137 obserwujących
4788 notek
1946k odsłon
  54   0

ENEA DME, czyli wielki żużel wraca do Poznania...

To dla mnie wielki zaszczyt być po raz pierwszy Patronem Honorowym Enea Drużynowych Mistrzostw Europy na żużlu.
Przy całym szacunku dla Speedway of Nations czyli - powiedzmy szczerze - nie do końca  lubianej przez kibiców nowej formuły drużynowego Pucharu Świata, to właśnie Enea European Team Speedway Championship są esencją prawdziwej rywalizacji na poziomie reprezentacji. Także dlatego, że zespoły liczą, jak kiedyś, 4 zawodników (plus rezerwowy), co znamy z Drużynowych Mistrzostw Świata, a potem Pucharu Świata.
Do Poznania na Golęcinie wraca wielki międzynarodowy żużel . Ostatnia impreza tej rangi to I Turniej Indywidualnych Mistrzostw Świata Juniorów, który - również pod moim Patronatem Honorowym - odbył się tutaj 23 lipca 2017 roku (wygrali Polacy: Maksym Drabik przed Bartoszem Smektałą). Zawody zresztą trwały 4 godziny !
Wystartują najbardziej utytułowane drużyny Europy czyli Polska (w kaskach białych, numery 9-12 i rezerwowy 19), Dania (w kaskach czerwonych, numery 1-4 i rezerwowy 17), Wielka Brytania (w kaskach żółtych, numery 13-16 i rezerwowy 20) i Szwecja (w kaskach niebieskich, numery 5-8, rezerwowy 18).
W Enea European Team Speedway Championship czeka nas 20 wyścigów, po których poznamy medalistów Enea DME. Faworytami wydają się być Biało-Czerwoni prowadzeni przez Rafała Dobruckiego, ale bardzo silny skład Duńczyków awizował Hans Nielsen – legenda światowego żużla. Na pewno też reprezentacje „Trzech Koron” i Wysp Brytyjskich nie będą tłem.
Zresztą popatrzmy na listy startowe. Dla Polski pojadą następujący jeźdźcy (przed nazwiskiem numer startowy):
9. Patryk Dudek
10. Maciej Janowski
11. Janusz Kołodziej
12. Bartosz Zmarzlik
19. Kacper Woryna

W drużynie Danii Hans Nielsen poprowadzi takich oto żużlowców:
1. Leon Madsen
2. Patrick Hansen
3. Anders Thomsen
4. Mikkel Michelsen
17. Frederik Jakobsen

Chyba o brąz z Brytyjczykami powalczą Szwedzi w następującym składzie:
5. Jacob Thorssell
6. Fredrik Lindgren
7. Pontus Aspgren
8. Oliver Berntzon
18. Kim Nilsson

Aktualni mistrzowie świata, czyli Wielka Brytania wystartuje bez Taia Woffindena, ale ci zawodnicy na pewno powalczą o podium:
13. Robert Lambert
14. Dan Bewley
15. Adam Ellis
16. Chris Harris
20. Tom Brennan

Pula nagród dla wszystkich zespołów wyniesie aż 70 tysięcy euro. To dużo w coraz trudniejszych czasach....
Zawodnikom życzę bezpiecznej jazdy, naszym kibicom – „Mazurka Dąbrowskiego” na koniec zawodów, organizatorom z KF Sport – kolejnego sukcesu logistycznego. Trzymajmy kciuki za Biało-Czerwonych już w niedzielę od 14! Walczymy z całą polską drużyną o złoto !


*tekst ukazał się portalu po-bandzie.com.pl (11.05.2022)

Lubię to! Skomentuj Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Sport