Transparency International
Transparency International
RynekFairPlay RynekFairPlay
126
BLOG

Korupcja w Polsce

RynekFairPlay RynekFairPlay Gospodarka Obserwuj notkę 8
Jest to pierwszy tekst z serii „Władza w Polsce”. Wpisy będą dotyczyć sposoby funkcjonowania władzy ustawodawczej, wykonawczej i sądowej w praktyce, z uwzględnieniem mediów. Niniejszy tekst dotyczy wskaźników obrazujących skalę problemu korupcji ze szczególnym uwzględnieniem pozycji międzynarodowej. Istotnym elementem jest zobrazowanie rodzaju dostępnych danych oraz ich proweniencji.

Polska została sklasyfikowana przez Transparency International na 42 miejscu w rankingu CPI Corruption Perception Index za 2021 rok. Co to znaczy? Ranking dotyczy korupcji w sektorze publicznym (w sektorze prywatnym tez może dochodzić do korupcji, bez udziału z jednej strony sektora publicznego). Ranking powstaje z udziałem ekspertów i managerów. Wykorzystywane są dane z 13 źródeł (w tym pochodzące z Banku Światowego). W rankingu jest 180 państw.

Polska w 2021 uzyskała wyniki 56 na 100 możliwych punktów (zero oznacza wysoki stopień korupcji w sektorze publicznym). Według TI wynik poniżej 50 oznacza, że korupcja jest poważnym problemem. Najlepsze wyniki uzyskały Dania, Finlandia i Nowa Zelandia (88). Polska uzyskała wynik o jeden punkt lepszy od Botswany, Dominiki i Fiji.

Z poziomu wyszukiwarki google są dostępne informacji zgromadzone przez Policję o przestępstwach korupcyjnych. Za 6 miesięcy 2007 roku stwierdzono 5910 takich przestępstw. 748 osób zatrzymano na gorącym uczynku. 844 na podstawie materiałów Policji. 374 w toku postępowania przygotowawczego. 366 zatrzymano poprzez wskazanie lub zatrzymanie przez obywatela. Pięciu zgłosiło się dobrowolnie. Najwięcej zarzutów było na podstawie art. 231 kodeksu karnego par. od 1 do 3 ("przekroczenie uprawnień lub nie dopełnienie obowiązków").


Ten blog jest o rynku fair play, gdzie są nie tylko najsilniejsi

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (8)

Inne tematy w dziale Gospodarka