125 obserwujących
3756 notek
1732k odsłony
114 odsłon

Nasza siatkowka to promocja Polski ...

Wykop Skomentuj

Polecam Państwu zapis mojego wywiadu, który został wyemitowany w Telewizji „Republika”, w programie: ”Mówi się...”. Rozmowę ze mną przeprowadził red. Jacek Sobala. 


Proszę Państwa, Platforma Obywatelska ma swojego człowieka w Berlinie, to jest bardzo głęboko zakonspirowana osoba, ukrywa się pod pseudonimem „Chyży Rój” - ale nasz człowiek w Brukseli jest znany na całym świecie szerokim i nie musi się ukrywać pod żadnymi kryptonimami : Ryszard Czarnecki, Polska, przedstawiam Państwu, serdecznie witam. Czy mi się widzimy, czy mi się słyszymy? 


– Witam serdecznie Panie Redaktorze, witam Państwa, bardzo piękne przedstawienie, Polska, to jest dobra drużyna, jedyna. 


Starałem się być miły, bo pierwsze pytanie będzie zaskakujące, mianowicie chciałem zapytać o siatkówkę, Pan jest wiceprezesem Polskiego Związku Piłki Siatkowej, mistrz ligi niemieckiej, drużyna z Berlina, która zdobywa mistrzostwo Niemiec po raz kolejny w cuglach , zwróciła się do nas, Polaków o to, żebyśmy my im pozwolili grać w polskiej lidze, oni chcą grać w polskiej lidze, ponieważ liga niemiecka jest dla nich za słaba i w tych rozgrywkach międzynarodowych po tym, jak oni zdobywają tytuł mistrza Niemiec okazuje się, że nie mają najmniejszych szans. Z podobną prośbą zwróciła się też drużyna z Ukrainy i co Pan na to, Panie Prezesie? 


– Po pierwsze, gdy chodzi o czas, to może to dotyczyć następnego sezonu, a więc 2021/2022 . W sensie merytorycznym to ja się bardzo cieszę, że jedna z trzech najsilniejszych lig w Europie, liga polska -PlusLiga, najsilniejsza obok rosyjskiej i włoskiej, jest takim punktem odniesienia. Rzeczywiście ,potwierdzam: drużyny i ze Lwowa i z Berlina w takich rozmowach, póki co nieoficjalnych, deklarują chęć startu. 


Sytuacja tych dwóch klubów jest trochę inna, ponieważ drużyna z Berlina, to jest ta sama strefa Schengen, ze Lwowa jest drużyną spoza strefy Schengen i spoza Unii Europejskiej, co oczywiście może powodować pewne np. problemy na granicy, gdy polskie drużyny będą jechały do Lwowa. Ale to, że tutaj się pchają drzwiami i oknami, żeby grać w polskiej lidze, to świetnie świadczy o polskiej siatkówce, świetnie o Lidze Mistrzów Świata, jak to się określa. Polska, przypomnę, dwa razy z rzędu zdobyła tytuł mistrza świata w siatkówce męskiej, teraz zresztą do tej ligi polskiej wracają z zagranicy znakomici zawodnicy, np. kolejny mistrz świata Fabian Drzyzga z ligi rosyjskiej do ligi polskiej, do Rzeszowa . Myślę, że to jest bardzo dobre w sensie promocji Polski : sygnał, że są drużyny, które chcą grać - nie będąc z Polski -  w naszej lidze, słyszę też o tym, że myślą o tym też kluby z Czech i Słowacji. Podkreślam wymiar taki promocyjny, PR-owski, wręcz propagandowym ! To dla Polski i polskiego sportu dobra wiadomość. 


Melduję, że jestem głęboko rozczarowany, pytanie miało być podchwytliwe, zaskakujące a okazało się, że Pan Prezes jest na bieżąco, bo Pan się siatkówką interesuje zamiast naszymi polskimi sprawami, interesami. Dzisiaj z Brukseli nadeszła wiadomość, że Komisja Europejska przygotowała pakiet pomocowy dla państw dotkniętych korona-kryzysem, wysokość tego pakietu to jest 750 miliardów euro, Polska w grantach, w pożyczkach ma dostać prawie 64 miliardy, ale uwaga, według doniesień Reutera, Włochy i Hiszpania dostaną więcej, bo Bruksela chce przyznać Włochom ponad 170 miliardów euro, Hiszpanii 140 miliardów euro, to jest sukces, ok, i to jest dobra wiadomość, a jaka jest zła? 


– Dobra, bo Polska w liczbach bezwzględnych będzie na czwartym miejscu, gdy chodzi o to bycie beneficjentem srodkow bezzwrotnych , przed nami kraje od nas większe, a gdy chodzi o pożyczki na miejscu trzecim, bo tam Francja ma nie aspirować. Jaka jest zła ? Złą jest jeszcze brak bardzo konkretnych informacji, takich „na pewno” co do sposobu spłaty tego oraz terminu spłaty. Przypomnę, że dzisiaj, co prawda pani von der Leyen przedstawiła w imieniu Komisji Europejskiej w europarlamencie, ten program słuchałem ją, w słuchałem jej wystąpienia, natomiast tydzień temu w zasadzie o kierunku tej pomocy już powiedzieli  kanclerz Merkel i prezydent Macron. Trochę tak, jakby Francja i Niemcy były takim „Biurem Politycznym” Unii Europejskiej... „Biuro Polityczne” wytycza szlak, a potem już Komitet Centralny realizuje- ja nie chcę być złośliwy, ale trochę tak to wygląda, że po raz kolejny ważne decyzje unijne są ogłaszane nie w Brukseli, tylko w Paryżu i Berlinie jednocześnie. Jaki jest znak zapytania ? Na przykład termin spłaty, bo Niemcy chcą 30 lat, Francuzi 40 lat, no i oczywiście pytanie, w jaki sposób to będziemy czynić, tutaj Polska miała pewne zastrzeżenia, ale czekamy wszyscy na więcej konkretów, ich jest dużo więcej nich tydzień temu, znamy liczby, potwierdzam tę kwotę blisko 64 miliardy euro, w tym 25 miliardów euro pożyczki, natomiast jeszcze ten diabeł siedzi w szczegółach  i te szczegóły są -nomen omen - diabelsko ważne. 

Wykop Skomentuj
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Sport