127 obserwujących
3711 notek
1722k odsłony
172 odsłony

Solidarność europejska? Każdy naród walczy o swoje...

Wykop Skomentuj1

Przykra wiadomość o ograniczeniu funkcjonowania telewizji WPolsce.pl,działającej wraz z portalem wpolityce.pl i tygodnikiem „W sieci”. Szkoda. Występowałem tam wielokrotnie . Oto zapis bodaj ostatniego wywiadu,którego dla niej udzielilem. Był to program „Gorące pytania”,a rozmawiał ze mna red.Rafal Otoka-Frąckiewicz.

 

Dzień dobry, witam Państwa w kolejnym dniu epidemii, kwarantanny, którą przeżywamy wszyscy na terenie całej Polsce. Łączyć się będziemy dzisiaj z osobami, które mają wiedzę na temat tego co się stanie w trakcie i po epidemii, jaką możemy pomoc uzyskać, ewentualnie co się stanie z Unią Europejską, która wydaje się wielu obserwatorom niedomaga. Będziemy łączyć się z panem Dominikiem Hejem ,ekspertem od Węgier ,znającym doskonale specyfikę węgierską, który opowie nam jak sobie radzą Węgrzy. Pan Marcin Roszkowski -z nim będziemy rozmawiać o tym, czy Niemcy czasem nie przesadzają z brakiem solidarności. 

 A na Państwa ekranach właśnie pojawił się gość specjalny,europarlamentarzysta Ryszard Czarnecki. Witam Panie Ryszardzie. 

 – Witam serdecznie Panie Rafale, miło Pana słyszeć, nie widzieć, ale słyszeć. 

Widzimy się, nie jest najgorzej, nie ma Pana w studiu w związku z tym, nie ma też zapachu alkoholu, którym się dezynfekujemy, co mogłoby też wpłynąć na program, ale bez niego sobie poradzimy. W tym tygodniu łączyliśmy się z Markiem Orzechowskim z Brukseli, długoletnim korespondentem polskich mediów w Brukseli, który uspokajał, że Unia doskonale radzi sobie z kryzysem, nie należy się przejmować w ogóle, gremia unijne pracują cały czas zdalnie, tak , jak my rozmawiamy i kiedy przyjdzie czas, to Unia Europejska zadziała tak, że wszyscy będziemy bardzo szczęśliwy. Jak Pan jako europarlamentarzysta, wiceszef europarlamentu ocenia działania Brukseli? 

– Gdyby mój dobry kolega Marek Orzechowski pojechał i wygłosił taką opinię, takie zdanie na Piazza Repubblica w Rzymie to byłby zlinczowany, bo cała Italia obojętnie czy eurosceptycy od Salviniego, czy euroentuzjaści z obecnego rządu, czy np. „La Repubblica”, taka włoska „Gazeta Wyborcza” piórem swojego wicenaczelnego wręcz oskarżaja Unię Europejską, że ta w ogóle nie działa, co więcej, że te dwa główne motory napędowe Unii, czyli Niemcy i Francja blokowały pomoc medyczną dla Włoch. 

 Dlaczego tak się stało? To jest tajemnica, z którą chyba zmagamy wszyscy. Dlaczego Niemcy w sytuacji, w której na początku epidemii we Włoszech, przypomnijmy... Włosi wystąpili do Niemców o odsprzedaż nadwyżek sprzętu, które Niemcy posiadali. Niemcy odmówili, a kiedy Włosi zakupili ten sprzęt w Chinach, Niemcy zablokowali jego transport do Włoch. Dlaczego tak się stało? 

 – To, że Niemcy nie chcieli odesłać nadwyżek to akurat pewnie dlatego, że przewidywali, że ta pandemia ... ta epidemia, że ta epidemia stanie się pandemią, że się rozwinie. A że zablokowali... Gdybym był złośliwy, to bym zacytował kanclerz Angelę Merkel „a bo tacy właśnie są” - słynna jej podsłuchana odpowiedź na stwierdzenie jednej z osób jej towarzyszących czy ona wie, że Polacy osiem dni rzekomo czekają na wynik testów... „A tacy oni właśnie oni są” -opowiedziała kanclerz Angela Merkel. A więc ja na Pańskie pytanie, dlaczego blokowali importowaną z Chin pomoc medyczną dla Włochów, odpowiadam: „a bo pewnie tacy właśnie są”. 

Przepraszam, że wejdę w słowo, jeżeli Pan mówi, że „tacy właśnie są”, z czym nie wypada się nie zgodzić, to ja w takim razie wygląda kwestia słynnej solidarności europejskiej podnoszona systematycznie przez Niemcy przy różnych innych sytuacjach, w chwili gdy reszta Europy nie może nie dość, że na nich liczyć to wręcz przeciwnie musi się przednimi bronić albo z nimi walczyć, żeby uzyskać pomoc nie od nich tylko już kupioną zewnątrz, to w takim razie, w jakim świetle stawia się pani Merkel, bo wypowiedź, o której Pan wspomniał jest absolutnie skandaliczna, gdyż nasza służba zdrowia sobie świetnie radzi, nie musi zaniżać statystyk , tak jak służba zdrowia niemiecka, więc bezczelność, z jaką pani Merkel wypowiada się na temat Polaków, myślę że może wpłynąć znacznie na podejście obywateli już nie tylko Włoch, ale i Polski do całej Unii Europejskiej, którą jak wiemy zarządzają Niemcy. Po co takie w ogóle wypowiedzi i czemu takie zachowania? 

 – Gdyby jakiś Brytyjczyk znający język polski nas słuchał, znający choćby biernie to by powiedział, że redaktor Otoka-Frąckiewicz ma „good sense of humor”, czyli poczucie humoru : oczywiście ta solidarność europejska, ona jest bardzo przydatna dla Niemiec, kiedy trzeba się podzielić uchodźcami, imigrantami -głównie muzułmańskimi -spoza Europy z krajami naszego regionu, ale już gdy chodzi o kwestie ważne dla naszego regionu, dla Polski, kwestie Nord Streamu, to już oczywiście o solidarności europejskiej mowy nie ma. Oczywiście jest to pojęcie, które jest używane wybiórczo, to jest przykład takich podwójnych standardów, jak potrzeba to się o niej mówi, ale jak jest Nord Stream, czy pandemia to się już o niej nie mówi, więc zostawmy to pojęcie, włóżmy między bajki w XXI wieku , bo każdy naród, każde państwo członkowskie Unii Europejskiej walczy o swoje, Niemcy też to robią tyle, że jak oni zamykają  granice, to niemiecka przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula van der Leyen milczy, a jak Polacy, Duńczycy, Czesi zamykają granice, to niemiecka przewodnicząca Komisji Europejskiej grzmi, że to bardzo niedobrze , brak przepływu, towarów i w ogóle utrudnienie. To jest przykład ,kolejny zreszta, podwójnych standardów, w ogóle myślę, że Unia Europejska jest wybrukowana takimi podwójnymi standardami i króluje w niej hipokryzja. 

Wykop Skomentuj1
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka