jak np tutaj:

https://www.nature.com/articles/s41598-018-33067-w/figures/2  (z opracowania Fernandes i wsp 2018 )

Jeśli ktoś ma wątpliwości (a tak działa "3 x p + egzo") proszę zerknąć na Y-DNA np.: grobów zrębowych - potomek CWC - (tu link do wikipedii ) lub na z obrazek z szerszego opracowania: http://eurogenes.blogspot.com/2018/05/cultural-hitchhiking-and-competition.html . W tym ostatnim rzeczywistość jest trochę bardziej skomplikowana, ale i tak nie neguje tego co napisałem powyżej. 

To może i powinniśmy skończyć z narracją opisaną tu:  https://pl.wikipedia.org/wiki/Kultury_naddunajskie  , bo te dwie ostatnie ( sznurowcy, dzwonki) to nie ten ciąg logiczny na "150%", cyt. z wiki:


"Kultury naddunajskie – określenie wprowadzone w latach 20. XX w. przez archeologa Vere Gordona Childe'a, oznaczające krąg kultur neolitu występujących w środkowej Europie, głównie w dorzeczu środkowego i częściowo dolnego Dunaju, charakteryzujących się prowadzeniem gospodarki rolniczo-hodowlanej. Kultury te pojawiały się sukcesywnie na ziemiach polskich przenikając przez Bramę Morawską oraz przełęcze Karpat i Sudetów.

Do tego cyklu zalicza się: 

kultura ceramiki wstęgowej rytej 

kultura badeńska

kultura lendzielska

kultura pucharów lejkowatych

kultura amfor kulistych

kultura ceramiki sznurowej

kultura pucharów dzwonowatych"


To inna zupełnie migracja, pochodząca ze stepu pontyjsko- kaspijskiego, pasterska i charakteryzująca się innymi hg wg Y-DNA oraz pochodzeniem genomu.

Ta migracja na terenie Polski to KCS=jezyk PIE= hulajwiejaki

================    

    Genetyka przełamuje stare spojrzenie na problem. Nie jest to wiedza łatwa i przyjemna, ale weryfikowalna, a moje rozumienie tych genetycznych puzzli opisuję poniżej.

Rzecz w tym, że atropologia fizyczna i biologia molekularna (aDNA=kopalne DNA) to nauki ścisłe! I wg mnie  historia, lingwistyka, archeologia, antropologia i aDNA na chwilę obecną to puzzle.

 I taka, imho, jest prawda: sklejamy te kawałki informacji, układając na pustej mapie świata, widząc znikomą część obrazka,  

przenosimy się więc obok i znowu widzimy jakiś fragmentaryczyny, złożony z 2-3 elementów skrawek mapy - nie jest istotne skąd zaczniemy, ważne co potrafimy zazębić bokami, by sens powstał.  

Ważne  jest, że gdy nadciągają nowe dane (aDNA + badania archeologiczne i skojarzenia historyczne), by za każdym razem obrazek gdzieś się powiększał i łączył.  

A będzie zazębiał się nie tylko na płaszczyźnie, ale wypuszczając macki w górę i w dół (przepływ czasu)  i tam na kolejnych planszach puzzle muszą znów pasować do siebie (i do tych powyżej i poniżej też). 

Powstaje wielokrotna, wielopoziomowa układanka, złożona z kolejnych warstw (przesuniętych względem siebie, bo migracje)  Układamy więc historyczną mapę złożoną z kart, połączonych ze sobą mackami czasu. 


    Ogrom danych wypierdziela w kosmos, "fałszywe" ustawienia (bo pojedyncze puzzle mają zniszczone boki,  czy całe części obrazka są do góry nogami, bo nie mamy pozostałych puzzli do danej planszy itp),  podczas gdy pionowe macki z różnych planszy (biegnące raz pionowo, raz pod różnymi kątami i  dodatkowo w różne strony) się nie zgadzają! 

I tak ostatecznie otrzymujemy jedną, gigantyczną, opisującą naszą historię chmurę danych (taki atlas mający jedną i tą samą mapę, ale każda kolejna jego strona to inna epoka historyczna),  na którą to chmurę, można patrzeć pod różnymi kątami, z różnych stron. 

Lecz tylko prawidłowo przeprowadzona analiza głównych elementów (PCA), pozwoli wykonać rzut chmury na płaszczyznę wspólną i na tej jednej je zobaczyć oraz z sensem zinterpretować.  

Jaka by nie była "mądra" hipoteza, to jeśli nie jest prawdziwa, to wywróci się z hukiem, jeśli tylko zaś jest niedopowiedziana do końca (brak danych, mgliste przesłanki), to i tak będzie pasować do całości i w końcu luki same się zamkną, jak ostanie elementy puzzli (nawet be zrozumienia sensu połączenia -tylko w ściśle określone miejsca będą pasować np.:  kształtem, wielkością czy kolorem, prędkością migracji,  częstotliwością drgań populacji- znaczy folklorem, ale odjechałem ;-)

Sens tych ostatnich połączeń przyjdzie poźniej, gdy dopracuje się teorię (albo wcale, bo niektórych luk nie domkniemy)

==============

Jeszcze tylko napomknę: co to jest PCA (analiza głównych składników)?

To sposób na obrazowanie danych statystycznych (chmury danych), rzutowanych na płaszczyznę, po znalezieniu "najlepszego kąta" spojrzenia (najbardziej czytelnego) na te dane :

http://setosa.io/ev/principal-component-analysis/ lub https://www.nature.com/articles/nmeth.4346/figures/4  "dziwne 2 okręgi " danych (to stąd ), 

to możemy zerknąć na migrację ze stepu, która na ciekawi (KCS=R1a-m417) zobrazowaną na PCA, a znaną już w 2015 roku (Haak i ..)

http://eurogenes.blogspot.com/2015/02/massive-migration-from-steppe-is-source.html

cytuję: " Western and Eastern Europe came into contact ~4,500 years ago, as the Late Neolithic Corded Ware people from Germany traced ~3/4 of their ancestry to the Yamnaya, documenting a massive migration into the heartland of Europe from its eastern periphery"

powtórzę jeszcze raz obrazek gdyby ktoś nie widział , że CWC i Yamnaya to dwie spokrewnione, ale oddzielne!! grupy ludzi:

ogromna migracja i CWC vs. Yamnaya


To jak to z tym językiem PIE i CWC jako "wyrobem jamnopodobnym"  ostatecznie było? (KCS=CWC vs Jamowcy) -znalazłem w końcu link do mapy poniżej, więc będzie ciąg dalszy! I czy aby na pewno pochodzili oni z Yamnaya?!?

I6561 vs Yamnaya


ps.

Zestawienie chronologii kultur archeologicznych pochodzi z opracowania:
Piotr Włodarczak "Kultura ceramiki sznurowej na Wyżynie Małopolskiej" (link)

Zobacz galerię zdjęć:

schemat języki PIE XIXw
schemat języki PIE XIXw
PIE
Wykop Skomentuj9
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości