Rafał Kowalczyk Rafał Kowalczyk
2031
BLOG

Długowieczność

Rafał Kowalczyk Rafał Kowalczyk Nauka Obserwuj temat Obserwuj notkę 3

Ludzie od zawsze poszukiwali sposobów na wydłużenie życia. Mimo iż w ostatnich 20 lat latach średnia długość życia wzrosła o więcej niż 20 lat, z 46 w latach 1950-55 do 67 w latach 2005-2010 [1] to  wydaje się, że przeżycie nawet 100 lat nie jest zbyt długim okresem czasu (zapytajcie starszych ludzi jak im szybko minęło życie). Czy w dobie rozwoju nauki i wiedzy jaką dzisiaj posiadamy możemy wreszcie znaleźć „eliksir życia”? Poniżej postaram się odpowiedzieć na pytanie, co możemy zrobić żeby przedłużyć życie.

Kluczowym czynnikiem wpływającym na długość życia wydaje się być dieta. Szczególnie korzystne jest ograniczenie węglowodanów, dzięki czemu nasz organizm będzie produkował mniej insuliny, a to przełoży się na diametralną zmianę pracę naszych genów (DAF 16 i „Sweet Sixteen”) tak by zaczęły pracować dla dobra naszego organizmu (ściślej mówiąc aby nasze ciało zaczęło produkować więcej przeciwutleniaczy tłumiących szkodliwe dla nas wolne rodniki). Na razie badania przeprowadzone na robakach wykazały, że po ograniczeniu im ilości węglowodanów ich życie wydłużyło się z 18 do 144 dni (odnosząc te liczby do wieku ludzi, żylibyśmy nawet 450 lat) i co więcej przez całe to wydłużone życie robaki były zdrowe [2], a przecież o to właśnie chodzi – żeby nie tyko żyć dłużej, ale być zdrowym nawet w starszym wieku. Warto tu wspomnieć, że takimi zagadnieniami wpływu diety na geny zajmuje się dziedzina zwana nutrigenomiką [3].

Kiedy spojrzymy na tabelę zawartości węglowodanów [4], to zobaczymy że jest ich relatywnie najwięcej w takich produktach jaki makarony i pieczywo (ogólniej produkty zbożowe), ziemniaki i słodycze. Z pewnością wielu z nas codzienne spożywa te produkty i wydaje się, że ograniczenie ich spożycia może być ciężkie. W tym momencie należy jednak powiedzieć, że o ile ilość spożywanych węglowodanów może mieć bezpośredni wpływ na długość ludzkiego życia i starzenie się, to ogólnie rzecz biorąc zdrowa żywność również przyczynia się do tego pośrednio (po prostu jedząc zdrową żywność możemy uniknąć wielu chorób).

Trzymając się tematu węglowodanów, za zdrowsze od węglowodanów prostych uważane są węglowodany złożone, które występują w takich produktach jak pieczywo razowe, makaron i ryż brązowy. Jak już pisałem, ograniczenie węglowodanów w diecie może być dla wielu z nas trudne, więc chociaż postarajmy się jeść te potrawy, które zawierają nieco zdrowsze węglowodany złożone.

Produkty pszenne są niezdrowe również z tego powoduje, że zawierają niezdrowe i uzależniające fizycznie peptydy opioidowe [5]. Zawiera je również nabiał, a więc mleko, sery, twarogi, jogurty itd. Starajmy się ograniczyć te produkty, ponieważ mają one wpływ na nasze zdrowie, kondycję fizyczną i psychiczną.

Z jakich produktów powinna więc składać się nasza dieta? Uważam, że powinny w niej dominować – ponieważ są najzdrowsze - produkty bogate w tłuszcze [6], warzywa i owoce (i to właśnie owoce powinny być główny źródłem węglowodanów, a nie produkty pszenne).

Mięso i warzywa

Jeżeli chodzi i o napoje, to polecam wodę gdyż dobrze służy ona naszemu organizmowi [7]. Zdrowa jest także zielona herbata ponieważ zmniejsza ilość wolnych rodników i redukuje stres.

Tak, nasza psychika również może w ogromny stopniu przyczynić się do wydłużenia życia. Najlepiej mieć pozytywne podejście do życia i nie martwić na przyszłość, czyli krótko mówiąc ograniczyć stres. Cytując Paulo Coelho:

"Co jest najśmieszniejsze w ludziach: Zawsze myślą na odwrót: spieszy im się do dorosłości, a potem wzdychają za utraconym dzieciństwem. Tracą zdrowie by zdobyć pieniądze, potem tracą pieniądze by odzyskać zdrowie. Z troską myślą o przyszłości, zapominając o chwili obecnej i w ten sposób nie przeżywają ani teraźniejszości ani przyszłości. Żyją jakby nigdy nie mieli umrzeć, a umierają, jakby nigdy nie żyli."

Niektórzy naukowcy uważają również, że współczucie innym ludziom i sobie przyczynia się wydłużenia życia [8]. Współczucie można ćwiczyć m.in. praktykując medytację miłującej dobroci [9]. Dzięki temu obniża się napięcie (sprawność) nerwu błędnego, który wtedy lepiej zaczyna leczyć zapalenia, które łączone są wieloma chorobami i starzeniem się [10].

Współczucie

Na koniec warto wspomnieć o używanej w transplantologii rapamycynie. Z badań laboratoryjnych wynika, że rapamycyna wydłużyła życie zwierząt o 38% [11]. Jednak póki co nie możemy z niej jeszcze korzystać, ponieważ osłabia układ immunologiczny [12].

Jak napisałem na początku ludzie żyją obecnie średnio 67 lat (w Europie ten wskaźnik wynosi 76 lat). Tylko niewielka liczba populacji dożywa 100 i więcej lat. Co powoduje, że żyją oni dłużej od innych? Czy stosują sposoby opisane w tym artykule (na przykład jędzą produkty z małą ilością węglowodanów)? Nie znam odpowiedzi na to pytanie - nieznane mi są jakiekolwiek statystyki dotyczące długości życia w zależności o jakichkolwiek czynników. Fundamentalną rzeczą jest, że długość życia oraz starzenie się są sprawami kompleksowymi, zależącymi od wielu czynników, ale ogólnie rzecz biorąc od stylu życia, diety i genów. Dlatego nawet jeżeli ktoś zdrowo się odżywia, może np. zażywać mało ruchu (a ruch to zdrowie), siedzieć ciągle przed komputerem lub żyć ciągle w stresie i pod presję (w dzisiejszych czasach jest to dość powszechne). Ważna jest też wiedza o tym jak unikać chorób, o profilaktyce, itd. Wydaje się, że dopiero połączenie tych wszystkich czynników może dać rewelacyjne rezultaty, sprawiające że moglibyśmy żyć o wiele dłużej niż obecnie.

 Źródła:

 

[1] Długość życia

[2] Długowieczność a dieta

[3] Dlaczego twoje geny nie decydują o twoim zdrowiu

[4] Tabela zawartości węglowodanów

[5] Uzależniające opioidy w pszenicy i nabiale

[6] Węglowodany a tłuszcze w diecie – jak jeść by nie tyć

[7] Woda – napój na długowieczność

[8] Współczucie eliksirem życia?

[9] Medytacja miłującej dobroci

[10] Can We Cure Aging?

[11] Pigułka na długowieczność

[12] Tu znaleźli eliksir długowieczności!

 

Lotto - wyniki

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie