To i owo
Przez poznanie do poznania...
40 obserwujących
1006 notek
589k odsłon
  363   0

Podwójny gazowy nelson

Podwójny gazowy nelson

Angela Merkel przejdzie do historii jako gospodyni, która wpuściła lisa do kurnika. Umowa niemiecko – rosyjska ta znana i nieznana jest typowym politycznym moral hazardem.

Prasa poinformowała ogólnikowo - „Niemcy wpuszczają Gazprom do swojej infrastruktury”.

Celem strategicznym Angeli Merkel było uczynienie z Niemiec hubu gazowego dla UE w oparciu o gaz z Rosji.

Władymir Putin uznał, że to dobry choć kosztowny interes.

„..Na mocy porozumienia należąca do BASF spółka Wintershall przekazuje Gazpromowi prowadzoną dotychczas przez siebie dystrybucję gazu i magazyny tego surowca w Niemczech. W ramach tej samej umowy Gazprom przejmuje 50 proc. udziałów w innej firmie, Wingas. Firma ta prowadzi handel gazem mając 20 proc. udziału w niemieckim rynku gazu. Oprócz sieci przesyłowej Gazprom przejmuje (jako 100 proc. udziałowiec i właściciel) duże magazyny gazu dotychczas należące do Wintershall. W tym największy w Europie magazyn Rehden koło Bremy, o pojemności 4,4 mld m.sześc., mniej więcej tyle, ile wynosi krajowa produkcja gazu w Polsce. Jest to 20 proc. całej niemieckiej rezerwy gazu. Do tego Rosjanie będą mieć udziały jeszcze w dwóch mniejszych magazynach: w Jemgum w landzie Dolna Saksonia i w Haidach w Austrii. Ten magazyn ma pojemność 2,6 mld m. sześc.


BASF/Wintershall ma zaś otrzymać 25-procentowy udział w dwóch blokach na złożu Urengoj w Syberii Zachodniej.


Wymiana pozostawała do niedawna zamrożona ze względu na sytuację na Ukrainie. Pomimo pozostawania rosyjskich sił na Krymie i w Donbasie, Niemcy zdecydowali się na jej odmrożenie…”.

Rosyjskie firmy powiązane z Gazpromem jako dostawcy gazu z dostępem do europejskiej sieci detalicznej mogą wyeliminować całą konkurencje. Cena rosyjskiego gazu będzie niższa niż cena gazu z notowań giełdy.

Wyeliminowanie konkurencji stworzy monopol, a monopolista może wszystko…

Plan Władymira Putina prosty i skuteczny ma swoją słabą stronę, jest kosztowny.

Gazprom musiał sporo zainwestować w NS II i zrezygnował z przesyłu gazu innymi gazociągami za co pobierał opłaty. Rosja także przekazała swoje interesy gazowe w Iranie Chiną – za darmo.

Putin postawił wszystko na jedną kartę jeśli interes nie wypali będzie emerytura polityczna?

Być może to powód mobilizacji wojsk rosyjskich na granicy z Ukrainą i hybrydowe działania Łukaszenki wobec Polski i Litwy.

Najgorsze dla Niemców jest to, że jeśli zostanie uruchomiony NS II to może dojść do rozpadu nowej koalicji rządzącej w Niemczech.

Lubię to! Skomentuj14 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka