To i owo
Przez poznanie do poznania...
40 obserwujących
960 notek
562k odsłony
  820   0

Kilka słów na temat energetyki w USA i świecie

Kilka słów na temat energetyki w USA i świecie

Transformacja energetyczna wymaga czasu i zdrowego rozsądku.

 W miarę jak światowa polityka energetyczna, technologie i kapitał inwestycyjny napływają do źródeł odnawialnych, które obejmują energię słoneczną, wiatrową, biomasę, energię wodną i energię pływów morskich, Wall Street oraz większość instytucjonalnych i detalicznych społeczności inwestycyjnych straciła zainteresowanie do zapasów paliw kopalnych.

Czy to jest właściwe? 

Wiele funduszy inwestycyjnych ogranicza zakup zapasów ropy i gazu, ponieważ wytyczne dotyczące środowiska, ładu społecznego i ładu korporacyjnego (ESG) są zawarte w sprawozdaniach inwestycyjnych funduszy.

 Chociaż zalety energii odnawialnej są może i dobre, w rzeczywistości paliwa kopalne nadal dostarczają 84% światowej energii (dane na koniec 2019 roku).

image


W skali globalnej odnawialne źródła energii stanowią tylko 5% całego zużycia energii.W energetyce Stanów Zjednoczonych w 2020 r. paliwa kopalne stanowiły 60,3%, jądrowe 19,7%, a odnawialne 19,8%.

Jednak udział 19,8% jest daleki od energetyki, która jest niemal całkowicie niezależna od paliw kopalnych. Mało tego wiodące stany w energetyce odnawialnej (Teksas, Kalifornia) miały problem ze stabilnością energetyczną.

 W USA istnieje pięć sektorów energochłonnych:

I. Sektor przemysłowy [32% całego zużycia energii, w tym energii elektrycznej] obejmuje obiekty i urządzenia wykorzystywane w produkcji, rolnictwie, górnictwie i budownictwie.

II. Sektor transportu [29% całego zużycia energii, w tym energii elektrycznej] obejmuje pojazdy, które przewożą ludzi lub towary, takie jak samochody, ciężarówki, autobusy, motocykle, pociągi, samoloty, łodzie, barki i statki.

III. Sektor mieszkaniowy [20% całego zużycia energii, w tym energii elektrycznej] składa się z domów i mieszkań.

IV. Sektor komercyjny [18% całego zużycia energii, w tym energii elektrycznej] obejmuje biura, centra handlowe, sklepy, szkoły, szpitale, hotele, magazyny, restauracje oraz miejsca kultu i zgromadzeń publicznych.

V. Sektor elektroenergetyczny [1%], zużywa on energię pierwotną, aby wytworzyć większość energii elektrycznej zużywanej przez pozostałe „cztery sektory”.

Chociaż uważa się, że zużycie paliw kopalnych zmniejszy się proporcjonalnie do pojawienia się większej liczby odnawialnych źródeł energii, to dane zaskakują?

I tak Amerykańska Agencja Informacji Energetycznej prognozuje wyższe zużycie gazu ziemnego w 2022 r. w porównaniu z 2021 r. Szacuje się, że zużycie gazu przemysłowego przekroczy 23,8 miliarda stóp sześciennych dziennie w drugiej połowie 2021 r. To pokazuje rekordowe wskaźniki zużycia, a trajektoria popytu wygląda na bardzo zwyżkową dla cen gazu ziemnego, które już od wielu lat osiągnęły najwyższe poziomy.

image


Ceny ropy również odnotowują wzrost w związku z ożywieniem popytu na całym świecie, podczas gdy zapasy są wyczerpywane. Zapasy ropy naftowej w USA w zeszłym tygodniu spadły o 3,5 miliona baryłek do 414 milionów baryłek, najniższy poziom od października 2018 roku. Ceny spowodowane są również trudnościami OPEC, które walczy o zwiększenie produkcji z powodu niedoborów na rynku dostaw w Europie i Azji.

Wydaje się, że polityka dążenia do energii odnawialnej kosztem zmniejszających się zapasów paliw kopalnych jest złą polityką.

Odstawienie Stanów Zjednoczonych i reszty świata od ropy naftowej jest szlachetnym przedsięwzięciem, ale powinno odbywać się w sposób, który nie zagraża przystępnej podaży.

 Administracja Bidena i postępowe skrzydło Partii Demokratycznej dławią produkcję ropy i gazu z łupków, co napędza inflację.

Dopóki energia odnawialna nie będzie stanowić większego odsetka zaopatrywania sieci w energię i zapotrzebowania na paliwo w przemyśle i transporcie, powinno istnieć znacznie bardziej odpowiedzialne podejście do zarządzania i zaspokajania potrzeb energetycznych Stanów Zjednoczonych i reszty świata.

Celowe podnoszenie cen ropy i gazu, aby były porównywalne ze względu na koszt OZE, może oszukać tylko naiwnych.

 Ta ślepa polityka najbardziej negatywnie wpływa na zwykłych ludzi i klasę średnią.

image

Notowania gazu ziemnego USA - dane dzienne


image

Notowania ropy naftowej WTI - dane dzienne

Opierając się na aktualnych trendach popytu w odradzającej się gospodarce światowej, a jednocześnie zbliżającego się zimowego sezonu grzewczego, te podwyższone ceny ropy i gazu nie wyglądają na przejściowe?

Może w dłuższej perspektywie zwyciężą odnawialne źródła energii? Ale na razie tak jak w „Misiu",  będzie w Zimie zimno!


...

Lubię to! Skomentuj37 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka