125 obserwujących
3747 notek
1730k odsłon
114 odsłon

Mózg umiera - ale nie NATO, tylko niekórym politykom

Wykop Skomentuj2

Zapraszam do lektury zapisu mojego radiowego wywiadu, którego udzieliłem dla „Sygnałów Dnia”, audycji Programu Pierwszego Polskiego Radia (PR 1). Rozmowę ze mną przeprowadził red. Piotr Gociek.

Łączymy się z Brukselą, tam zaś czeka już w studiu europoseł Ryszard Czarnecki. Witam, panie pośle, dzień dobry. Halo! Halo! - Ryszard Czarnecki: Witam Państwa.  

Witam, miło mi słyszeć.  

- Halo, witam Państwa. 

Tak, słyszymy się. Dziś exposé premiera Mateusza Morawieckiego. Z zapowiedzi wynika, że sporo na temat polityki zagranicznej, przede wszystkim europejskiej, możemy dziś usłyszeć. Jakie Pana zdaniem są najważniejsze kwestie, które w tym wystąpieniu premier powinien poruszyć?  

- To dobrze, że polski premier będzie mówił o polityce międzynarodowej, bo przecież Polska nie jest samotną wyspą. Myślę, że trzeba podkreślić i jestem przekonany, że nowy- stary Prezes Rady Ministrów to zrobi, że Polska jest bardzo ważną, coraz ważniejszą i integralną częścią Unii Europejskiej. Trzeba obalać te stereotypy, mity, tą gombrowiczowską „gębę”, którą nam przyprawiają, jakoby jesteśmy formacją, która jest przeciwna Unii Europejskiej. To taki pseudoargument szermowała na salonach europejskich opozycja. To się nijak ma do rzeczywistości, natomiast trzeba mówić też o konkretach, jak sobie wyobrażamy nasze relacje z Unią. Trzeba wspomnieć, że przecież w tej chwili zaczynają się -po powstaniu nowej Komisji Europejskiej, myślę, że od 1 grudnia to nastąpi-  prace nad siedmioletnim budżetem unijnym 2021-2027, a to będzie ostatni budżet, przez którego cały okres Polska będzie na plusie, będzie beneficjentem środków unijnych, bo w kolejnej 7-letniej perspektywie finansowej 2028–2034 Polska może nie od początku, ale w trakcie tej nowej perspektywy ,kolejnej 2028–2034 Polska będzie już płatnikiem netto. A więc tym bardziej trzeba te negocjacje twardo prowadzić, ale trzeba prowadzić je też, podkreślając wspólny interes nasz i Unii. 

Konrad Szymański ministrem konstytucyjnym, który z KPRM odpowiadać będzie za relacje z partnerami unijnymi. Docenienie rangi tych relacji to jest dobry pomysł?  

- To nie jest rewolucja, bo to jest tak naprawdę sformalizowanie tego, co już miało miejsce. Oczywiście, Konrad Szymański był wiceministrem spraw zagranicznych, teraz będzie ministrem konstytucyjnym, jak Pan słusznie podkreślił, natomiast w sensie strukturalnym to via facti niejako, poprzez fakty dokonane, pan premier Morawiecki w gruncie rzeczy, zajmując się relacjami z Unią Europejską, w praktyce już w ostatnich dwóch latach ,spowodował, że te sprawy -mówię o praktyce politycznej- były w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Teraz jest to sformalizowane. Są trzy modele w krajach Unii Europejskiej. Jeden model to jest osobne ministerstwo do spraw europejskich, np. we Francji, czasem jest to ulokowane w MSZ-cie, a bywa, że również w Kancelarii Premiera, tak jak jest to obecnie w Polsce. Chociaż w Polsce już też to kiedyś miało miejsce, chociaż nigdy nie był szef tej struktury w KPRM w randze ministra konstytucyjnego. Natomiast myślę, że to jest funkcjonalne, u nas jest czytelny podział zadań : prezydent Rzeczpospolitej, pan dr Andrzej Duda, zajmuje się relacjami z NATO, stosunkami euroatlantyckimi, przede wszystkim relacjami z USA, natomiast pan premier Morawiecki zajmuje się Unią Europejską, reprezentuje Polskę na szczytach Rady Europejskiej, na szczytach unijnych. Ten podział jest czytelny. My nie mamy tych problemów, jakie ma Rumunia, gdzie tam między prezydentem a rządem doszło do publicznej awantury, kto ma wysuwać kandydata na komisarza. 

Relacje z Unią Europejską, z naszymi partnerami w Unii w dużym stopniu będą zależały od tego, co powie premier, od tego, jak będą działać polscy dyplomaci, polscy politycy. Ale są rzeczy, na które mamy wpływ trochę mniejszy. Oto dziś Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej ogłosi wyrok w sprawie Sądu Najwyższego, Izby Dyscyplinarnej, pośrednio także trybu powoływania Krajowej Rady Sądownictwa. To jest kwestia, które może nasze relacje z Unią skomplikować.  

- Myślę, że nie. Czekamy na werdykt Trybunału, który będzie przedstawiony piec miesięcy po poinformowaniu o opinii rzecznika generalnego Trybunału w Luksemburgu. Taka jest praktyka. Przede wszystkim wierzymy, że Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej nie złamie traktatu o Unii Europejskiej, który jednak jednoznacznie pozostawia kwestie wymiaru sprawiedliwości jako kompetencje, suwerenne kompetencje państw członkowskich Unii Europejskiej. Tutaj Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej ani Komisja Europejska nie ingerowała, gdy na przykład pan prezydent Francji Emmanuel Macron wystąpił z inicjatywą poszerzenia władzy prezydenta odnośnie sędziów, mianowania sędziów. Trybunał Sprawiedliwości nie interweniuje, gdy politycy w Niemczech mają dużo większy formalny wpływ na poziomie i landowym, i federalnym, gdy chodzi o powoływanie sędziów, niż politycy w Polsce, nawet już pod tą nową ustawą, która obowiązuje. Tak ,że nie dajmy się tutaj zwariować. Natomiast myślę, że poza wystąpieniem dzisiaj pana premiera Morawieckiego ważne są też pewne czyny, a te miały miejsce w lipcu i te będą miały miejsce w przyszłym tygodniu w Strasburgu. Chodzi o to, że europosłowie Prawa i Sprawiedliwości poparli kandydatkę na przewodniczącą Komisji Europejskiej, panią Ursulę von der Leyen, dzięki naszym 26 głosom  ona wygrała ledwie dziewięcioma głosami. Teraz też nie będzie łatwy dla niej bój, nasze głosy zapewne też będą decydować. Myślę, że poza tym, co powie premier Morawiecki, co jest bardzo ważne, ale również to, że nowa przewodnicząca Komisji Europejskiej w jakiejś mierze zawdzięcza swoje stanowisko europosłom obozu rządzącego w Polsce, też będzie budowało taki dobry fundament w relacjach między Warszawą a Brukselą. 

Wykop Skomentuj2
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka