127 obserwujących
3834 notki
1755k odsłon
84 odsłony

Rok 2020 w polityce międzynarodowej: od Iranu po budżet UE 2021-27

Wykop Skomentuj

Rok 2020 w polityce międzynarodowej zapowiada się pasjonująco, ale też jest (niestety?) ilustracją starego chińskiego powiedzenia: „obyś żył w ciekawych czasach”. A Anno Domini 2020 rozpoczął się likwidacją przez Amerykanów bardzo znaczącego irańskiego generała, co wydaje się otwierać nowy rozdział i na Bliskim Wschodzie i w relacjach USA-świat muzułmański. Piszę te słowa w Brukseli, tuż po wypowiedzi przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, która oświadczyła, iż rolą Unii jest „deeskalacja” napięcia powstałego w regionie nazywanego w anglosaskiej literaturze politycznej „Middle East”. Jednoczenie pierwsza Niemka na stanowisku szefa Komisji od czasów Waltera Hallsteina, a więc od równo półwiecza, nie dała się dziennikarzom wyprowadzić na bezdroża antyamerykanizmu i potępiania akcji Waszyngtonu oraz zapowiedzi ewentualnych kolejnych działań USA, których celem może być ponad 50 obiektów w Islamskiej Republice Iranu (tak oficjalnie brzmi nazwa tego państwa). To dobrze świadczy o „numerze 1” w KE, choć na pewno „Bruksela” będzie bliższa w sprawie Teheranu linii Francji i Niemiec, a więc głównych obok prezydenta Obamy, akuszerów „perskiego” porozumienia czterech państw z  2 kwietnia 2015 roku. 

„Irangate” nr 2 - reakcje Europy 

Sytuacją wokół Teheranu i potencjalnym kryzysem międzynarodowym zajmie się również Parlament Europejski w Strasburgu. Grupa polityczna, w której mam zaszczyt reprezentować Polskę – Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy – zgłoszą projekt rezolucji, w którym szczególnie mocno położymy nacisk na wycofanie się przez islamską republikę Iranu z  JCPOA czyli wspomnianego już przez mnie wcześniej układu dotyczącego zamrożenia przez to państwo prac nad programem nuklearnym. To oczywiście reakcja ze strony Teheranu na amerykański atak-ale zwracam uwagę na dosyć charakterystyczne przeniesienie w tym kontekście przez eurodeputowanych punktu ciężkości i odpowiedzialności na Bliski Wschód, a nie na świat transatlantycki. Debata ta odbędzie  się zapewne mniej więcej na dwa tygodnie przed planowanym Brexitem, dla którego torysi uzyskali bardzo silny wyborczy mandat w House of Common - skądinąd to najlepszy wynik Partii Konserwatywnej od czasów „Iron Lady” – Premier Jej Królewskiej Mości Margaret Thatcher. Jednocześnie był to najgorszy wynik labourzystów czyli Partii Pracy od 82 (sic!) lat . Rezultat brytyjskich wyborów zapalają w praktyce zielone światło dla historycznego, bo pierwszego opuszczenia przez kraj członkowski Unii Europejskiej. Jeśli formalnie nastąpi wyjście Zjednoczonego Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z UE, to i tak dalej nie będziemy wiedzieli, na jakich odbędzie się to warunkach w wymiarze gospodarczym i finansowym. Do końca bowiem tego roku ma być wynegocjowany „deal rozwodowy”, który ma określić, na jakich zasadach będziemy jako Unia współpracować z Wyspami Brytyjskimi. Teoretycznie może się to zakończyć nawet sytuacją „no deal”, co będzie obustronnym walkowerem w relacjach między oboma „Wysokimi Umawiającymi się Stronami” po obu brzegach Kanału La Manche (przez naszych partnerów nazywanym Kanałem Angielskim...). 

Kartki europejskiego kalendarza wyborczego A. D. 2020 

W europejskiej rzeczywiści A. D. 2020 ciekawe będą wybory w wielu krajach. Pokażą one bowiem jak rozkładają się sympatie polityczne społeczeństw państw członkowskich UE po latach wyraźnego skrętu w prawo i narastania na Starym Kontynencie nastrojów eurosceptycznych. Pierwszą kartkę tego wyborczego kalendarza zerwali Chorwaci , którzy dość niespodziewanie – wbrew prognozom – wybrali na prezydenta tego kraju nie dotychczas urzędującą Głowę Państwa Kolindę Grabar-Kitarović, a byłego socjalistycznego premiera Zorana Milanovicia. Jeszcze w tym roku wybory prezydenckie odbędą się w następujących europejskich państwach: Polska, Grecja, Mołdawia, Islandia, Białorus. Z kolei parlamenty zostaną wyłonione w Macedonii Północnej, Chorwacji, Gruzji, Czarnogórze, Rumunii, Serbii oraz na Słowacji i Litwie. Swoista puentą tych wyborów będą te, które tradycyjnie rozstrzygnięte zostaną w pierwszy wtorek listopada: wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych zadecydują czy dalej będzie urzędował 45. prezydent w dziejach USA czyli Donald John Trump, czy będziemy mieć prezydenta nr 46 ? To, co wydaje się być pewne, to fakt, że do Białego Domu Amerykanie delegują polityka mającego siedemdziesiąt parę lat: alternatywną bowiem dla 73-letniego Donalda Trumpa jest 78-letni eks-wiceprezydent Joe Biden lub też 79-letni  Bernie Sanders . To dosyć charakterystyczna tendencja nie tylko zresztą w Ameryce.  

Z polskiego, ale też europejskiego punktu widzenia niesłychanie kluczowe będą rozstrzygnięcia dotyczące budżetu Unii Europejskiej na lata 2021-2027. Zapadną one w tym roku, a mówiąc ściślej, w drugim półroczu. Spełniła się więc moja prognoza sprzed roku, gdy podkreślałem, że decydujące starcie o nową siedmioletnią unijną perspektywę finansową odbędzie się podczas prezydencji niemieckiej w UE (od 1 lipca do 31 grudnia), a nie - jak optymistycznie zakładał to premier Mateusz Morawiecki - podczas prezydencji chorwackiej. Oczywiste jest, że Niemcom zależało, aby decydujące rozstrzygnięcia miały miejsce podczas półrocznego przewodnictwa  Zagrzebia w UE, tak aby kontrowersyjne rozstrzygnięcia dla szeregu krajów nie owocowały pretensjami do Berlina jako realnie głównego „playmakera” w Unii, ale raczej do najnowszego członka wspólnot europejskich -będącej formalnie raptem 6 lat w UE Chorwacji. Ten plan się nie powiódł, bo powieść się nie mógł: dotychczasowa praktyka wskazywała bowiem, że negocjacje budżetowe przeciągają się aż do później jesieni roku poprzedzającego nową „siedmiolatkę”.  Tak też będzie i tym razem - pogódźmy się z tym, że jest to prawidłowość. Jestem przekonany, że podobnie będzie przed kolejna siedmioletnia perspektywa finansowa na lata 2028-2034. 

Wykop Skomentuj
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka