Ryszard Czarnecki Ryszard Czarnecki
18
BLOG

Mój żużlowy kalendarz 2023 (wiosna-lato)

Ryszard Czarnecki Ryszard Czarnecki Żużel Obserwuj temat Obserwuj notkę 1

W pierwszych latach okupacji niemieckiej podczas II wojny światowej Polacy pocieszali się, mówiąc: „Słoneczko wyżej, Sikorski bliżej”. Chodziło oczywiście o premiera i Naczelnego Wodza generała Władysława Sikorskiego. Dziś trawestując, można by rzec: „Słoneczko wyżej – żużel bliżej”. Rzeczywiście, mamy marzec, a więc wchodzimy już powoli, ale jednak coraz szybciej na żużlowe obroty.
W zeszły weekend na pożegnanie, jakby to nie brzmiało „żużlowej zimy” odbyły się – czwarty rok z rzędu pod moim Patronatem Honorowym - Mistrzostwa Europy w ice-speedwayu. W najbliższą sobotę w Toruniu impreza z okazji 10-lecia promotora imprez żużlowych One Sport. W ostatnią niedzielę marca w Bydgoszczy legendarne „Kryterium Asów” kolejny już raz pod moim Patronatem Honorowym, a pięć dni później, w ostatni piątek marca Mistrzostwa Polski Par Klubowych (już siódmy rok z rzędu MPPK odbędą się pod moim Patronatem Honorowym). Gospodarzem tych zawodów będzie marzący o powrocie do wielkiego ścigania Rzeszów.

Kwiecień też będzie intensywny, bo Ekstraliga ruszy w najlepsze, a przed rozpoczęciem sezonu I ligi jej  beniaminek  czyli Poznań ma zorganizować – też pod moim Patronatem Honorowym – zawody „O Puchar Fundacji PZMot”. Odbędzie się to w przeddzień moich imienin, 2 kwietnia na poznańskim Golęcinie.

Potem będziemy mieli tydzień Drużynowych Mistrzostw Europy: trzy turnieje, w tym dwa pod moim patronatem Honorowym. Najpierw swoisty półfinał czyli Grupa A będzie jeździć w Gdańsku(15 kwietnia),  Grupa B w Pardubicach w Czechach , a finał odbędzie się w Niemczech, w Stralsundzie, a więc tuż przy polskiej granicy, co prawdopodobnie zapewni sporą liczbę polskich fanów. Skądinąd będzie to jedna z trzech imprez za granicą, które odbędą się pod moim Patronatem Honorowym. Pozostałe dwie, to dwa z czterech turniejów SEC-IME, jedna w Niemczech w Güstrow, a druga we wspomnianych już czeskich Pardubicach.

Lato to czas wspomnianych Indywidualnych Mistrzostw Europy, czyli Speedway Euro Championship (poza Czechami i Niemcami, jak zwykle dwa turnieje w Polsce, ale w innych miastach niż to było w ubiegłym roku czyli ani w Łodzi ani w Grudziądzu) oraz IMP znowu w formule trzech turniejów. Odbędą się one 8 czerwca, 16 lipca i 30 lipca. Zapewne znowu w Rzeszowie i Krośnie – tak jak w sezonie 2022 oraz według wszelkich znaków na ziemi i niebie w Gorzowie Wielkopolskim. IMP tak jak w zeszłym roku odbędzie się pod moim Patronatem Honorowym. SEC natomiast już 7 rok z rzędu objęty przeze mnie Honorowym Patronatem.

Formalnie lato rozpocznie się 21 czerwca i już w pierwszym tygodniu tej pory roku odbędą się czwarty raz pod moim Patronatem Honorowym Mistrzostwa Świata w Long Tracku, czyli na długim torze.

Jak widać „mój” kalendarz żużlowy - „mój”, bo chodzi o imprezy pod moim Patronatem Honorowym – będzie bardzo gęsty. I dobrze!

*tekst ukazał się na portalu interia.pl (06.03.2023)

historyk, dziennikarz, działacz sportowy, poseł na Sejm I i III kadencji, deputowany do Parlamentu Europejskiego VI, VII i VIII kadencji, były wiceminister kultury, były przewodniczący Komitetu Integracji Europejskiej i minister – członek Rady Ministrów; wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Sport