Amor patriae nostra lex!
Adhibe rationem difficultatibus. _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ Niemiec, Moskal nie osiędzie, Gdy jąwszy pałasza, Hasłem wszystkich zgoda będzie I Ojczyzna nasza.
35 obserwujących
400 notek
297k odsłon
476 odsłon

Jaki jest status państwowy Auschwitz-Birkenau. Niemieckiego obozu koncentracyjnego?

Wykop Skomentuj6

Oświęcim dekretem Hitlera z 8 października 1939 roku został wcielony do III Rzeszy i znalazł się administracyjnie w Niemczech. W 1940 roku na tych terenach władze niemieckie utworzyły obóz przeznaczony początkowo do osadzania więźniów politycznych i opozycji, głównie Polaków. Po wojnie obóz znajdował się na terytorium Polski.
Jaki jest obecnie status państwowy obozu w Auschwitz?
Pytam nie bez powodu.


Pierwszy, następnie główny obóz (obóz macierzysty), istniał na terenie opuszczonych austriackich, następnie polskich koszar artyleryjskich. 20 Maja przywieziono do obozu 30 więźniów przestępców kryminalnych narodowości niemieckiej, wybranych z obozu w Sachsenhausen. Oznaczono ich numerami od 1 do 30 i osadzono w bloku nr 1. jako więźniowie funkcyjni przeznaczeni byli do nadzoru nad więźniami. Pierwsza grupa 30 więźniów niemieckich stanowiła zaczątek funkcyjnej kadry obozowej (kapo, blokowi). Pierwszy masowy transport do Auschwitz odbył się 14 czerwca 1940. Przywieziono wtedy wagonami kolejowymi z więzienia w Tarnowie 728 więźniów politycznych – byli to Polacy oraz kilku polskich Żydów. Otrzymali oni numery od 31 (przypadł Stanisławowi Ryniakowi) do 758.

image

Na zdjęciu Stanisław Ryniak więzień numer 31.


Właśnie kilka dni temu odbyły się uroczystości upamiętniające pierwszy transport więźniów do obozu Auschwitz I. Byli to w większości polscy patrioci.
Na uroczystościach zabrakło przedstawicieli władz państwowych, pomimo narodowego dnia pamięci. Uczestnicy spotkali się natomiast z szykanami. Osoby, które chciały złożyć hołd pomordowanym pod ścianą śmierci, utrudniano tę czynność oraz zabroniono odśpiewanie hymnu państwowego.
Od lat trwają szykany wobec Polaków – rewizje, zatrzymania, liczne zakazy: nie można odprawić mszy świętej, nie można odśpiewać hymnu państwowego, nie można wejść z flagami na drzewcach (w odróżnieniu od wycieczek żydowskich). Usunięto wszystkie krzyże z terenu obozu.
Zachęcam do obejrzenia filmowych relacji z tych uroczystości (linki poniżej).


Rodzi się pytanie o status państwowy tej placówki muzealnej a w szczególności terenu, na którym się znajduje?
Placówki, w której Polacy są ciągle traktowani, jak ludzie gorszej kategorii.


Sprawa jest o tyle ciekawa, że pojawiły się rozbieżne interpretacje zaproszenia, jakie Prezydent Izraela Reuven Rivlin złożył rosyjskiemu prezydentowi Władimirowi Putinowi, aby w styczniu w przyszłym roku wspólnie upamiętnić 75. rocznicę wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz przez Armię Czerwoną.
Niektórzy twierdzą, że dotyczy to zaproszenia do odwiedzenia Jerozolimy. Czyżby uroczystości w Jerozolimie odbywały się w tym samym czasie, co obchody w Oświęcimiu – 27 stycznia? Inni natomiast twierdzą, że zaroszenie to dotyczy uroczystości na terenie Polski. Zatem stanowiłoby to spektakularne naruszenie protokołu dyplomatycznego i kolejne upokorzenie polskich władz. Gdyż zaproszenia na uroczystości odbywające się na terenie Polski mogą tylko formułować suwerenne władze Polski. Chyba, że obóz Auschwitz-Birkenau utracił już status terytorium należącego do Polski?

Źródła:
Relacje filmowe z rocznicowych uroczystości pierwszego transportu do Auschwitz:
https://www.youtube.com/watch?v=NGGic4cY4m4
https://www.youtube.com/watch?v=3de2-zng0Mg
https://www.youtube.com/watch?v=GCz8vvStJ0w


Kwestia zaproszenia Putina:
https://tass.com/politics/1063728?fbclid=IwAR2RycrNbH8dJ3_JTUfiES7F9De1PbaC1-NtfX-IpjNBlAU96Q2CgZ1ZQ9g
https://gazetawarszawska.com/index.php/okupacja-zydowska-w-polsce/3602-czy-zydowski-scierw-a-duda-jest-zaproszony-przez-rivlin-a-do-oswiecimia
https://gazetawarszawska.com/index.php/okupacja-zydowska-w-polsce/3602-czy-zydowski-scierw-a-duda-jest-zaproszony-przez-rivlin-a-do-oswiecimia
http://vestnikkavkaza.net/news/Rivlin-invites-Putin-to-Jerusalem.html
https://www.urdupoint.com/en/world/israeli-president-expresses-hope-putin-to-vis-644598.html


Ogólne informacje:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Auschwitz-BirkenauP.S.

Nie zgadzam się na przeniesienie powyższej notki z działu Polityka, do działu Kultura Historia. Status prawny i polityczny obozu Auschwitz jest sprawą jak najbardziej polityczną a nie historyczną. Sprawa aktualną rodzącą poważne reperkusję w przyszłości. Ma bezpośredni wpływ na aktualny i przyszły status państwa polskiego.


Wykop Skomentuj6
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Kultura