catrw catrw
3506
BLOG

Nowe kłopoty Rosji?

catrw catrw Rosja Obserwuj temat Obserwuj notkę 77

Nowe kłopoty Rosji?

https://www.salon24.pl/newsroom/1219076,rosja-zbankrutuje-techniczna-niewyplacalnosc-tego-kraju-coraz-blizej

https://www.independent.co.uk/news/world/americas/russia-financial-collapse-sanctions-psaki-b2051688.html

https://edition.cnn.com/2022/04/06/investing/russia-default-sanctions/index.html

https://www.nytimes.com/2022/04/06/business/russia-eurobonds-rubles.html


imageRosja nadal mogła wykorzystać rezerwy do spłaty niektórych długów. Ale zmieniło się to w poniedziałek 4 kwietnia 2020 roku, kiedy Stany Zjednoczone zdecydowały, że nie będzie to już dozwolone.

A to dało Rosji wybór. Może nadal spłacać swoje zaległe zobowiązania z rezerw dolarów, które były utrzymywane w Rosji (gdzie bank centralny ma do nich jeszcze dostęp i jest zasilany przez Bankgazpromu) lub może próbować spłacać dług w rublach.

 Rosja ogłosiła, że będzie spłacać dług w rublach.

 Ministerstwo Finansów poinformowało w oświadczeniu, że próbowało dokonać płatności w wysokości 649 milionów dolarów na dwie obligacje na rzecz nienazwanego banku amerykańskiego (wcześniej zgłaszanego jako JPMorgan Chase) ale płatność ta nie została zaakceptowana, ponieważ nowe sankcje amerykańskie zabraniają Rosji korzystania z amerykańskich banków do płacenia swoje długi.

Rosja poinformowała, że ​​zamiast tego przekazała środki w rublach na specjalne konto bankowe w rosyjskim Krajowym Depozycie Rozliczeniowym, krajowym regulatorze papierów wartościowych. Ministerstwo dodało, że gdy kraj uzyska dostęp do rynków walutowych (co nie stanie się w najbliższej przyszłości z powodu sankcji) zdecyduje, czy zezwolić posiadaczom obligacji na zamianę płatności rubla z powrotem na dolary lub euro. Przedmiotowe długi były denominowane w dolarach, ale długi te mają również 30-dniowy okres karencji.

Tak więc teoretycznie Rosja ma 30 dni od poniedziałku, czyli 4 maja, na wyrażenie zgody na dokonanie płatności w dolarach. Jeśli tego nie zrobi do tego czasu, będzie to zaleganie.

Agencje ratingowe wskazały, że płatności w walucie innej niż ta, w której dług został sprzedany, będą liczone jako niewykonanie zobowiązania po wygaśnięciu okresu karencji.

Byłaby to pierwsza od ponad stu lat niewypłacalność Rosji w zakresie zadłużenia walutowego…

CNN zwraca uwagę, że nie ma potrzeby trzymania się karencji, jeśli Rosja jasno określi, że nie ma zamiaru płacić. Płatne w środę odsetki są objęte 30-dniowym okresem karencji. Ale agencje ratingowe mogą ogłosić niewypłacalność Rosji przed końcem tego okresu, jeśli Moskwa da jasno do zrozumienia, że ​​nie zamierza płacić.

 Rosja powiedziała, że ​​uważa, że ​​jej zobowiązania „zostały w pełni wypełnione”.

Z tej wypowiedzi wynika wniosek, że nie ma zamiaru płacić w dolarach.

Co zrobią z tego powodu agencje ratingowe?

Jeśli zadziałają zgodnie z procedurą to Rosję czeka poważny kryzys….catrw
O mnie catrw

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka