122 obserwujących
3648 notek
1708k odsłon
158 odsłon

Ryszard Czarnecki vs. Adrian Klarenbach. Rozmowa o polityce, także międzynarodowej ...

Wykop Skomentuj1

A oto zapis radiowego wywiadu, jakiego udzieliłem red. Adrianowi Klarenbachowi. Nasza rozmowa emitowana była na falach PR 24.

Rozmowa Polskiego Radia 24, w studiu Adrian Klarenbach. Dzień dobry Państwu, w studiu jest mój gość Ryszard Czarnecki, Prawo i Sprawiedliwość. 

- Witam Pana, witam Państwa. 

 Panie Pośle, był Pan kiedyś w Australii? 

- Tak, raz byłem. 

Ładnie tam jest. 

- Ładnie. Ciepło, mało ludzi – w sensie, że na kilometr. Oczywiście kraj robi wrażenie. Byłem tam bardzo dawno temu, blisko dwie dekady temu. A oprócz tego miałem parę lądowań w Australii, jak na przykład ,gdybleciałem jako obserwator wyborów do Timoru Leste – Timor Wschodni – to właśnie w mieście Darwin w Australii lądowałem. 

To właśnie tam Paweł Rabiej udał się tam na odpoczynek, zasłużony rzecz jasna. Troszkę jednak emisji CO2 dzięki takiemu lotowi jest. 

- No, nawet bardzo dużo. Tak mówią eksperci, że samoloty – które oczywiście są konieczne, ułatwiają życie człowiekowi – jednak tam te swoje CO2 zostawiają … Żeby było jasne, ja nie jestem przeciwko samolotom, wręcz przeciwnie – ja z nich też korzystam. Natomiast jak ktoś już jest już takim ekologiem, to może zacznie od siebie i zamiast krytykować innych niech sam może w mniejszym stopniu przyczynia się do tego, żeby ta emisja CO2 dzięki jego lotom miała miejsce. 

W Australii to taka nowomowa jest, że wszystkich do diabła się posyła? 

- Myślę, że coś niedobrego dzieje się z panem wiceprezydentem. Jeszcze dwa lata temu był to człowiek, który miał poglądy lewicowe i liberalne, ale można z nim było dyskutować. Pan -myślę - też tego doświadczył, że przynajmniej słuchał argumentów i był człowiekiem kulturalnym. Teraz, od kiedy został wiceprezydentem Warszawy z ramienia Nowoczesnej, takim „wice -Trzaskowskim”  coś złego się z nim dzieje. Rzeczywiście ma taki brutalny i agresywny język, którym nieładnie określa swoich oponentów. A wysłanie do diabła arcybiskupa, zresztą kogokolwiek, jest rzeczą bardzo taką i nieelegancką i niegrzeczną i niewłaściwą – chociaż nie wiem czy pan Rabiej wie, o czym ja mówię. 

Kim jest Greta Thunberg? 

- Jest młodą dziewczyną, która w przeciwieństwie do swoich rówieśników na całym świecie, także w Polsce, którzy to rówieśnicy chodzą do szkoły i uczą się - ona do szkoły nie chodzi. Ma chyba bardzo ambitnych rodziców, ale to może nic złego, natomiast mam wrażenie, że robienie z tego co mówi jakiegoś punktu odniesienia i czynienia z niej jakiegoś autorytetu naukowego czy moralnego ,mam wrażenie, że jej szkodzi na dłuższą metę, jest zupełnie niepotrzebne i myślę, że zupełnie nieadekwatne do sytuacji. Ja jestem za tym, żeby dbać o środowisko, ale myślę, że w tym zakresie lepiej jest słuchać profesorów, specjalistów -  a nie przy całym szacunku – nastolatki. 

Wie Pan, ja sobie tak myślę, że ta Greta Thunberg musi być kimś niezwykle ważnym, skoro pisze do niej chociażby Janina Ochojska. 

- Ja myślę akurat, że to jest pewna demonstracja polityczna. Mam takie wrażenie, że pani Janina Ochojska robiła wiele pożytecznych rzeczy w ramach Polskiej Akcji Humanitarnej – i tutaj szacunek. Natomiast myślę, że takie na siłę upolitycznianie swojej działalności przez nią od kiedy jest w europarlamencie chyba tak trochę się kłoci z jej wcześniejszym wizerunkiem, ale to już jej wybór. 

 Może Pani Greta Thunberg, 16-latka powinna być kimś ważnym w Parlamencie Europejskim?  

  - Tak, tylko nie ma szans, żeby ją tam wybrano, bo jest za młoda. 

 Ale przecież można ją mianować, można ją wskazać? 

- Ja naprawdę mam jednego syna młodszego niż panna Greta, dwóch synów starszych od niej. No, ale właśnie jako rodzic, Pan też ma kilkoro dzieci… Nastolatkowie mają różne fajne pomysły, no ,ale są nastolatkami, więc traktujmy ich jako młodych ludzi, którzy mają swoje pomysły, ale też „miej proporcje Mocium Panie”, Panie Redaktorze... 

Bartosz Arłukowicz zgłosił swoją kandydaturę, chce zastąpić Grzegorza Schetynę w fotelu przewodniczącego Platformy Obywatelskiej. 

 - No, niie tylko on, bo słyszę o panu Budce, pani Musze. 

Nie, nie, to są nazwiska, które już się pojawiały. BartoszArłukowicz ten akces zgłasza. 

 - Ok. To znaczy, że bój to będzie – nie wiem czy ostatni- trawestując „Międzynarodówkę”, ale będzie na pewno ostry. Platforma pokazuje na zewnątrz po prawyborach, że jest partią mało jednolitą, jednak  bardzo mocno podzieloną, skłóconą. 

Sondażowe poparcie dla Platformy spada? 

- No cóż, być może jest to związane  z tym, o czym przed chwilą powiedziałem, bo jednak wyborcy dają premię za jedność. Tym, którzy się nie kłócą raczej dają bonus, te formacje raczej idą w gorę lub mają to samo poparcie – myślę o Prawie i Sprawiedliwości i o lewicy, natomiast Platforma rzeczywiście spada. To nie jest jakiś katastrofalny spadek, ale jednak równia pochyła, może także dlatego, że pokazuje na zewnątrz różnice, kłótnie, spory, podziały. 

Wykop Skomentuj1
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka