Redakcja Salon24.pl Redakcja Salon24.pl
1320
BLOG

Premier zdymisjonował ministra skarbu

Redakcja Salon24.pl Redakcja Salon24.pl Polityka Obserwuj notkę 23

Minister Skarbu Mikołaj Budzanowski został zdymisjonowany. Powody decyzji ogłosił premier Donald Tusk na konferencji prasowej. Wyznaczył też następcę Budzanowskiego. Nowym ministrem skarbu zostanie dotychczasowy wiceminister administracji Włodzimierz Karpiński. 

 - Funkcja nadzorcza nad spółkami skarbu państwa nie była sprawowana w sposób wystarczający. Dlatego mimo mojej sympatii, wysokiej oceny jego kwalifikacji i uczciwości jestem zmuszony do zdymisjonowania ministra skarbu Mikołaja Budzanowskiego - powiedział premier. 

Donald Tusk odniósł się do przygotowanego przez ministra spraw wewnętrznych Bartłomieja Sienkiewicza raportu o okolicznościach podpisania memorandum gazowego. Według tego raportu "doszło do sprzeczności w zakresie przepływu informacji", dlatego zarówno premier, jak i minister skarbu nie wiedzieli nic o podpisaniu przez EuroPol Gaz memorandum z Gazpromem na budowę nowej nitki gazociągu jamalskami przez Polskę. 

- Wszystkie spółki i organy państwa procedowały poprawnie w oparciu o prawidłowe przesłanki i dobrze strzegły interesu państwa. W zakresie uchwały i memorandum cały proces formalno-prawny został przeprowadzony poprawnie, a kluczem jest brak informacji - powiedział Włodzimierz Karpiński.

- Nie ma żadnego dokumentu, który wpłynąłby do ministerstwa skarbu państwa informującego o negocjacjach i zamiarze zawarcia memorandum - oświadczył autor raportu Bartłomiej Sienkiewicz.

Zaznaczył, że "kwestia przepływu informacji była tutaj kwestią kluczową, która zaważyła na finale". - Nie ulega jednak wątpliwości fakt - wynikający z analizy całości problemu - zarząd PGNiG posiadał wiedzę poświadczoną odpowiednimi pismami o negocjacjach nad memorandum przez EuRoPol Gaz i Gazprom, zamiarze zarządu EuRoPol Gaz podpisania memorandum oraz miejscu i przybliżonej dacie podpisania dokumentu - powiedział Sienkiewicz.

Wg premiera "sposób zachowania i działania władz kluczowej w tej sprawie spółki jaką była PGNiG nie budzi zaufania, że władze tej spółki gwarantują skuteczną realizację interesów publicznych".

- Dlatego będę oczekiwał od nowego ministra skarbu szybkich i zdecydowanych działań w odniesieniu do spółki PGNiG, również z konsekwencjami personalnymi. W mojej ocenie powinny to być pierwsze działania nowego ministra skarbu - podkreślił Donald Tusk.

"Memorandum o wzajemnym zrozumieniu" dotyczące oceny na etapie przedinwestycyjnym możliwości realizacji nowego gazociągu z Białorusi przez Polskę na Słowację podpisali na początku kwietnia w Petersburgu szef koncernu Gazprom Aleksiej Miller i prezes spółki EuRoPol Gaz Mirosław Dobrut.

Akcjonariuszami EuRoPol Gazu (spółki eksploatującej polski odcinek gazociągu jamalskiego) są: PGNiG (48 proc. akcji), Gazprom (48 proc. akcji) i Gas-Trading (4 proc. akcji).
 


 

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka