mniejwięcej brydż
oraz struganie w aDNA
16 obserwujących
210 notek
72k odsłony
322 odsłony

W kontakcie ze Słowianami!

E.Neparczki tab 2
E.Neparczki tab 2
Wykop Skomentuj4

    Miałem zestawić jeszcze raz w podsumowanie wszystkie poprzednie notki, ale jest nowe opracowanie: Endre Neparáczki et al. „Y-chromosome haplogroups from Hun, Avar and conquering Hungarian period nomadic people of the Carpathian Basin” ( tu link )

Kotlina Karpacka na styku ze Słowianami. Co z powyższego opracowania wynika?

---------------------------------------------

1/ Europejskość Hunów. 

"Haplogroups from the Hun-age are consistent with Xiongnu ancestry of European Huns" 

google tłumacz: Haplogrupy z Wieku Hun są zgodne z przodkami europejskich Hunów z Xiongnu. 

Moim zdaniem coś tu autorzy pokiełbasili, bo ich pochodzenie to :

Hun 1 (Q1a2) to rzut monetą (Europa/Azja);

Hun 2 (R1b) Europa;

Hun 3 (R1a-Z93) Europa.

Nic nie wiem o haplogrupach ludu Xiongnu (tu link  ) ale Hunowie podobno byli najeźdźcami, którzy przyszli z nikąd, więc skąd ich nieazjatyckie pochodzenie?

Fakt, że są zdecydowanie europejscy, potwierdza, że  Hunowie nie byli ludem Xiongnu! Ta hipoteza to bajki. Ja stawiam na żywioł sarmacko-scytyjski, zasiedziały w Europie, w połączeniu ze Słowianami. Zresztą słowa "huńskie" słowa: strawa i medos (do popicia), dziwnie swojsko brzmią )), nieprawdaż?

Uważam, że Hunowie dowodzili najazdem, który przegonił Gotów ze stepów (w ramach odwetu), a następnie spadł na Imperium Rzymskie. A byli z nimi i Słowianie, których elity wycięli Goci.

"Jordanes zalicza Antów do plemion wschodniosłowiańskich zamieszkujących, od około IV wieku, dorzecze Dniepru. Wymienia też ich wodza Boza i siedemdziesięciu naczelników, którzy w roku 375 zostali pokonani przez króla Ostrogotów Winitara i ukrzyżowani" (  tu link  do cytatu) 

Było w 2018 roku opracowanie tyczące Scytów, Sarmatów, Kimmerów - niestety z różnymi błędami, ostatecznie poprawiono Y-DNA, to cytat z dyskusji pod tym opracowaniem u Dawidzkiego ( tu link )

"Oto poprawione przypisania Y-haplogroup przez jednego z chłopaków z YFull.

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1bnVJujBs_bQu_dqSVi_dSXUuz9gNIYFX_XlqRrz92mo/htmlview

Co ciekawe, na tej liście wszyscy Sarmaci należą do R1a, jeden z Cymmerian należy do R1a, przynajmniej jedna z próbek Srubnaya należy do R1a Z280 i jeden ze Scytów może również należeć do R1a."

--------------------------------------------

2/ Awarowie to obca elita (N1a, lud azjatycki, turkijski), która zarządzała wielokulturowym kanganatem, w tym i Słowianami.

Zresztą to okres gdzie Słowianie "strasznie się srożą". Koczowniczej, dobrze zorganizowanej elicie łatwo przyszło opanowanie i zarządzanie węgierską pusztą. 

Zaś niektóre pisane źródła średniowieczne, grubo są na bakier z prawdą, nazywając Awarów Hunami.  Nie to pochodzenie, nie te haplogrupy warstwy rządzącej. 

Prawdopodobnie pomyłki brały się stąd, że w jednym i drugim przypadku udział brali Słowianie Wschodni i Sarmaci.

--------------------------------------------

3/ Madziarzy, to już znana historia oraz  jednocześnie kolejna fala migracji, która osiada na nizinie węgierskiej. To chyba wyjaśnia (Awarzy, Madziarzy) zmianę językową, która zaszła na Węgrzech u ludów z R1a.  

 Jeśli ktoś ma ochotę zlekceważyć dobrze zorganizowanych konnych koczowników, to przypomnę:

- najazdy Madziarów, które terroryzowały Europę Zachodnią, a ustały po bitwie na Lechowym Polu (czy też rzeką Lech) w X w (tu link ). Oni dotarli w swych łupieżczych wyprawach nawet do Hiszpanii ));

- z innej bajki, to najazdy Komanczów na Meksyk (dotarli do strefy tropikalnej!). W czasie jednego z rajdów wracali mając do dyspozycji zbrojną meksykańską eskortę (regularna armia z jednego z garnizonów), bowiem obawiali się napadów w trakcie powrotu;

- czy akcję pozoracyjną, zakończoną pod Legnicą, jaka wykonali w Polsce, XIII wieku, Mongołowie, ubezpieczając najazd na Węgry. Gdyby główne uderzenie szło na Polskę, zmietli by nas z powierzchni ziemi!

-----------------------------------------------

    Jeśli macie Państwo wątpliwości jakim językiem mówiły niektóre ludy ze stepów (zwłaszcza Ci z R1a-Z93: Sintashta, potem kultura grobów zrębowych i dalej część Scytów i Sarmaci), to pomogę: tym samym (bądź bardzo podobnym) co ludy wywodzące się z ceramiki sznurowej (KCS=CWC oraz Ariowie=Sintashta). Zostawiam Was z tym obrazowaniem pochodzenia KCS i Ariów:

image

PCA pochodzi z bloga Dawidzkiego.

oraz z tym rysunkiem z wiki: https://en.wikipedia.org/wiki/File:From_Corded_Ware_to_Sintashta.jpg

(to stamtąd poszła inwazja Ariów na Indie, tu link)

i z tym zestawieniem z opracowania Fernandes i wsp.:

https://www.nature.com/articles/s41598-018-33067-w/figures/2

KCS=PraSłowianie!!

pzdr

 Wykop Skomentuj4
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości