138 obserwujących
5266 notek
2000k odsłon
  42   0

ONI RZĄDZĄ POLSKIM ŻUŻLEM

W moich poprzednich dwóch artykułach pisałem o najlepszych polskich i zagranicznych żużlowcach sezonu 2022, najlepszych jeźdźcach na trzech różnych poziomach rozgrywkowych, największych objawieniach, rozczarowaniach, pechowcach, trenerach, sponsorach i imprezach żużlowych. Obiecałem na końcu zająć się najbardziej wpływowymi ludźmi polskiego „czarnego sportu”.

A oto nie „5”,a „15”. Uznałem, że trzeba przedstawić listę aż trzykrotnie szerszą, bo owych „influential people” w polskim żużlu jest naprawdę sporo. Oczywiście jest to lista bardzo subiektywna, mająca jednak podstawy merytoryczne.
Kolejność jest następująca:
1. – 2.    prezes PZMot i prezes FIM Europe Michał Sikora oraz prezes Ekstraligi Wojciech Stępniewski.
Uzasadnienie: Michał Sikora : dla wybranego w zeszłym roku prezesa europejskiej części Międzynarodowej Federacji Motorowej – pierwszy Polak na tym stanowisku! - żużel jest zapewne istotną, ale jedną z kilku dziedzin, którymi się zajmuje, obok np. rajdów samochodowych czy wyścigów motocyklowych. Tak jest na szczeblu europejskim i tak jest na szczeblu krajowym. Jednak jako prezes PZMot i człowiek władz (Rady Nadzorczej) Ekstraligi miał na przykład decydujący wpływ na zakaz jazdy w polskich rozgrywkach w zeszłym roku dla żużlowców – Rosjan - ale też ich powrót w najbliższym sezonie.
Z kolei Wojciech Stępniewski to od lat prezes Ekstraligi – najsilniejszej i najbogatszej ligi świata, którego sukcesem jest przyprowadzenie olbrzymich pieniędzy do żużla z tytułu transmisji telewizyjnych. Stąd jego decydująca rola w polskim speedwayu.

3.    Andrzej Witkowski – honorowy prezes PZMot, członek Prezydium Polskiego Komitetu Olimpijskiego, a do niedawna skarbnik PKOI. Formalnie odpowiadają inni, ale jego wpływów lekceważyć nie wolno. Bądź co bądź prezesem PZMot-u był przeszło 30 lat!

4.    Piotr Szymański – przewodniczący GKSŻ. Udziela się też na szczeblu europejskim. Ma wpływ na bieżące, ale bardzo ważne sprawy, jak wybór dat i miejsc turniejów międzynarodowych i krajowych, „dzikie karty” - i nie tylko...

5.    Ryszard Kowalski – wiceprezes Ekstraligi żużlowej, zastępca Wojciecha Stępniewskiego. Posiada praktycznie największy wpływ na bieżące sprawy organizacyjne pierwszego poziomu rozgrywek w Polsce.

6.    duet Kępów: Marek (ojciec) i Jakub (syn). Pierwszy - były żużlowiec i trener, wszedł do zarządu Ekstraligi, drugi jest prezesem najbogatszego klubu w Polsce, mistrza kraju w DMP i MPPK – Motoru Lublin.

7.    Andrzej Rusko – od zawsze prezes Sparty Wrocław (klub zmieniał nazwy w zależności od sponsorów: Polsat, Atlas, Betard itp.), poza latami, gdy tym klubem kierowałem ja (1999-2001), lub jego żona Krystyna Kloc-Rusko. W innych klubach prezesi się zmieniają, on trwa. Przez sześć lat byłem jego wiceprezesem (1997-1999 i 2001-2005).
8.    Zbigniew Fijałkowski – bardzo znany ,ale często niedoceniany człowiek o bardzo dużym wpływie na kwestie regulaminowe (choć nie tylko!).

9.    Rafał Dobrucki – trener kadry narodowej seniorów i juniorów. To on decyduje, kto jeździ dla Biało-Czerwonych, a często ma też istotny wpływ na to, kto dostanie „dziką kartę” na organizowane w Polsce GP i SEC. Do wyznaczonych przez niego terminów zgrupowań reprezentacji muszą dostosować się kluby czy organizatorzy różnych balów i plebiscytów żużlowych.

10.    Adam Krużyński – szef NICE Polska, przez lata potężnego sponsora żużla oraz szef Rady Nadzorczej klubu w Toruniu. Przez wiele lat budował relacje z zawodnikami. Mówi się, że na szereg z nich ma istotny wpływ.

11.    Leszek Demski – szef sędziów oraz prowadzący bardzo oglądany program „Kontrowersje” na Canal +. Ma decydujący wpływ na pracę sędziów.

12.    Tomasz Dryła – dziennikarz, spiker z wielkim fanklubem. Wpływowy dzięki posłuchowi wśród kibiców żużla. „Trendsetter”, gdy chodzi o bojkot Rosjan w Ekstralidze.

13.    Ryszard Kowalski – tuner. Szykuje silniki dla najlepszych – i wciąż jest w tym najlepszy.

14.    Tomasz Błaszak – wieloletni sponsor klubu z Leszna, a także SEC. Inwestuje spore pieniądze, a jego zaletą i wadą jednocześnie jest to, że się nie wtrąca.

15.    Piotr Otręba – może mało znany medialnie, ale bardzo ważny, gdy chodzi o Ekstraligę, jej marketing itd. Najbliższy współpracownik Wojciecha Stępniewskiego, w jakiejś mierze „szara eminencja”.

Zaraz za tą „15” widzę następujące osoby:
Karol Lejman i Maciej Polny – organizatorzy przeszło 20 imprez żużlowych rocznie w Polsce(i po części zagranicą);
Marek Cieślak – przez kilkanaście lat „Narodowy”, a teraz mający wpływ na żużlową opinię przez częste występy w mediach;
Michał Świącik – prezes bogatego klubu z Częstochowy z aspiracjami na tytuł mistrza, dla niektórych kontrowersyjny, ale chyba niespecjalnie go to obchodzi;
Józef Dworakowski – wieloletni prezes Leszna i wciąż jego sponsor, budzący szacunek całej żużlowej Polski;
Marek Wojaczek – wieloletni sędzia żużlowy, aktywny w strukturach FIM;
Krzysztof Mrozek – wieloletni prezes z Rybnika, działający na wielu jak płachta na byka, głośno mówiący to, co inni myślą po cichu;

Choć Dariusz Ostafiński na tymże portalu umieścił mnie w „13” najbardziej wpływowych ludzi polskiego żużla, ja siebie nie wymieniam, nie przez skromność, bo znam swoje zasługi, ale po prostu nie wypada.

To długa lista i subiektywna, ale każda kandydatura jest tu w sporej mierze uzasadniona.

*tekst ukazał się na portalu interia.pl (09.01.2023)

Lubię to! Skomentuj1 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Sport