137 obserwujących
4392 notki
1889k odsłon
  171   0

Aborcyjny papierek lakmusowy

Miałem okazję reprezentować Parlament Europejski na owym szczycie w stolicy Kenii i wiem, w jakim duchu przedstawiano tam kwestie ochrony życia, praw rodziny i tradycyjnych wartości. W takich sytuacjach zawsze przypominają mi się pojęcia, których używał papież Jan Paweł II, piszący o „cywilizacji miłości” i „cywilizacji śmierci”.

Tematem debaty w europarlamencie będzie również „Sprawność regulacyjna oraz pomocniczość i proporcjonalność – sprawozdanie w sprawie lepszego stanowienia prawa obejmujące lata 2017, 2018 i 2019”. Raport ten został przygotowany przez Komisję Prawną PE. Europosłowie zajmą się również postępami Bośni i Hercegowiny na drodze do Unii Europejskiej, choć to droga bardzo długa i wyboista ze względu na olbrzymie problemy wewnętrzne tego państwa, w którym usiłują współegzystować Chorwaci – katolicy, Serbowie – prawosławni, i Bośniacy – muzułmanie.

Wschód ingeruje – Zachód się broni...

Jednak chyba najważniejszą debatą w czasie tej mini­sesji Parlamentu Europejskiego będzie ta dotycząca „Obcych ingerencji w procesy demokratyczne”. Oczywiście pa-trzę na to subiektywnie, ponieważ będę przemawiał jako koordynator naszej grupy politycznej Europejskich Konserwatystów i Reformatorów w nadzwyczajnej Komisji Specjalnej ds. Obcych Ingerencji we Wszystkie Procesy Demokratyczne w Unii Europejskiej, w tym Dezinformacji (tak długo i skomplikowanie brzmi nazwa tej komisji). To niesłychanie istotne forum, o którego konieczności powołania mówili europosłowie PiS już w poprzedniej kadencji europarlamentu (2014−2019). Komisja ta zajmuje się ingerencjami „państw trzecich” (w dużej mierze Rosji, choć nie tylko) w wybory w różnych krajach członkowskich Unii Europejskiej, ale także w wybory europejskie w 2019 r., referendum na temat brexitu oraz wszelkimi innymi próbami szkodzenia szeroko rozumianemu Zachodowi.

„Przyszłość stosunków między UE a Szwajcarią” czy „Europejskie prawo o klimacie” oraz „Instrument pożyczkowy na rzecz sektora publicznego w ramach mechanizmu sprawiedliwej transformacji” – to tematy kolejnych debat na tej sesji PE. Debata dotycząca klimatu została przygotowana przez Komisję Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności, a ostatnia z nich – na temat pożyczek – przez dwie komisje: budżetową oraz gospodarczą i monetarną.

Tak szczegółowe przedstawienie agendy najbliższej sesji Parlamentu Europejskiego jest w moim przekonaniu niezbędne, bo w polityce zagranicznej i w nieustającej walce o wpływy na forum międzynarodowym diabeł zawsze tkwi w szczegółach.

*tekst ukazał się w "Gazecie Polskiej Codziennie" (21.06.2021)

Lubię to! Skomentuj5 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo