Z dziejów ruchu ludowego Z dziejów ruchu ludowego
300
BLOG

Tadeusz Sławecki, Stanowisko PSL ws. Dnia Żołnierzy Wyklętych

Z dziejów ruchu ludowego Z dziejów ruchu ludowego Historia Obserwuj temat Obserwuj notkę 0

/publikujemy wypowiedź posła Tadeusza Sławeckiego, przedstawiającego stanowisko klubu PSL ws. projektu ustawy o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci ˝Żołnierzy Wyklętych", Sejm RP, 3 lutego 2011 r. - redakcja bloga/

image

Tadeusz Sławecki

Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Panie Ministrze! Polskie Stronnictwo Ludowe wielokrotnie dawało w głosowaniach dowody na to, że chyli czoła i oddaje cześć wszystkim bohaterom, którzy różnorako, czy to z bronią w ręku, czy w inny sposób, walczyli o wolną, niepodległą, demokratyczną Polskę, bez względu na to, skąd pochodzili i jakie mieli sympatie polityczne. Tak będzie też i tym razem. Nie wolno jednak zapominać, że na ludowców spadło odium, nienawiść UB za pomoc partyzantom, w tym żołnierzom WiN. Wielu z nich przypłaciło to życiem, zginęli skrytobójczo zamordowani przez UB i do dzisiaj IPN nie jest w stanie wyjaśnić okoliczności tych zbrodni.

Wtedy, gdy jeszcze nie było wiadomo, kto jest swój, a kto obcy, ludowcy próbowali ratować ojczyznę, wierząc, że uda się stworzyć państwo demokratyczne. Z tego też powodu ponosili ofiary. Dotyczy tego bardzo piękny Teatr Telewizji ˝O prawo głosu˝. Zginęło wielu niewinnych ludzi, głównie chłopów. Wielu z nich siedziało w ubeckich więzieniach, jak mój ojciec, tylko dlatego, że żywili, chronili, leczyli, pomagali, ostrzegali. Dlatego też dziękuję koleżankom i kolegom z komisji kultury, że zgodzili na dopisanie mojej poprawki, która oddaje cześć tym cichym bohaterom cierpiącym tak samo jak ci, którzy walczyli z bronią w ręku, o czym mówił poseł sprawozdawca. Wierzę, że przyjmiemy kiedyś uchwałę, która spowoduje, że ci, którzy złożyli ofiarę na ołtarzu ojczyzny, będą mieli satysfakcję wynikającą z tego, iż nie złożyli jej nadaremnie, że stanie się to inspiracją do naszego pojednania, tak jak wydarzyło się w Hiszpanii.

Chciałbym zwrócić się do pana ministra reprezentującego wnioskodawców. Panie ministrze, wielu ludzi, którzy ginęli tylko dlatego, że byli Polakami, jak na przykład Wołyniacy, czy ci, którzy bronili demokratycznej konstytucji, jak na przykład ofiary zamachu majowego, czeka na upamiętnienie. Wierzę, że wspólnie uda nam się to uczynić. Dziękuję bardzo.


image

Tadeusz Sławecki jest chemikiem, rolnikiem, nauczycielem i działaczem Polskiego Stronnictwa Ludowego. W latach 1993-1997 i 2005-2011 był Posłem na Sejm RP, w latach 2001-2003 i 2012-2015 wiceministrem edukacji narodowej.

Grafika "Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych" pochodzi ze strony internetowej Tygodnika Piskiego http://tygodnikpiski.pl/2016/02/26/czesc-waszej-pamieci-zolnierze-wykleci/


Blog poświęcony historii polskiego ruchu ludowego.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura