To i owo
Przez poznanie do poznania...
40 obserwujących
959 notek
562k odsłony
  1847   0

Iran przyznał się do „niezamierzonego” zestrzelenia ukraińskiego samolotu

Iran przyznał się do „niezamierzonego” zestrzelenia ukraińskiego samolotu

https://thehill.com/

Iran w końcu przyznał się do zestrzelenia samolotu Boeing 737-800, który rozbił się w środę, zabijając wszystkich 176 pasażerów na pokładzie. Informacja ta pojawia się po dniach zaprzeczeń ze strony rządu irańskiego, który wcześniej obwiniał tragedię z powodów problemów technicznych.

Iran powiedział, że mimowolnie zestrzelił samolot... Samolot pasażerski wykonał ostry, nieoczekiwany zwrot w kierunku wrażliwej bazy wojskowej...

Wyznanie Iranu następuje po dniach rosnącej presji międzynarodowej na Islamską Republikę Iranu. Spośród 176 zabitych pasażerów 57 pochodziło z Kanady. Inni pasażerowie pochodzili z Wielkiej Brytanii, Szwecji, Niemiec, Ukrainy, Afganistanu i Iranu.

Urzędnicy z Pentagonu podejrzewali, że irański reżim zestrzelił ukraiński samolot za pomocą rosyjskiego pocisku przeciwlotniczego, potwierdziły to materiały wywiadowcze...

Irański minister spraw zagranicznych Javad Zarif, napisał na Twitterze, że „Błąd ludzki w czasie kryzysu spowodowany awanturnictwem USA” doprowadził do katastrofy i zaoferował w imieniu Iranu współczucie rodzinom ofiar...


https://twitter.com/JZarif/status/1215847283381755914Nasze głębokie ubolewania, przeprosiny i kondolencje dla wszystkich ludzi, wszystkich rodzin ofiar, a także dla dotkniętych innych narodów.


image


image


Uważa się, że samolot został trafiony przez zbudowany przez Rosję system rakietowy ziemia-powietrze Tor-M1, znany NATO jako Gauntlet, trzech irańskich urzędników, którzy nie byli upoważnieni do publicznego wypowiadania się w tej sprawie anonimowo podali to prasie.... Rosja dostarczyła Iranowi 29 Tor-M1 w 2007 r. w ramach kontraktu o wartości 700 mln USD podpisanego w grudniu 2005 r.... Iran pokazywał wyrzutnie  na paradach wojskowych.


image


https://www.nytimes.com/8845a39f-8413-41de-81e8-06f7969989d7


...............................................................Ustalenia Iranu w sprawie zestrzelenia samolotu

Amir Ali Hajizadeh, dowódca sił powietrznych IRGC powiedział, że jego ludzie mieli tylko dziesięć sekund, aby zdecydować, czy powinni zestrzelić samolot ukraińskich linii lotniczych 752.

Powiedział, że irański systemy były zablokowane i brakowało komunikacji. Wskazuje to albo na błędy w systemie, albo na zagraniczne zablokowanie.

.......................................................................

Pytania?

1. Dlaczego IRGC nie koordynowało działań z cywilnymi kontrolerami lotniczymi?


2.Dlaczego nie mieli listy cywilnych odlotów?


3.Dlaczego lotnisko nie kierowało ruchu cywilnego na inne lotnisko lub nie wstrzymało go całkowicie?

Lubię to! Skomentuj131 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka