Robert Amsterdam Robert Amsterdam
55
BLOG

Szybciej, wyżej, mniej sprawiedliwie?

Robert Amsterdam Robert Amsterdam Polityka Obserwuj notkę 2
 
pekin igrzyska.jpg

Państwa rozwijające

grupy BRIC

przeżywają olimpijski boom. Niefortunny zbieg okoliczności sprawia, że Igrzyska Olimpijskie były zawsze formą sprzeciwiania się autorytarnym reżimom. Jeden z najbardziej skrajnych przykładów to łamanie praw człowieka przed Olimpiadą w Pekinie, które opisuje Minky Worden z Human Rights Watch

w Washington Post

. Czy wydarzenia podobne do wywłaszczania, uciszania zagranicznych dziennikarzy i niszczeniu ekosystemu, jakie miały miejsce w Pekinie czekają nas też przed Igrzyskami w Soczi w 2014?



Po co martwić się o Igrzyska w Soczi już dziś? Tylko w tym roku kikunastu rosyjskich obrońców  praw człowieka i dziennikarzy zabito w okolicach Soczi. Komitet Obrony Dziennikarzy daje Rosji trzecie miejsce na liście krajów najniebezpieczniejszych dla reporterów/ Od roku 2000 zginęło tu 17 dziennikarzy. Dziennikarze i obywatele wiedzą, że wokół tych śmierci roztoczyło się widmo bezkarności.



Badania przeprowadzone przez Human Rights Watch w tym roku wskazały potencjalne problemy, które muszą zostać rozwiązane, jeśli w czasie przygotowań do Olimpiady ma nie dojść do nadużyć. Związane z Igrzyskami budowy to potencjalne źródło zagrożenia dla zdrowia. Jedna z okolicznych wsi może przez rok być pozbawiona wody - okazuje się, że wszystkie dostępne tam źródła zostaną zanieczyszczone przez odpady z budów.



Badacze zaobserwowali też niepokojąco znajomy brak przejrzystości w przejmowaniu od obywateli ziemii. Tylko na jednej ulicy w Soczi w związku ze planowanymi w związku z Olimpiadą pracami budowlanymi z eksmisją musi się liczyć 119 obywateli. Mieszkańcy są prawie całkowicie pozbawieni informacji o możliwych rekompensatach i sposobach dyskusji z decyzjami władz.

Jestem obrońcą Michaiła Chodorkowskiego i interesów jego rozkradzionej firmy Jukos. W trakcie tej pracy wyrobiłem sobie bardzo krytyczny pogląd na stan praw człowieka w Rosji. Z niepokojem obserwuję też politykę energetyczną Putina. Nie mam zamiaru udawać obiektywizmu - na swoim blogu piszę to co myślę na te tematy ja sam i przyjaciele podzielający mój niepokój. Więcej tekstów i komentarzy, a także najświeższych informacji z Rosji znajdziecie w szerszej wersji mojego bloga, dostępnej po polsku pod adresem : http://www.robertamsterdam.com/polska/

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka