138 obserwujących
5133 notki
1980k odsłon
  24   0

Świetny sezon Biało-Czerwonych

Zapraszam do lektury wywiadu, którego udzieliłem branżowemu portalowi żużlowemu "Po Bandzie". Jest on podsumowaniem sezonu 2022 „czarnego sportu” w  Polsce i na świecie


Jak oceniasz miniony sezon? IMŚ dla Zmarzlika, IMŚJ dla Cierniaka, ale wpadka w SoN?

Świetny, nawet wręcz wyjątkowy sezon Biało-Czerwonych, gdy chodzi o wyniki indywidualne - bo przecież mieliśmy dwa medale IMŚ, pierwszy raz bodaj od czasów Golloba i Hampela: złoto Bartka po raz trzeci i pierwszy historyczny brąz Maćka Janowskiego, który wcześniej wszedł do Księgi Rekordów Guinessa zajmując w końcowej klasyfikacji Grand Prix cztery razy czwarte miejsce! Dodajmy do tego złoto i brąz w IMŚJ, bo poza Cierniakiem zeszłoroczny mistrz świata Jakub Miśkowiak szarża ułańska w ostatnich zawodach GP 2 wjechał ponownie na podium. Plus kolejne złoto w juniorskiej drużynówce MŚ i ME. Natomiast wielką nie łyżką, a łychą dziegciu w tej polskiej żużlowej beczce miodu jest katastrofa - to właściwe słowo! - w SoN. Dotąd narzekaliśmy - słusznie przecież! - że mamy „tylko” srebrne medale rok w rok poza brązowym na inauguracje we Wrocławiu. To jednak, co wydarzyło się w Danii jest szokujące. Dobrze, że w roku.2023 wraca formuła Drużynowego Pucharu Świata (znów mój Wrocław!), ale przecież w 2024 będzie znów Speedway of Nations. Z tego blamażu trzeba wyciągnąć poważne wnioski.


Oceń też swoje honorowe tegoroczne patronaty. Które imprezy Cię zachwyciły, a które rozczarowały? Jak współpraca z One Sport i Speedway Events?

Jestem bardzo zadowolony i to ze wszystkich zawodów pod moim Patronatem Honorowym, zarówno tych krajowych, jak i międzynarodowych: i tych odjechanych w naszym kraju i tych w Niemczech i Czechach. Byłem osobiście na zdecydowanej większości z nich. Znakomite były turnieje w Poznaniu - MPPK i Opolu - Złoty Kask, rewelacyjnie udał się cykl SEC-IME, a także juniorskie mistrzostwa Europy i seniorskie DME też zresztą w Poznaniu. Na szczególne wyróżnienie zasługuje nowa formuła IMP - której też patronowałem: 3 turnieje w 3 miastach i genialna frekwencja w Krośnie i Rzeszowie, jak za starych romantycznych lat speedwaya. Jest więcej niż zadowolony ze współpracy z moimi przyjaciółmi ze Speedway Events oraz z One Sport.


Jedni mówią, że mistrzowski Motor bez Michelsena będzie słabszy, a inni, że ze Zmarzlikiem, młodszym Holderem, Lingrenem będzie mocniejszy. Zagrozi Sparcie z Artiomem Łagutą?

Raczej odwrotnie: to były mistrz czyli Wrocław może poważnie zagrozić aktualnemu mistrzowi Lublinowi. Strata Michelsena to poważne osłabienie Motoru. Ale szwedzko-australijska rekompensata wydaje się godna. Cóż, tor wszystko pokaże.


Powracają Rosjanie, którzy zmienią układ sił. Jak prognozujesz przyszły sezon?

Powracają do Ekstraligi, ale nie do IMS czy DPS. Liga będzie na pewno ciekawsza. To -patrząc przez pryzmat klubowej rywalizacji - szczególnie dobre wiadomości dla Wrocławia i Torunia. Jednak to wszystko tylko akademickie rozważania i spekulacje. Tak czy tak, konkretna rywalizacja pokaże czy Artiom Łaguta i Emil Sajfutdinow tracąc sezon odpoczęli i będą jeszcze lepsi, bo głodni żużla, niepoobijani i pełni sił czy też odwrotnie: że roczna przerwa od żużla zaszkodzi im, bo wybili się z rytmu, w którym byli od wielu sezonów. Sam jestem ciekaw, jak będą się spisywać. Ale na pewno Ekstraliga będzie jeszcze bardziej pasjonująca niż w tym roku - a w tym sezonie była przecież bardzo, bardzo ciekawa.


*tekst ukazał się na portalu po-bandzie.com.pl (11.11.2022)

Lubię to! Skomentuj Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Sport