catrw catrw
426
BLOG

Amerykańskie śledztwo w sprawie korupcji w FIFA

catrw catrw USA Obserwuj temat Obserwuj notkę 10

Amerykańskie śledztwo w sprawie korupcji w FIFA

Dokumenty Qatar National Bank (QNB), zawarte w zgłoszeniu złożonym przez organizację z Filadelfii, walczącą z wezwaniem sądowym od byłego wynajętego przez Katarczyków amerykańskiego lobbysty, ujawniają tajny koszt oferty Kataru na organizację największego wydarzenia sportowego na Ziemi. Dokumenty odnotowują ponad 210 milionów funtów płatności, wówczas o wartości ponad 330 milionów dolarów, dla członków komitetu FIFA, którzy głosowali, który kraj będzie gospodarzem turniejów w 2018 i 2022 roku pod koniec 2010 roku. Wymieniają konkretne nazwiska, numery kont bankowych i otrzymane kwoty.

Ewidencja płatności ma formę bilansu dla konta w QNB należącego do Katarskiej Misji Dyplomatycznej w Londynie. Między lutym 2009 a grudniem 2010 roku konto wypłaciło ponad 350 milionów funtów (553 miliony dolarów) około 22 osobom, z czego większość pieniędzy trafiła do 14 członków komitetu wykonawczego FIFA, organu, który wybiera kraje gospodarzy flagowego wydarzenia organizacji. Część płatności trafiła do bliskich członków rodziny, chociaż większość z nich była bezpośrednia dla członków komisji.

Płatności były w dużej mierze dokonywane w dwóch fazach, z pieniędzmi pochodzącymi zarówno przed, jak i po głosowaniu, które przyznało Katarowi turniej 2 grudnia 2010 roku. Kwoty były często przekazywane na rachunki bankowe w rajach finansowych "offshore", takich jak Monako i Jersey, które zwykle przyciągają mniejszą kontrolę w porównaniu z tymi w ściślej regulowanych jurysdykcjach. Zgodnie z dokumentem, obecnie były pracownik rządu Kataru, który pracował wówczas dla londyńskiego biura Narodowego Banku Kataru, poprosił o bilans konta. Raport QNB został uzyskany przez osobę, której nazwisko zostało utajnione, "która była zaangażowana w przeprowadzanie niektórych transakcji na polecenie przełożonych", a która później została "zwolniona po zgłoszeniu napaści seksualnej przez wyższego urzędnika bankowego", stwierdza zgłoszenie.

Wyciągi z konta zostały przejrzane przez Fionę Marsh, eksperta w dziedzinie analizy dokumentów kryminalistycznych z doświadczeniem w pracy jako urzędnik służby cywilnej dla Departamentu Policji Metropolitalnej w Londynie.

Było wystarczająco dużo wycieków w łańcuchu dowodowym, aby zapisy QNB, a także analiza sądowa Marsha ich prawdziwości, znalazły się w posiadaniu Forum Bliskowschodniego (MEF) z siedzibą w Filadelfii, które często publikuje o poparciu Doha dla ruchów islamistycznych w regionie. Dzisiejsze zgłoszenie pokazuje, że MEF dołożył wszelkich starań, aby uwierzytelnić dokumenty. Zgłoszenie opisuje, w jaki sposób organizacja wykorzystała prywatnych detektywów, aby potwierdzić istnienie numerów kont bankowych należących do dwóch członków rodziny i podejrzanej firmy fasadowej Ahmeda Al-Sabaha, przyszłego członka komitetu wykonawczego FIFA, który był wówczas ministrem sportu Kuwejtu. Wszyscy trzej otrzymali płatności z konta QNB.

Według danych QNB, ponad 210 milionów funtów, wówczas wartych 330 milionów dolarów, przeszło między kontem bankowym a 14 różnymi członkami 22-osobowego komitetu wykonawczego FIFA. Głębokie rezerwy gazu ziemnego Kataru i niewielka liczba rzeczywistych obywateli uczyniły go jednym z najbogatszych krajów na Ziemi na mieszkańca. Ale prawie jedna trzecia z miliarda dolarów to dużo pieniędzy dla każdego. Wydatki sugerują, jak wielkim priorytetem dla rządu Kataru było zdobycie prawa do organizacji Mistrzostw Świata, zwycięstwa miękkiej siły na skalę, której żaden z większych i potężniejszych sąsiadów maleńkiego emiratu Zatoki Perskiej nigdy nie był w stanie osiągnąć.

Cena niektórych głosów komisji FIFA była najwyraźniej wyższa niż innych. Na przykład Nicolas Leoz, nieżyjący już były szef południowoamerykańskiej federacji piłkarskiej, otrzymał 5,4 miliona funtów (8,5 miliona dolarów). Ale najwyższe płatności trafiły do Witalija Mutko, rosyjskiego ministra sportu w latach 2008-2016, przewodniczącego zwycięskiej rosyjskiej kandydatury na Mistrzostwa Świata w 2018 roku i wicepremiera w latach 2016-2020. 46 lutego 72 roku otrzymał 6 milionów funtów, a 21 grudnia 5 roku kolejne 34,20 miliona funtów.

W 2015 roku rząd USA oskarżył dziewięciu urzędników FIFA o rzekome ściąganie haraczy i ogłosił, że Charles Blazer, członek komitetu wykonawczego FIFA, który głosował za przyznaniem Katarowi i Rosji Mistrzostw Świata, przyznał się do oszustwa i prania brudnych pieniędzy. Podczas przesłuchania Blazer przyznał, że otrzymał łapówki w związku z ofertami Maroka i RPA odpowiednio na Mistrzostwa Świata w 1998 i 2010 roku. Według księgi konta QNB, Blazer otrzymał 13,9 miliona funtów (21,9 miliona dolarów) z konta QNB. Zmarł w 2017 roku, w wieku 72 lat.

Także wątek śledztwa dotyczy korupcji w UE…

https://www.scribd.com/document/667953209/NON-PARTY-MIDDLE-EAST-FORUM-S-MOTION-TO-QUASH#


...

catrw
O mnie catrw

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka