To i owo
Przez poznanie do poznania...
33 obserwujących
857 notek
482k odsłony
  575   0

Google do 2029 roku stworzą komercyjny komputer kwantowy

Google do 2029 roku stworzą komercyjny komputer kwantowy.

 Firma Alphabet Inc. Google planuje wydać kilka miliardów dolarów na zbudowanie komputera kwantowego do 2029 r., który może bezbłędnie wykonywać obliczenia biznesowe i naukowe na dużą skalę - powiedział Hartmut Neven, wybitny naukowiec z Google, który nadzoruje program Quantum AI.

Firma niedawno otworzyła rozbudowany ośrodek badawczy w Kalifornii, koncentrując się na tym wysiłku.

imageDyrektor naczelny Sundar Pichai ogłosił harmonogram i pokazał nowy kampus Google Quantum AI w hrabstwie Santa Barbara we wtorek na dorocznej konferencji Google dla programistów.

„Obliczenia kwantowe stanowią fundamentalną zmianę, ponieważ wykorzystują właściwości mechaniki kwantowej i dają nam większą szansę na zrozumienie świata przyrody” - powiedział Pichai podczas wirtualnego wydarzenia. Google, który od kilku lat inwestuje w powstającą technologię, jest jedną z wielu firm, w tym International Business Machines Corp., D-Wave Systems Inc. i Honeywell International Inc., które pracują nad jej komercjalizacją.

W komputerze kwantowym podstawową jednostką pamięci jest bit kwantowy lub kubit. Na przykład osiem bitów wystarczy, aby klasyczny komputer reprezentował dowolną liczbę z przedziału od 0 do 255. Jednak osiem kubitów wystarczy, aby komputer kwantowy mógł jednocześnie reprezentować każdą liczbę z przedziału od 0 do 255. Kilkaset splątanych kubitów wystarczyłoby, aby przedstawić więcej liczb niż atomów we wszechświecie. W sytuacjach, w których istnieje duża liczba możliwych kombinacji, komputery kwantowe mogą je rozpatrywać jednocześnie. Przykłady obejmują próbę znalezienia czynników pierwszych bardzo dużej liczby lub najlepszej trasy między dwoma miejscami.

 Kubity mogą reprezentować jednocześnie wiele możliwych kombinacji 1 i 0. Ta zdolność do jednoczesnego przebywania w wielu stanach nazywa się superpozycją. Aby umieścić kubity w superpozycji, naukowcy manipulują nimi za pomocą precyzyjnych laserów lub wiązek mikrofalowych. Badacze mogą generować pary kubitów, które są „splątane”, co oznacza, że ​​dwa elementy pary istnieją w jednym stanie kwantowym. Zmiana stanu jednego kubitu natychmiastowo zmieni stan drugiego w przewidywalny sposób. Dzieje się tak, nawet jeśli są oddzielone bardzo dużymi odległościami. Nikt tak naprawdę nie wie dokładnie, jak i dlaczego działa splątanie. Zaskoczyło to nawet Einsteina, który opisał to jako „upiorną akcję na odległość”. Ale to klucz do mocy komputerów kwantowych.

Potrzeba dobrze przechłodzonych komputerów i komór próżniowych, aby kubity były stabilne wystarczająco długo, aby można było wykonać złożone obliczenia. Potencjał jest ogromny. Na przykład Airbus wykorzystuje je do obliczania najbardziej oszczędnych pod względem zużycia paliwa ścieżek wznoszenia i zniżania samolotów. Volkswagen zaprezentował usługę, która oblicza optymalne trasy dla autobusów i taksówek w miastach w celu zminimalizowania zatorów.

 Google twierdzi, że będzie musiało zbudować maszynę o pojemności 1 miliona kubitów, zdolną do wykonywania wiarygodnych obliczeń bez błędów. Obecne systemy mają mniej niż 100 kubitów.

Odkąd Google ogłosił, że osiągnął supremację kwantową, w sieci pojawiła się rosnąca liczba artykułów przewidujących upadek ogólnie używanej kryptografii, a zwłaszcza Bitcoina. Ale o tym napiszę innym razem.

 Dziedzina ta jest jednak niezwykle złożona i istnieją wyzwania związane z tłumaczeniem tradycyjnych algorytmów na algorytmy kwantowe

Google oferuje firmom i naukowcom możliwość eksperymentowania z technologią obliczeń kwantowych na wczesnym etapie od zeszłego roku, ja chciałbym żeby w tej grupie znalazło się jak najwięcej polskich uczelni i polskich naukowców, bo to przyszłość, przyszłości.

Google jest zainteresowany wieloma potencjalnymi zastosowaniami swojej nowej technologii, takimi jak budowa bardziej energooszczędnych baterii, tworzenie nowego procesu wytwarzania nawozu, który emituje mniej dwutlenku węgla, oraz przyspieszenie szkolenia w zakresie uczenia maszynowego, gałęzi sztucznej inteligencji.

Podoba mi się inicjatywa izraelskich naukowców dotycząca wykorzystania tej technologii przy dalszej modernizacji Żelaznej Kopuły....

Lubię to! Skomentuj27 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie