catrw catrw
1141
BLOG

Trochę inaczej o KPO

catrw catrw Budżet Obserwuj temat Obserwuj notkę 85

Trochę inaczej o KPO

Podpisanie KPO przez Rząd RP z KE wywołało różne skrajne komentarze.

Jedni oskarżają Rząd RP o zdradę inni o to samo Komisję Europejską.

Te same środowiska często wcześniej krytykował Rząd RP, że nie potrafi dogadać się z KE w sprawie KPO….

W umowie są zawarte tzw. kamienie milowe…

Stawiam wszystkim krytykującym pytanie: Kto jest autorem „kamieni milowych”?

- Autorem tego ustrojstwa są obywatele RP, nasza „kochana” totalna opozycja.

Podobnie autorem ceny paliwa w Polsce w dużej mierze jest Donald Tusk. To On był współodpowiedzialny jako wysoki urzędnik UE za certyfikaty energetyczne, podatek od CO2….

A teraz na stacji PKN ORLN robi sobie fotki na tle swoich osiągnięć….

Co wyniknie z tej ugody zobaczymy….

Prezydent RP Andrzej Duda powiedział- „...na razie podpisaliśmy, a co z tego zrealizujemy zobaczymy”...Doskonała dyplomatyczna wypowiedź.

Oficjalnie tylko padły słowa, że przywrócimy sędziów do pracy, a Izba Dyscyplinarna będzie Dyscypliną (nazwa nieważna), losowo będzie wybierany skład…

Przyjęte przez UE założenia dotyczące Zielonego Ładu, już są nieaktualne i odbywają się dyskusje dotyczące realnych możliwości.

Wracam do korzyści wynikający z KPO...

Nie zmieniły się ramy finansowe naszego KPO. Polska ma dostać ponad 35,4 mld euro, z czego ok. 23,9 mld euro to część grantowa, zaś ok. 11,5 mld euro to pożyczki. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej wylicza, że w przeliczeniu na złote daje to ok. 158,5 mld zł (z czego 106,9 mld zł bezzwrotnych dotacji).

Było wielu którzy mówili, że pieniądz jest tani, że można brać pożyczki z Zagranicznych Banków.

Dla RP pieniądz był tani bo Banki przewidywały przyjęcie KPO, gdybyśmy odrzucili KPO to rynek finansowy wyceniłby nam pożyczki powyżej 8% a może i więcej?

Ta 11,5 mld zł pożyczka jest na zero procent.

Największa pula pieniędzy z KPO jest zarezerwowana na projekty związane z zieloną energią i zmniejszeniem energochłonności. Łącznie to 62,2 mld zł z przeznaczeniem m.in. na program „Czyste powietrze”, budowę morskich farm wiatrowych czy rozwój technologii wodorowych. Drugi największy komponent to „zielona, inteligentna mobilność” (33,7 mld zł), z przeznaczeniem m.in. na zakupy autobusów elektrycznych w miastach czy rozwój sektora kolejowego. Pozostałe priorytetowe obszary KPO to „cyfrowa transformacja”, „efektywność, dostępność i jakość systemu ochrony zdrowia” i „odporność i konkurencyjność gospodarki” – każdy po ok. 20 mld zł.

Jesteśmy w UE, wynikają z tego plusy i minusy. Po za UE byłoby gorzej. Może UK stworzy nam alternatywę gospodarczą?

Pieniądze z KPO są szczególnie ważne dla Polski właśnie teraz, kiedy niezbędne jest jak najszybsze rozpoczęcie inwestycji w nowe źródła energii, które uniezależnią nasz kraj od dostaw rosyjskiego gazu, ropy naftowej i węgla oraz wzmocnią nasze bezpieczeństwo energetyczne.

 Napływ euro do RP, które następnie będą wymieniane na złote, wzmocni kursu krajowej waluty, pomagając w walce z wysoką inflacją.

Trwa wojna która wpływa na światową gospodarkę pieniądze z KPO budują większe bezpieczeństwo Polski.

Patrząc na reakcje opozycji w Polsce i środowisk liberalno-lewicowych w UE uważam, że Rząd RP odniósł sukces.

Polska musi się rozwijać i musi mieć środki na rozwój.


...

catrw
O mnie catrw

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka