138 obserwujących
5139 notek
1981k odsłon
  48   0

Patrzę na polski sport, w tym na żużel od środka

Rozmowa z Honorowym Patronem i współorganizatorem prestiżowych imprez żużlowych Ryszardem Czarneckim

*Przed Tobą ostatnia w tym roku impreza pod Twoim patronatem, czyli IME w ice speedwayu 4 grudnia w Tomaszowie Mazowieckim, czyli niejako na Mikołajki. Jak idą przygotowania? Nie mamy torów lodowych, ani zawodników, czy więc ice speedway ma u nas sens?

- Polska jest potęgą, jeśli chodzi o tradycyjny żużel, ale wciąż kopciuszkiem, gdy chodzi o speedway na lodzie, jak i też w jakimś sensie long-track. Jednak na długim torze mamy Stanisława Burzę i jego dwukrotne trzecie miejsce z dzikiej karty w turniejach IMŚ w Rzeszowie oraz wygraną w Challenge’u, a w wyniku tego obecność w stałym cyklu IMŚ ‘2022. Z żużlem na lodzie obecnie jest gorzej, lecz skoro mamy szansę organizować u nas mistrzostwa Europy, to zainwestujmy w nie drugi rok z rzędu. Takie inicjatywy oddolne trzeba wspierać, a nie je tłumić.

*Przyszłoroczne zmagania żużlowców w Polsce rozpoczną Indywidualne Międzynarodowe Mistrzostwa Ekstraligi, zaś dzień później odbędzie się finał Mistrzostw Polski Par Klubowych. Obie imprezy od lat są pod Twoim honorowym patronatem. Do IMME mają być zakwalifikowani jeźdźcy z najlepszą średnią z... 2021 roku. Dla mnie to chyba bzdura, bo jak to się będzie miało do sezonu ‘2022? Przecież IMME za rok 2021 już się odbyły!

- To bardzo dobry pomysł, aby MPPK rozegrać na początku sezonu, a nie pod koniec. Jestem od 2017 roku patronem MPPK, oglądam je regularnie na żywo i wiem, że robienie tej imprezy - jak w tym roku - przed play offami to karykatura, bo wówczas pierwsze cztery kluby chronią najlepszych zawodników przed decydującymi meczami w lidze. W rezultacie w MPPK jeżdżą słabsi żużlowcy, co zdecydowanie obniża rangę tej imprezy. Natomiast nie zgadzam się z tobą, co do kryteriów doboru zawodników do IMME ‘2022, które z kolei w przyszłym roku będą rozgrywane pod moim Patronatem Honorowym już po raz ... siódmy, bo od 2016 r. Na jakiej bowiem innej podstawie można ich do tego turnieju zaprosić? Jeżeli IMME mają być jedną z dwóch pierwszych imprez w żużlowym sezonie, to oczywistym kryterium są wyniki z ubiegłego 2021 roku. To chyba optymalne wyjście.

*Podsumuj wszystkie swoje tegoroczne patronaty nad żużlowymi imprezami. Z których jesteś dumny, a o których chciałbyś zapomnieć jak najszybciej?

- Ze wszystkich imprez jestem dumny, choć wolałbym, aby wspomniane już MPPK miały najlepszą z możliwych obsadę, a nie były traktowane po macoszemu. Skrytykowałem to publicznie i na szczęście władze polskiego żużla zareagowały natychmiast zmieniając termin tych zawodów w sezonie ‘2022. Gdy chodzi o imprezy międzynarodowe, to oczywiście wolę gdy Polacy w zawodach pod moim Patronatem Honorowym zdobywają złote medale - i tak było w Indywidualnych Mistrzostwach Świata Juniorów (złoto oraz brąz), czy w DMŚJ (złoto po raz 14.!). Do pełni szczęścia zabrakło złota w Gdańsku na mistrzostwach Europy juniorskich par do lat 19, gdzie naszych wyprzedzili Łotysze, może dlatego - mówiąc oczywiście żartobliwie - że patronowałem tej imprezie po raz pierwszy?

*Ludzie myślą, że patronaty polegają głównie na wręczaniu nagród. Wyjaśnij tym co nie wiedzą, z czym taki honor się wiąże? Ile pieniędzy przyciągnąłeś w tym roku do żużla? I nie uciekaj tu od konkretnej odpowiedzi.

To oczywiste, że Patron Honorowy wspiera tego typu zawody nie tylko znanym nazwiskiem, ale też poprzez swoje kontakty przekonuje, że warto w taką imprezę zainwestować. Jeżeli mogę pomóc - to pomagam. Czynię to od lat. Ale dżentelmeni nie mówią o pieniądzach. Zresztą, moje wsparcie nie polega na przekazywaniu walizki z pieniędzmi, tylko na umożliwieniu kontaktu potencjalnego sponsora z organizatorem danych zawodów. Zatem w szczegóły finansowe nigdy nie wchodzę…

*Głównie współpracujesz z One Sport Jana Konikiewicza i Karola Lejmana oraz ze Speedway Events Maćka Polnego. Jak oceniasz to Wasze współdziałanie?

- Przyszły rok będzie siódmym, od kiedy współpracuję z obydwoma tymi środowiskami. Oba podmioty może rywalizują, ale też się w pewnej mierze uzupełniają. One Sport jest bardziej nastawiony na imprezy międzynarodowe, choć na przykład w tym sezonie organizował także Kryterium Asów w Bydgoszczy, czyli więc nie stroni całkiem od imprez krajowych. Z kolei Speedway Events - odwrotnie, specjalizuje się raczej w zawodach krajowych, ale też przecież w tym sezonie organizował chociażby Mistrzostwa Europy Par U-19, a co roku, jak od wielu lat, przeprowadza międzynarodowy turniej, jakim jest IMME. Współpracę oceniam bardzo dobrze i będę ją na pewno kontynuował w sezonie ‘2022.

*Mówiło się, że Discovery poprosi o pomoc przy organizacji turniejów GP nasz One Sport. Coś wiesz na ten temat? I dlaczego Discovery idzie po starych śladach, jeśli chodzi o lokalizację turniejów GP? Amerykanie podobno niechętnie też patrzą na Wrocław. Coś wiesz na ten temat?

Lubię to! Skomentuj Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Sport