catrw catrw
180
BLOG

Co będzie w 2023 roku w gospodarce: recesja, czy spowolnienie?

catrw catrw Inflacja Obserwuj temat Obserwuj notkę 23

Co będzie w 2023 roku w gospodarce: recesja, czy spowolnienie?

Prognoz i analiz jest wiele, tych totalnej opozycji w Polsce nie biorę pod uwagę.

Trzy największe gospodarki – Stany Zjednoczone, Chiny i Unia Europejska, które odpowiadają za około połowę całej światowej produkcji – spowalniają w tym samym czasie. To niezwykłe i niepokojące.

 Wskaźnik PMI™ J.P.Morgan Global Manufacturing wskazuje spadek produkcji pod koniec 2022 roku...


image

Co będzie w 2023 roku w gospodarce: recesja, czy spowolnienie?

Moody's Analytics twierdzi, że bardziej prawdopodobnym scenariuszem jest "spowolnienie", w którym wzrost prawie się zatrzyma, ale całkowite spowolnienie gospodarcze zostanie ledwo uniknięte.

Według wielu ekonomistów każde spowolnienie będzie prawdopodobnie skromne.

"W prawie każdym scenariuszu gospodarka będzie miała trudny 2023 r." - napisał we wtorek w raporcie główny ekonomista Moody's Analytics Mark Zandi. "Ale inflacja szybko spada, a fundamenty gospodarki są zdrowe. Przy odrobinie szczęścia i rozsądnie zręcznym kształtowaniu polityki przez FED, gospodarka powinna uniknąć całkowitego spowolnienia.

Ekonomiści ankietowani przez Bloomberga widzą 70% szans na recesję w 2023 roku.

Goldman Sachs twierdzi, że gospodarka uniknie recesji i zamiast tego pójdzie w kierunku "miękkiego lądowania".

Są informacje optymistyczne jak choćby cykliczny wskaźnik nowych zamówień do zapasów wyrobów gotowych, wzrósł na wyższy poziom.

I to nie tylko dotyczy zakupu broni czy komponentów do fabryk EV.

Są wyraźne oznaki, że rozgrzana do czerwoności inflacja w ubiegłym roku stygnie, podczas gdy rynek pracy nadal wytwarza miejsca pracy.

Ceny paliwa powróciły do rozsądnych poziomów, pomimo kontynuowania w UE zielonego ładu i podwyższenia stawki vat.

Biorąc pod uwagę, jak wiele kłopotów mieli pracodawcy z zatrudnianiem podczas wychodzenia z pandemii, większość z nich nie będzie chciała zwalniać pracowników. Może w kilku branżach, w tym we wrażliwym na stopy procentowe sektorze mieszkaniowym i technologii, które doświadczyły zwolnień na dużą skalę.… Branże, w których zatrudnienie przekroczyło trend sprzed pandemii, w tym handel detaliczny, usługi profesjonalne i biznesowe, produkcja oraz transport i magazynowanie, są również zagrożone cięciami, przewiduje Deutsche Bank.

Dobrą wiadomością jest to, że wiele czynników powodujących wzrost inflacji ustąpiło: globalne łańcuchy dostaw są niezakłócone. Choć ceny "tymczasowe", będą jeszcze rosły co w wielu państwach może powodować kontynuowanie podwyżek stóp procentowych?

Ceny benzyny prawdopodobnie nie powrócą do rekordowego poziomu z zeszłego lata, twierdzi Patrick DeHaan, szef analizy ropy naftowej w GasBuddy. Głównym czynnikiem ograniczającym ceny paliw jest zwiększenie mocy rafineryjnych w Teksasie, Nigerii, na Bliskim Wschodzie i w Azji. Zamknięcie rafinerii, które przekształcają ropę naftową w gotowe produkty, w tym gaz, olej napędowy i paliwo lotnicze, było głównym powodem cen po wybuchu COVID-19 w 2020 roku.

Na tle tych wydarzeń PKN Orlen wykonał dobry ruch, fuzja z Lotosem i umowa z Saudi Aramco. Może to osłonić Polskę w przypadku niekorzystnej sytuacji.

Premier RP Mateusz Morawiecki wie, że kupujący są zaporą między gospodarką w recesji a gospodarką, która omija spowolnienie. Dlatego wszystkie dodatki związane z polityką prorodzinną oraz trzynastki i czternastki zostaną utrzymane. Bardzo dobrym posunięciem są także zamówienia rządowe na broń w polskich firmach.

W USA, Niemczech konsumenci są nadal w stosunkowo dobrej kondycji, zgromadzili oszczędności podczas pandemii, to oni pomogą gospodarce…...

catrw
O mnie catrw

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka