catrw catrw
1326
BLOG

Gdzie i kiedy będzie rosyjska ofensywa na Ukrainie

catrw catrw Rosja Obserwuj temat Obserwuj notkę 90

Gdzie i kiedy będzie rosyjska ofensywa na Ukrainie

image


Choć propaganda wojenna tworzy natłok informacyjny.

Eksperci mają swoje przewidywania, choć zawsze ostatnie zdanie należy do Boga, a brak pokory zgubił niejednego „Napoleona”…

Kiedy może nastąpić?

W związku z wyjątkowo ciepłą pogodą i słabą infrastrukturą komunikacyjną w wielu rejonach frontu nie można uzyskać mobilności terenowej. Co uniemożliwia w najbliższym czasie przeprowadzenie zmasowanej ofensywy.

Termin ofensywy zależy od pogody, tylko silne mrozy ułatwiłby uzyskanie mobilności terenowej.

Na jakim kierunku?

W związku z poprawą zdolności Rosjan dotyczącej relokacji własnych oddziałów wywiad satelitarny ma niepełny obraz. Eksperci wrócili to starej metody opartej na dedukcji. Tam gdzie budowane są zaporowe linie umocnień prawdopodobieństwo ataku jest dużo mniejsze niż tam gdzie teren nie jest fortyfikowany.

Zdjęcia satelitarne i wywiad terenowy dostarcza informacji o pracach fortyfikacyjnych. Stworzono mapę na którą nanoszone są pozyskiwane i sprawdzone informacje.

Rosjanie od miesięcy ciężko pracują nad budową pasów fortyfikacyjnych..

Na północy, w Ługańsku, ufortyfikowali obecną linię kontaktu bojowego.

O dziwo w Donbasie jest bardzo mało prac fortyfikacyjnych, pomimo intensywnych walk.

 W Zaporożu Rosjanie kopią dzień i noc. Budują również wiele transzei i bunkrów drewniano- ziemnych blokujących podejście na Krym.

 Wiedzą, że najbardziej efektywna ofensywa ukraińska z Melitopolem jako celem operacyjnym wymusi ewakuację wszystkich wojsk rosyjskich na zachód od miasta i postawiłaby Krym w stanie oblężenia. Jeśli Melitopol zostanie zajęty, jedyna linia kolejowa z Krymu do Rosji i sieć autostrad z Rosji na Krym zostaną zerwane. Oznacza to, że wszystkim rosyjskim wojskom na zachód od Melitopola zabraknie paliwa, amunicji, części zamiennych i zamienników.

Rosjanie odnieśli taktyczny sukces w Donbasie, kosztem wielu strat, po pięciu miesiącach intensywnych walk oddziały Grupy Wagnera oficjalnie przejęły kontrolę nad miastem Soledar. Ma to raczej wartość propagandową….

Nawet jeśli Bachmut upadnie, Ukraińcy mają przygotowaną kolejną linię obronną około 8 km na tyłach, a za nią kolejną.

Jeśli będą musieli to planowo się wycofają, a Rosjanie będą musieli wszystko zaczynać od początku…

Ukraińcy toczą wyrachowaną, ciężką bitwę na wyczerpanie. W walkach biorą udział nowe jednostki…pokazują, że potrafią dobrze walczyć.

W północnym Donbasie, między Swatowem a Kreminną, Ukraińcy przeprowadzili kilka drobnych operacji, które mogą kształtować coś większego? To tylko kwestia czasu. Tu jest płaski otwarty teren, Rosjanie w północnym Donbasie w marcu będą mieć rękę w nocniku zanurzoną po łokieć. Zachodnie czołgi i wozy piechoty plus ukraińska kreatywność…

Na marginesie, Dymitr Rogozin straszy rosyjskim robotem na polu walki. Rogozin twierdzi, że pojazd "Marker" ma zintegrowanego drona i autonomicznie wybiera własną trasę do celu. Jeden z ekspertów powiedział, że ładnie wygląda ale to zabawka.

https://youtu.be/vypmXmtjIQQ


...
catrw
O mnie catrw

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka