alterglobalista alterglobalista
644
BLOG

Zielony ład klimatyczny ''Goldmana Sachsa''.

alterglobalista alterglobalista Gospodarka Obserwuj notkę 1

Celem tego artykułu jest wykazanie ponad wszelką wątpliwość, że głównym sprawcą dramatycznej sytuacji polskiego górnictwa- szczególnie w segmencie węgla energetycznego oraz pośrednio całego przemysłu ciężkiego w UE jest największy po globalnym kryzysie finansowym bank'' inwestycyjny — Goldman Sachs''. Moja wiedza w tym zakresie oparta jest na wieloletniej działalności z wywodzącej się z Francji, liczącej się organizacji pozarządowej o światowym zasięgu zajmującej się działalnością światowych rynków finansowych, której jednych z podstawowych postulatów było wprowadzenie podatku od spekulacji finansowych — znanego w UE jako ''Tobin Tax''.

Twórca zielonego ładu wyznacza główne cele unijnej polityki klimatycznej

Termin ''zielony ład'', zwany też neutralnością klimatyczną, został stworzony przez jeden z najbardziej wpływowych banków świata bank Goldman Sachs z Wall Street w Nowym Jorku i przyjęty w Unii Europejskiej za główny kierunek polityki klimatycznej UE.

Handel emisjami CO2

W celu maksymalizacji zysku i doprowadzenia do braku opłacalności wydobycia węgla energetycznego Goldman Sachs opracował mechanizm handlu emisjami CO2, gdzie cena emisji rośnie wraz ze spadkiem ceny węgla na światowych rynkach. Mechanizm ten działa w ten sposób, że największe koszty opłat emisyjnych ponoszą elektrownie węglowe i dlatego właśnie zostają zmuszone do rezygnacji z węgla energetycznego, a kopalnie w ten sposób tracą swojego podstawowego i najważniejszego odbiorcę lub są skazane na przyjęcie niekorzystnej ceny za sprzedany elektrowniom węgiel, co powoduje narastanie ich zadłużenia. Myślę, że opłaty emisyjne należy traktować jako swoisty podatek węglowy nałożony zarówno na producentów jak i na najważniejszych odbiorcach węgla energetycznego takich jak węglowe elektrownie i elektrociepłownie. 

Opłaty z unijnego handlu emisjami CO2 projektem dodatkowego dochodu UE

Finansowy sukces banku Goldman Sachs jest zależny od tego, czy uda mu się przyciągnąć do gry spekulacyjnej nazywanej handlem innych uczestników rynku. Historia i praktyka działania światowych rynków finansowych pokazała, ze im większa jest liczba uczestników, tym większe zyski, mogli osiągnąć tak wytrawni spekulanci finansowi, jak właśnie bank Goldman Sachs. Nie mam co do tego żadnej wątpliwości, ze analitykom ''Goldmana'' udało się przekonać, ze unijny handel emisjami może być też korzystny dla samej UE, wystarczy tylko wejść w ten rynek z informacją, że zostanie zwiększona redukcja emisji CO2. Z tego tez powodów unijnym przywódców zależy na tym, aby cena emisji CO2 była jak najwyższa co przełoży się na zwiększenie dochodów UE, ale o czym się publicznie głośno nie mówi, a co jeszcze bardziej uderzy w te przedsiębiorstwa co te opłaty emisyjne płacą. To kolejny powód dla którego węgiel energetyczny nie ma w UE przyszłości.  

Tworzenie sztucznych barier popytowych na wydobycie węgla energetycznego

Uwolnienie cen emisji w UE pozwoliło Goldmanowi na spekulowanie jego ceną, gdyż bank ten jest największym udziałowcem tego stworzonego przez siebie rynku. Dlatego właśnie cena emisji poszybowała w górę, pogłębiając dramatyczna sytuacje producentów węgla energetycznego.

Wycofanie finansowego wsparcia dla projektów węglowych surowca energetycznego

Goldman Sachs jako pierwszy na świecie bank inwestycyjny ogłosił, że zaprzestaje udzielać kredytów na sfinansowanie projektów węglowych, co było przyczyną lawinowego wycofywania się innych banków z kredytowania górnictwa, gdyż na globalnych rynkach finansowych, bank ten jest uznawany za światowego lidera rynku surowcowego oraz czołowego analityka rynku finansowego, którego prognozy są obarczone najmniejszym błędem.

Węgiel energetyczny konkurencją dla rozwoju rynku energii odnawialnej

Węgiel energetyczny stanowi poważną konkurencję dla rozwoju rynku energii odnawialnej, w której Goldman Sachs jest największym światowym udziałowcem, przeznaczając na rozwój tego rynku od 2015 r- 75 mld dolarów i docelowo 150 mld dolarów do 2025 r. I to jest najważniejszym powodem utrzymania się niskiej ceny węgla energetycznego na światowym rynku surowcowym kontrolowanym przez ten bank, którego cena może tylko spadać.

Nowy trend światowej bankowości inwestycyjnej

Obecnie tym nowym trendem stało się inwestowanie banków w projekty związane z energią odnawialną, bo taki trend wyznaczył sam Goldman Sachs, postrzegany przez nie jako światowy lider bankowości inwestycyjnej w nowym biznesie, na którym można tylko zarobić.

Polityczne związki ''Goldmana Sachsa''

Finansowy sukces tego banku nie byłby możliwy bez politycznego poparcia, które sobie kupuje, finansując partie polityczne oraz najbardziej wpływowe politycznie osoby, które popierają jego projekty. W przypadku UE jest to partia Zielonych i sądzę, że unijny komisarz ds. klimatu i sama przewodnicząca UE. I dlatego właśnie w interesie Goldman Sachs, UE prowadzi najbardziej restrykcyjną politykę klimatyczną na świecie pod chwytnym hasłem obrony czystego klimatu.

Wygrani i przegrani unijnej polityki klimatycznej

Z jednej strony mamy tutaj zwycięzców, a więc instytucje finansowe z bankiem Goldman Sachs na czele, którzy zarabiają tym więcej, im bardziej wzrasta cena emisji na tym czysto spekulacyjnym sztucznie stworzonym rynku, z drugiej zaś są przegrani, a więc producenci węgla energetycznego, europejskie huty, stalownie, koksownie, które z powodu wysokich opłat emisyjnych ograniczają moce produkcyjne i przenoszą swoją produkcję do Azji. Wysokie koszty tej polityki ponoszą również producenci węgla koksowego, gdyż unijna polityka klimatyczna uderza w ich odbiorców i sprzyja obniżeniu ceny węgla koksowego, gdyż wyklucza UE z kształtowania jego ceny.

https://www.obserwatorfinansowy.pl/forma/analizy-debata/analizy/wspolnota-bez-wegla-i-stali/

https://www.wnp.pl/hutnictwo/lakshmi-mittal-ceny-energii-dobijaja-europejski-przemysl,235744.html

https://idzpodprad.pl/aktualnosci/ceny-emisji-co2-przyczyna-problemow-huty-czestochowa/


Ekologiczne górnictwo 

Jestem przekonany, ze w negocjacjach związków zawodowych ze stroną rządową na temat sprawiedliwej transformacji należy zdecydowanie odrzucić narzucona unijną retorykę konieczności odejścia od stosowania węgla w energetyce i gospodarstwach domowych w Polsce i skupić się na zastosowaniu nowoczesnych czystych technologii węglowych oraz ekologicznego węgla, pozyskiwanego właśnie z polskiego węgla. Środki z funduszu sprawiedliwej transformacji nie powinny więc trafić na łagodzenie skutków likwidacji górnictwa w Polsce a na wprowadzanie czystych technologii węglowych oraz masowej produkcji błękitnego węgla — jako polskiego surowca ekologicznego.

https://www.wnp.pl/gornictwo/wegiel-moze-byc-ekologiczny,264950.html


Rola polskiego rządu wobec unijnej polityki klimatycznej

Rola wiec polskiego rządu nie jest podporządkowanie polityki klimatycznej unijnym regulacją korzystnym dla przemysłu technologii odnawialnych tych krajów jak w dokumencie polskiego ministerstwa klimatu co do kierunku polityki energetycznej Polski do 2040 r. a obrona i promowanie czystych technologii węglowych i własnych ekologicznych surowców energetycznych, korzystnych dla polskiego górnictwa i tam własne powinny trafić środki z unijnego funduszu sprawiedliwej transformacji energetycznej.


Reasumując, uważam, że w związku z zaistniałą sytuacją, powstałą w górnictwie na skutek strategii działania tego banku, który określa główne cele polityki klimatycznej UE, związki zawodowe nie powinny cofnąć się ani na krok w realizacji swoich słusznych postulatów i w przypadku fiaska tych negocjacji ze stroną rządową, przeprowadzić również demonstracje przed Przedstawicielstwem UE i siedzibą banku Goldman Sachs w Warszawie.


Patriota, antyglobalista, działacz Solidarności, zwolennik demokracji obywatelskiej oraz przeciwnik zastąpienia demokratycznych rządów korpokracją. Uczestnik międzynarodowego ruchu przeciwników korporacyjnej globalizacji. Aktywny uczestnik międzynarodowych spotkań przeciwników korporacyjnej globalizacji w ramach Forum Społecznego w Włoszech, Francji, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Austrii, Grecji, Hiszpanii, Szwecji. 

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka