To i owo
Przez poznanie do poznania...
39 obserwujących
933 notki
550k odsłon
  171   0

EBC nie podniesie stóp procentowych przez 5-6 lat

EBC nie podniesie stóp procentowych przez 5-6 lat

Europejski Bank Centralny zobowiązał się, że utrzyma stopy procentowe na rekordowo niskim poziomie jeszcze dłużej, aby pobudzić powolną inflację i ostrzegł, że szybko rozprzestrzeniający się wariant koronawirusa Delta stwarza ryzyko dla ożywienia w strefie euro.

 Bank centralny 19 państw strefy euro, powiedział, że nie podniesie kosztów kredytu, dopóki nie zobaczy, że inflacja osiągnie swój cel na poziomie 2%.

Szef niemieckiego banku centralnego Jens Weidmann powiedział, że jest zaniepokojony perspektywą zbyt długiego przedłużenia środowiska niskich stóp procentowych Europejskiego Banku Centralnego.

Weidmann był jedną z zaledwie dwóch osób w 25-osobowej Radzie Prezesów EBC, która sprzeciwiła się nowym wskazówkom dotyczącym stóp procentowych, nawet jeśli temat ten wywołał niezwykle intensywną debatę.

 W wywiadzie dla Frankfurter Allgemeine, Weidmann powiedział, że Rada Prezesów EBC zasadniczo zgodziła się, że ekspansywna polityka pieniężna jest na razie odpowiednia.

„Moi eksperci spodziewają się, że inflacja w Niemczech pod koniec 2021 r. będzie zmierzać w kierunku 5%” – powiedział gazecie.


EBC na posiedzeniu w sprawie polityki pieniężnej podniósł poprzeczkę dla pierwszej od ponad dziesięciu lat podwyżki stóp procentowych, ale nie podjął decyzji, kiedy zakończyć program zakupów awaryjnych o wartości 1,85 bln euro (2,18 bln USD) ( PEPP) - prawdopodobnie bardziej drażliwy temat dla inwestorów.

 Prezes EBC Christine Lagarde powiedziała, że ​​wariant Delta koronawirusa stanowi coraz większą niepewność. Wyraźny obraz tego, jak jego spread wpłynie na gospodarkę strefy euro, jest mało prawdopodobny przed posiedzeniem EBC w dniach 8-9 września, a infekcje w regionie dopiero zaczynają ponownie rosnąć.

Decydenci polityczni są szczególnie zainteresowani unikaniem likwidacji OIPE tylko po to, by trzeba było go ponownie zwiększyć kilka tygodni później w obliczu możliwych ograniczeń związanych z wirusami i stresu rynkowego.

Niektórzy decydenci uważają również, że nie ma wystarczająco dużo czasu na przeprowadzenie bardzo potrzebnej, dogłębnej analizy podczas letniej przerwy, podczas gdy inni doświadczają oznak zmęczenia podejmowaniem decyzji po zakończeniu 18-miesięcznego przeglądu strategii EBC.

Rzecznik EBC odmówił komentarza.

 Prezes Bundesbanku Jens Weidmann i niemiecka członkini zarządu EBC Isabel Schnabel twierdzą, że EBC powinien powrócić do bardziej konwencjonalnych narzędzi po pandemii.

EBC obecnie przewiduje inflację na poziomie 1,4% na 2023 r. i wydaje się, że spodziewa się jedynie umiarkowanej presji wzrostowej na inflację w trendzie. Biorąc pod uwagę wartość nominalną, EBC może podnieść stopy procentowe tylko w 2025 r., jeśli EBC miałby wtedy przewidywać wzrost inflacji do co najmniej 2% do połowy 2027 r.

EBC wiąże stopy procentowe ze swoim celem inflacyjnym na poziomie 2%!? To pokaz siły i pych...

EBC powiedział, że długie okresy niskiej inflacji będą wymagały „szczególnie silnego lub trwałego” wsparcia politycznego, co jest wskazówką, że bodziec może zostać utrzymany dłużej niż wielu przewidywało.

Inwestorzy (zarabiający na kryzysach) będą teraz szukać wskazówek na temat przyszłego tempa skupu aktywów po tym, jak EBC utrzymał bez zmian główne parametry zarówno programu Pandemic Emergency Purchase Program (PEPP), jak i programu Asset Purchase Program (APP). OIPE o wartości 1,85 biliona euro ma obowiązywać co najmniej do marca przyszłego roku, a wolumeny w trzecim kwartale znacznie przewyższają poziomy z początku roku. W międzyczasie APP będzie działać na poziomie 20 miliardów miesięcznie, aż do momentu pierwszej podwyżki stóp....

Lubię to! Skomentuj Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka