To i owo
Przez poznanie do poznania...
43 obserwujących
1133 notki
749k odsłon
  241   1

Chiny testują pocisk hipersoniczny

Chiny testują pocisk hipersoniczny

https://www.ft.com/content/ba0a3cde-719b-4040-93cb-a486e1f843fb

image

Chiny przetestowały w sierpniu naddźwiękowy pocisk nuklearny, który okrążył kulę ziemską, zanim przyspieszył w kierunku celu, demonstrując zaawansowaną zdolność kosmiczną, która zaskoczyła wywiad USA.

Pięć osób zaznajomionych z testem powiedziało, że chińskie wojsko wystrzeliło rakietę, która niosła naddźwiękowy pojazd szybujący, który przeleciał przez przestrzeń na niskiej orbicie, zanim zleciał w kierunku celu. Pocisk chybił celu o około dwa tuziny mil, według trzech osób poinformowanych w wywiadzie. Ale dwóch powiedziało, że test wykazał, że Chiny poczyniły zdumiewające postępy w dziedzinie broni naddźwiękowej i były znacznie bardziej zaawansowane, niż przypuszczali amerykańscy urzędnicy.

Test wywołał nowe pytania o to, dlaczego USA często nie doceniały modernizacji wojskowej Chin.

 „Nie mamy pojęcia, jak to zrobili”, powiedziała amerykański ekspert od broni. Stany Zjednoczone, Rosja i Chiny opracowują broń naddźwiękową, w tym pojazdy szybujące, które są wystrzeliwane w kosmos na rakiecie, ale orbitują wokół Ziemi z własnym pędem. Latają z pięciokrotnie większą prędkością dźwięku, wolniej niż pocisk balistyczny. Nie poruszają się jednak po stałej parabolicznej trajektorii pocisku balistycznego i są zwrotne, co utrudnia ich śledzenie.

 Taylor Fravel, ekspert ds. chińskiej polityki w zakresie broni jądrowej, który nie wiedział o teście, powiedział, że szybowiec naddźwiękowy uzbrojony w głowicę nuklearną może pomóc Chinom „zanegować” amerykańskie systemy obrony przeciwrakietowej, które są zaprojektowane do niszczenia nadlatujących pocisków balistycznych.


Dwie osoby zaznajomione z chińskim testem powiedziały, że broń teoretycznie może przelecieć nad biegunem południowym. Stanowiłoby to duże wyzwanie dla armii amerykańskiej, ponieważ jej systemy obrony przeciwrakietowej są skoncentrowane na północnym szlaku polarnym.Michael Gallagher, republikański członek komisji sił zbrojnych Izby Reprezentantów, powiedział, że test powinien „służyć jako wezwanie do działania”.

„Armia Ludowo-Wyzwoleńcza ma teraz coraz bardziej wiarygodną zdolność do osłabiania naszej obrony przeciwrakietowej i grożenia amerykańskiej ojczyźnie atakami konwencjonalnymi i nuklearnymi” – powiedział Gallagher. „Jeszcze bardziej niepokojący jest fakt, że amerykańska technologia przyczyniła się do programu pocisków hipersonicznych PLA”.


W ostatnich miesiącach amerykańscy urzędnicy wojskowi ostrzegali przed rosnącym potencjałem nuklearnym Chin, szczególnie po opublikowaniu zdjęć satelitarnych, które pokazały, że Chiny budują ponad 200 międzykontynentalnych silosów rakietowych. Chiny nie są związane żadnymi umowami o kontroli zbrojeń i nie chcą angażować USA w rozmowy na temat ich arsenału nuklearnego i polityki.Chińskie ministerstwo spraw zagranicznych zaprzeczyło, jakoby Chiny przetestowały pocisk naddźwiękowy. „Był to rutynowy test pojazdu kosmicznego w celu zweryfikowania technologii ponownego wykorzystania statku kosmicznego” – powiedział Zhao Lijian, rzecznik, nie wyjaśniając, dlaczego Chiny nie ogłosiły wtedy testu.


Lubię to! Skomentuj8 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie