2 obserwujących
7 notek
4784 odsłony
  1710   3

Zapomniana katastrofa lotnicza

 25 kwietnia - rocznica śmierci Kazimierza Burzyńskiego

    Dzisiaj przypada rocznica wypadku samolotu B-24 Liberator pod Montrealem. 25 kwietnia 1944 roku samolot wystartował z lotniska Dorval, ale około pięciu minut po starcie runął na budynki mieszkalne. Zginęło pięciu członków załogi, plus 10 mieszkańców wspomnianego bloku.

    Co jest szczególnego w katastrofie która wydarzyła się kilka tysięcy kilometrów od Polski? Pilotem był Kazimierz Burzyński, „ojciec polskiego lotnictwa cywilnego”.

    Burzyński urodził się 1897 roku. W czasie pierwszej wojny światowej został wcielony do armii niemieckiej. Tam też zaczął się jego związek z lotnictwem. Po wojnie wstąpił do Wojska Polskiego i brał udział w walkach z bolszewikami w 1919 roku.
    Od 1923 roku pracuje w lotnictwie cywlinym, czyli w Polskich Liniach Lotniczych LOT i prekursorach naszego narodowego przewoźnika. Jest pierwszym polskim pilotem który wylatał milion kilometrów.

    W wrześniu 1939 roku pomagał w ewakuacji polskiego lotnictwa do Anglii. Jednym z jego zadań były transporty pomiędzy Kanadą, Anglią, Europą i Azją. Kanada stanowiła naturalne miejsce do bazowania i treningu alianckich lotników - z daleka od głównych działań wojennych. Jednym z głównym przedsięwzięć było RAF Ferry Command (przemianowane później na Transport Command). Burzyński i jego koledzy transportowali samoloty i części zamienne z hal produkcyjnych w Stanach na wszystkie fronty świata. Samoloty były najpierw transportowane na lotnisko Dorval, po czym przez Gander na Nowej Funlandii odbywały swoje loty do Europy. Razem przetransportowano około 9 tysięcy samolotów, głównie czterosilnikowe Liberatory B-24, które były głównym bombowcem strategicznym aliantów w drugiej wojnie światowej.

    Co do samego wypadku. Według opisów naocznych świadków, tuż po starcie samolot miał problemy z nabraniem wysokości. Pilot tuż po starcie zgłosił problemy. Samolot uderzył w budynek, po czym nastąpiła natychmiastowa eksplozja.
    Katastrofa nie została do końca wyjaśniona. Raporty z wypadku uległy zniszczeniu w pożarze archiwów. Najbardziej znaną wersją jest usterka techniczna („due to an apparent structural failure the aircraft crashed”). Inna prawdopodobna wersja to przeciązenie samolotu. Jak zwykle po takiej katastrofie pojawiły się teorie spiskowe. 14-letni chłopak znalazł na miejscu katastrofy złotą monetę, więc zaraz pojawiła się plotka o przewozie złota. Inną plotką był zamach bombowy – samolotem miał lecieć premier Kanady, Mackenzie King.

    Zginęli następujący członkowie załogi:
    James-Smith Wilson
    Islwyn Jones
    Andrzej Kuźniacki (30 lat, wylatane 1700 godzin przed przyjęciem do Ferry Command, odznaczony Krzyżem Virtuti Militari i Krzyżem Walecznych)
    https://listakrzystka.pl/kuzniacki-andrzej-czeslaw/
   https://www.tracesofwar.com/persons/...ej-Czeslaw.htm

    Adolf-Jan Nowicki (31 lat, to miał być jego ostatni lot przed urlopem, w Anglii miał dołączyć do swojej nowo poślubionej żony, odznaczony Krzyżem Virtuti Militari i Krzyżem Walecznych)
    https://listakrzystka.pl/en/nowicki-adolf-jan/
    https://www.tracesofwar.com/persons/...-Adolf-Jan.htm

    Kazimierz Burzyński
    https://listakrzystka.pl/en/burzynski-kazimierz/

Zamiast zdjęć polecam prezentację (po francusku i angielsku):

PrezentacjaLubię to! Skomentuj27 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura