37 obserwujących
1044 notki
772k odsłony
  591   0

Jak próbuję przenieść swoją firmę poza granicę Polski

Rozglądam się za przeniesieniem firmy poza granice Polski. Po prostu nie przekonują mnie reformy polegające na upolitycznieniu sądownictwa. Więc swój elektroniczny biznes od jakiegoś czasu próbuję wynieść z Polski.


Niestety, koszty poza Polską są dość spore. Mój niewielki biznes przynosi bardzo małe przychody reklamowe. Z każdych 500 wyświetleń witryn internetowych jakie posiadam, zarabiam całe 2 grosze. Z każdego kliknięcia w reklamę mam jakieś 50 groszy. Żenujące to jest, z milionów czytelników moich portali uzbierałem strasznie małe wpływy reklamowe. Ale być może wystarczą, by chociaż ten mały biznes utrzymać. 


Sprawdzałem koszty utrzymania firmy w Estonii, czy w Anglii. Tzw. adres wirtualny można już mieć za jakieś 10 funtów miesięcznie. Księgowość w Polsce w standardzie brytyjskim można już mieć za jakieś 150 PLN/mies. To najtańsza opcja jaką znalazłem. 


Kiedyś pisałem, że nietrudno jest otworzyć gazetę codzienną. I tak też zrobiłem. Po latach stwierdzam, że nie było warto. Pracy jest z tym dużo, wpływy reklamowe nie pokrywają kosztów. W efekcie- dziennikarze, zwłaszcza na prowincji, są na pasku polityków. W Polsce prowincjonalnej kwitnie dziennikarstwo upolitycznione. Pojawiają się coraz to nowe lokalne tytuły prasowe, reklamowane z wielkim impetem, które mają za swój cel promocję różnych ugrupowań politycznych, a przy okazji dostarczają njusów. 


Chciałbym nadal prowadzić swoją gazetę, ale coraz mniej podoba mi się zmiana systemu sądowniczego, zniszczenie jego samodzielności i jego polityczne podporządkowanie władzy. Prowadzenie biznesu w takim reżimie prawnym to po prostu zwiększone ryzyko prowadzenia działaności gospodarczej. Dlatego cały czas kombinuję, jak przenieść swój biznes do innej jurysdykcji prawnej i na tym nie stracić. 

Lubię to! Skomentuj2 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka