catrw catrw
122
BLOG

Czy porozumienie dotyczące budżetu w USA jest dobre…

catrw catrw USA Obserwuj temat Obserwuj notkę 0
Umowa McCarthy – Biden została spisana 99 stronach i są w niej „wilcze doły” na Republikanów

Czy porozumienie dotyczące budżetu w USA jest dobre…

https://s.wsj.net/public/resources/documents/BILLS-118hrPIH-fiscalresponsibility.pdf


Zapewne na dwoje babka wróżyła?

- I tak, i nie…

Umowa McCarthy – Biden została spisana 99 stronach i są w niej „wilcze doły” na Republikanów.


image
Pomimo bicia piany uważam, że nie będzie to ostateczna umowa. Po pierwsze, projekt ustawy musi zostać zatwierdzony przez Izbę Reprezentantów. Na pewno będą tam jakieś zmiany.

 Senat także chce wprowadzi zmiany, które następnie będą musiały zostać zatwierdzone przez Izbę Reprezentantów.

Co zawiera umowa

1. Niewielkie cięcie wydatków niewojskowych w roku podatkowym 2024, który rozpoczyna się 1 października, oraz 1-procentowy limit wzrostu wydatków na rok fiskalny 2025. Programy zdrowotne weteranów byłyby zwolnione z podatku.

2. Wydatki wojskowe w roku fiskalnym 2024 byłyby mniej więcej na poziomie wniosku budżetowego Bidena na 2024 r., Według dwóch osób zaznajomionych z tą sprawą, co oznaczałoby około 3-procentowy wzrost.

3. Redukcja funduszy o 21,4 miliarda dolarów, którą Kongres zatwierdził w zeszłym roku dla IRS w celu zwiększenia egzekwowania podatków i modernizacji technologii.

4. Przepis mający na celu zmuszenie Kongresu do porzucenia praktyki finansowania rządu za pomocą jednej, zbiorczej ustawy, jak to miało miejsce w ostatnich latach, i do powrotu do tradycji uchwalania 12 ustaw budżetowych, które obejmują różne części budżetu federalnego. Środek ten ma potencjał, aby zdobyć konserwatywne poparcie dla umowy i został popchnięty przez wpływowego republikanina, kongresmena Thomasa Massie (R., Ky.), który uważa, że Kongres powinien postępować zgodnie z regularnym porządkiem podczas prowadzenia swojej działalności.

5. Przepis ten wymagałby od rządu USA działania w ramach tak zwanej ciągłej rezolucji na poziomie 99% poziomu wydatków z poprzedniego roku do czasu uchwalenia ustaw o wydatkach. Ustawodawcy czekali na tekst, aby zobaczyć datę, w której cięcia zostaną uruchomione.

6. Rozszerzenie do 2030 r. wymogu, aby niektóre pełnosprawne osoby bez osób na utrzymaniu posiadały pracę lub były zapisane do programu szkolenia zawodowego, aby otrzymać bony żywnościowe, co jest priorytetem Republikanów. To niestety wyklucza Medicaid. Dotyczy to tylko osób dorosłych o niskich dochodach bez osób pozostających na utrzymaniu w wieku od 49 do 54 lat. Będzie on wprowadzany stopniowo w ciągu trzech lat. Wszystko to znacznie mniej niż pierwotna umowa przyjęta przez McCarthy'ego

7. Nałożenie rocznego lub dwuletniego terminu na zakończenie przeglądów środowiskowych dla projektów energetycznych i infrastrukturalnych. Ustawa pozwala deweloperowi projektu pozwać, jeśli przegląd nie zostanie ukończony na czas.

8. Obecnie przeglądy wymagane na mocy ustawy o krajowej polityce ochrony środowiska z 1970 r. trwają średnio 4,5 roku i mogą obejmować wiele agencji. Umowa wymaga, aby jedna agencja przejęła odpowiedzialność za badanie. Przyspieszenie przeglądów było priorytetem dla Republikanów.

9. Przyspieszenie pozostałych pozwoleń niezbędnych do ukończenia rurociągu Mountain Valley, 303-milowego gazociągu między Wirginią Zachodnią a Wirginią.

https://www.wsj.com/articles/biden-mccarthy-work-to-put-final-touches-on-their-debt-ceiling-deal-e4f68bf4Członkowie ultrakonserwatywnego klubu House Freedom Caucus są niezadowoleni, że porozumienie w sprawie limitu zadłużenia nie zmniejszy znacząco deficytu budżetu federalnego w nadchodzących latach. Jeden odniósł się do umowy jako kanapki zrobionej z ekskrementów, inny nazwał to „szaleństwem”, a trzeci umieścił na Twitterze emotikonę wymiotowania. Eleganckie rzeczy….

Jednak realistycznie rzecz biorąc, istnieją dwa problemy ze stanowiskiem gwałtownej redukcji deficytów:

- po pierwsze, szybka redukcja deficytów, do której wzywają ci ustawodawcy, nie byłaby zdrowa dla gospodarki, zwłaszcza teraz,

- po drugie, podczas gdy redukcja deficytu jest ważna w dłuższej perspektywie, wydaje się, że równowaga jest szukana w niewłaściwych miejscach choćby wydatki na bezpieczeństwo.

Moim zdaniem oszczędności powinny być szukane w Zielonym Ładzie, który nie jest związany z gospodarką rynkową. Co powoduje, że zawsze będzie kotwicą zadłużenia....

catrw
O mnie catrw

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka