catrw catrw
573
BLOG

Japonia po raz kolejny stawia na energię jądrową

catrw catrw Energetyka Obserwuj temat Obserwuj notkę 17

Japonia po raz kolejny stawia na energię jądrową

Trzęsienie ziemi 12 lat temu doprowadziło do stopienia rdzenia w elektrowni jądrowej Fukushima. Po tej katastrofie wydawało się, że Japonia na dobre odchodzi od energii jądrowej.

 Ale inwazja Rosji na Ukrainę zmieniła sytuację.

Dostawy ropy i gazu zostały zakłócone przez Putina, ceny wzrosły, a OZE nie zdaje egzaminu - Japonia ponownie zwraca się w kierunku energii jądrowej tyle, że teraz będzie bezpieczniej..

Japonia przyjęła plan przedłużenia żywotności reaktorów jądrowych, zastąpienia starych, a nawet budowy nowych, co stanowi poważną zmianę od planów wycofania się z energii jądrowej.

W Japonii przeprowadzono analizę za i przeciw…

Wyszło, że nowe technologie jądrowe są bezpieczniejsze i dają nowe możliwości.
Przecież toczy się wojna światowa w której sojusznikiem Rosji jest „Zielony Ład”….
W obliczu globalnych niedoborów paliwa, rosnących cen i presji na redukcję emisji dwutlenku węgla, przywódcy Japonii zaczęli wracać w kierunku energii jądrowej.

Zgodnie z nową polityką Japonia zmaksymalizuje wykorzystanie istniejących reaktorów, uruchamiając ponownie jak najwięcej z nich i przedłużając żywotność starzejących się reaktorów powyżej 60-letniego limitu. Rząd zobowiązał się również do opracowania reaktorów nowej generacji.

Energia jądrowa stanowi mniej niż 7% dostaw energii w Japonii, a osiągnięcie rządowego celu zwiększenia tego udziału do 20-22% do 2030 r. będzie wymagało około 27 reaktorów.

Na razie rząd Japonii prosi o oszczędzanie energii.

"Prosimy społeczeństwo o zmniejszenie zużycia energii we wczesnych godzinach wieczornych, kiedy spada stopa rezerw" - Yoshihiko Isozaki.
Zgodnie z dokumentem określającym nową politykę, energia jądrowa pełni "ważną rolę jako bezemisyjne źródło energii obciążenia podstawowego w osiąganiu stabilności dostaw i neutralności węglowej" i zobowiązała się do "utrzymania wykorzystania energii jądrowej w przyszłości". Premier Fumio Kishida powiedział, że planuje, aby gabinet zatwierdził politykę i przedłożył parlamentowi niezbędne projekty ustaw.

W ramach nowej polityki Ministerstwo Gospodarki i Przemysłu opracowało plan umożliwiający przedłużenie reaktorów co 10 lat po 30 latach eksploatacji, jednocześnie zezwalając zakładom energetycznym na odejmowanie okresów offline przy obliczaniu żywotności reaktorów.

Plan został zatwierdzony przez Urząd Regulacji Jądrowych, japoński organ nadzoru jądrowego. Nowe przepisy dotyczące kontroli bezpieczeństwa muszą jeszcze zostać wprowadzone w życie i zatwierdzone przez Parlament.
Komisarz organu regulacyjnego, Shinichi Yamanaka, powiedział na konferencji prasowej, że nowe zasady bezpieczeństwa wymagające pozwoleń na eksploatację co dekadę po 30 latach będą bezpieczniejsze niż obecna jednorazowa opcja przedłużenia o 20 lat dla 40-letnich reaktorów.

Zgodnie z nową polityką Japonia będzie również naciskać na rozwój i budowę "innowacyjnych reaktorów nowej generacji", które zastąpią około 20 reaktorów, które są obecnie przeznaczone do likwidacji.
Premier Kishida powiedział również, że rząd zrobi więcej, aby znaleźć miejsca na ostateczne składowisko wysokoaktywnych odpadów jądrowych, których Japonia jeszcze nie ma.



....
catrw
O mnie catrw

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka