137 obserwujących
4886 notek
1956k odsłon
  72   0

Za nasze pieniądze budujemy zagraniczny żużel...

Zapraszam do lektury mojego wywiadu dla „Tygodnika Żużlowego”. Rozmowę ze mną przeprowadził red. Bartłomiej Czekański.

Rozmowa z patronem wielu imprez żużlowych Ryszardem Czarneckim

W sezonie ‘2021 polscy młodzieżowcy wywalczyli złoto w IMŚJ i DMŚJ, ale dla seniorów to był już „tylko” srebrny rok. Zmarzlik w GP przegrał z A. Łagutą, a nasi w SoN ulegli w finale Anglikom i to pod nieobecność faworyzowanych Rosjan. Winę tu zwalamy na niesprawiedliwy regulamin imprezy, lecz przecież był on taki sam dla wszystkich. Biało-czerwoni w finałowym biegu pojechali bez żadnej taktyki. Wiem, że masz inne zdanie. Jaki to był dla Ciebie sezon?

- To był doskonały rok dla naszych juniorów. A przecież mieliśmy obawy po tym, jak w 2020 roku wzbogaciliśmy się „tylko” o srebro Kubery w IMŚJ i srebro Miśkowiaka w IMEJ. No i 12 z 16 finalistów MIMP przeszło do grona seniorów. A tymczasem w 2021 roku -poza Pucharem Europy Par U-19, gdzie Łotysze z nami w Gdańsku wygrali - to resztę w kategorii U-21 zgarnęliśmy dla siebie. Miśkowiak ostatecznie został mistrzem świata juniorów, zaś Lampart był trzeci. W drużynowe też byliśmy najlepsi. To kolejny wielki sukces trenera Rafała Dobruckiego, który od lat pracuje z tymi zawodnikami. Jeśli chodzi o seniorów, to absolutnie i fundamentalnie nie zgodzę się z Tobą. Anglicy wygrali z nami w SoN tylko dzięki niesprawiedliwemu regulaminowi wprowadzonemu przez FIM i BSI. Wyobraź sobie, że w lekkiej atletyce uznano by, żeby w dziesięcioboju 9 konkurencji stanowiłoby tylko eliminacje, a dopiero dziesiąta decydowała o medalach! Albo w pięcioboju nowoczesnym wszystko zaczynałoby się od nowa po 4 konkurencjach ! FIM zadecydowała o 2 zawodnikach w SoN likwidując DPŚ w czteroosobowych składach, tylko i wyłącznie po to, żeby Polska nie mogła seryjnie wygrywać tych zawodów! To chore. Zresztą podobne idiotyzmy, jak w SoN, gdy chodzi o zerowanie punktów wprowadzono DMSJ ! Jeśli chodzi o Zmarzlika to daj mu spokój, nie ma go o cokolwiek oskarżać , bo za ostatnie pięć lat za swoje sukcesy powinien dostać żużlowego Oscara. Nikt nie może się z nim równać. No cóż, Artiom Łaguta nie zostałby IMŚ, gdyby nie kasa z polskiej ligi, polscy mechanicy i polskie tory. Tak to wygląda, że my za nasze pieniądze budujemy zagranicznych żużlowców, którzy potem czasem wygrywają z Biało-Czerwonymi. Reasumując, jeśli chodzi o juniorów, to sezon ‘2021 zdecydowanie na plus, a jeżeli mówimy o seniorach, to odczuwamy niedosyt. Srebro w SoN trzeci raz z rzędu i czwarty już sezon bez „Mazurka Dąbrowskiego”...

W przyszłym roku będziemy mieli więcej turniejów GP, ale w dobrze znanych miejscówkach. Nihil novi. Żadnego poszerzania geografii speedwaya. Co więcej - w przeciwieństwie do skoków narciarskich - na dziś nie zobaczymy tych zawodów w TVN, czy na Eurosporcie, ale na jakimś niszowym kanale Discovery +. Po mojemu, to nowy właściciel cyklu GP w taki sposób zwija speedway, a nie go rozwija. Chociaż ostatnio pojawiły się informacje, że są jednak wstępne przymiarki, by w TVN pokazać przynajmniej polskie rundy GP… Czy zanosi się na jakąś współpracę Discovery z naszą One Sport?

- Na razie wiemy, że nic nie wiemy w tej materii. Discovery, jeśli chodzi o GP, kieruje się swoim interesem i ja to rozumiem. Będę jednak kibicował staraniom , by pokazywać żużel w jakiejkolwiek otwartej telewizji, także w TVN, bo to by mocno propagowało tę dyscyplinę sportu. Natomiast będę równocześnie krytykował zamykanie speedwaya w telewizyjnej niszy, jeśli tak się stanie. Discovery Events mają stałych współpracowników w naszym regionie Europy - na przykład dwóch Łotyszy. Jest też od niedawna jeden Polak. Nie jestem jednak upoważniony do podania jego nazwiska. Co do instytucjonalnej współpracy amerykańskiej firmy z polskim One Sport - to mogę to potwierdzić taka możliwość -to bardzo prawdopodobne. Ale rozmowy jeszcze trwają. Na razie proponuje nie wierzyć rożnym plotkom: początkowo np. mówiono, że 4 polskie GP będą w kanale kodowanym, potem to dementowano ...

Proszę, podsumuj krótko swoje tegoroczne żużlowe patronaty i jakie są Twoje plany w tym zakresie na sezon ‘2022? Wiem, że zastanawiasz się, czy nie ograniczyć swojej aktywności na tym polu do najbardziej prestiżowych imprez i tylko na nie skierować swoje wysiłki. Jak jest Twoja decyzja?

- To czego dokonaliśmy w sezonie 2021, uważam za wszech miar udane. Ze wszystkich imprez pod moim Patronatem Honorowym jestem zadowolony albo bardzo zadowolony. Wolałbym jednak zdecydowanie, aby MPPK miały najlepszą z możliwych obsadę, a nie były traktowane po macoszemu, jak w tym roku. Skrytykowałem to głośno i na szczęście władze polskiego żużla zareagowały natychmiast zmieniając termin tych zawodów w przyszłym roku -będą teraz już na samym początku sezonu 2022. W przyszłym roku z pewnością obejmę swoim patronatem i realna opieką SEC, IMME, Złoty Kask i być może Kryterium Asów oraz na pewno tradycyjnie mecze żużlowej reprezentacji Polski. Do tego dodajmy po raz trzeci długi tor w Rzeszowie- IMS i ice speedway-IME w Tomaszowie Mazowieckim w hali lub Sanoku na otwartej przestrzeni.

Lubię to! Skomentuj1 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Sport