Ryszard Czarnecki Ryszard Czarnecki
31
BLOG

Ekstraliga jak Bundesliga, a Bydgoszcz odczarowała Bawarie...

Ryszard Czarnecki Ryszard Czarnecki Żużel Obserwuj temat Obserwuj notkę 0

Gdyby żużel był grą komputerową to jej autor powinien wymyślić taką grę, jaka była wczorajsza  rzeczywistość Ekstraligi . Real przebił wirtual ! Korespondencyjny pojedynek o to kto stanie się "lucky loserem przypominało korespondencyjne pojedynki w Bundeslidze czy Ekstraklasie kto spadnie, a kto wygra mistrzostwo. Kibice nasłuchiwali wieść ze stadionów w Częstochowie, Lublinie i Wrocławiu z długopisami w rękach i liczyli, liczyli, liczyli… Różnice były minimalne: trzy zespoły walczące  o 4 miejsce w półfinałach DMP mieściły się w trzech punktach. Rozstrzygnęły 2 ostatnie biegi. Te dreszcze emocji towarzyszące walce do końca były dobrą promocją żużla.

W pierwszej „4” jest jeden zespół, których nie było na tym poziomie w sezonie 2022. To oczywiście Wrocław. Zabraknie w walce o medale aktualnego wciąż jeszcze wicemistrza Polski czyli Gorzowa. Są za to ubiegłoroczni medaliści: złoty Lublin i brązowa Częstochowa. O pierwsza czwórkę otarła się Unia Leszno, która przecież do ostatniego momentu walczyła, żeby się ogóle znaleźć w szóstce najlepszych drużyn.
Skądinąd znam ekspertów którzy prorokowali, że to nie Wilki z Krosna, tylko Byki spadną z Ligi… Jak widać, trawestując stare polskie przysłowie: „trudno być prorokiem we własnej dyscyplinie sportu”.

Światła jupiterów skierowane były na polskie stadiony, ale warto było sokolim okiem dostrzec to, co działo się w Bawarii, gdzie Bydgoszcz w walce o powrót do Ekstraligi pokonała Landschut niecodziennym wynikiem 45:44. W ten sposób jeźdźcy z nad Brdy przełamali bawarska klątwę, zgodnie z która w zeszłym sezonie przegrali z Niemcami aż 2 razy, w tym na własnym stadionie .Punktowo przedstawiało się fatalnie : Kujawsko-Pomorskie- 0kontra Bawaria 0-5. Bydgoszcz spisała się bardzo dobrze. Jaki był tego powód? Może byli po prostu natchnieni świetną wystawą poświęconą Polonii Bydgoszcz, którą niedawno otwarto w najbardziej prestiżowym miejscu Parlamentu Europejskiego. Nie napiszę: „byłem tam, miód i wino piłem”, bo w Brukseli i generalnie w Belgii króluje ponad 300 gatunków piwa! Ale faktycznie byłem, przemawiałem, gratulując Jerzemu Kanclerzowi i jego zespołowi przygotowania tego eventu .

W Belgii na żużlu praktycznie nikt nie jeździ, więc tym bardziej dobrze, że zaistniał on w europarlamencie. Oglądali go europosłowie z krajów, w których speedway nie istnieje. Miałem na końcu języka „pójdź dziecię, ja cię uczyć każę”. I tak Maria Konopnicka pierwszy raz zaistniała w artykule o żużlu...

*tekst ukazał się na portalu interia.pl (21.08.2023)

historyk, dziennikarz, działacz sportowy, poseł na Sejm I i III kadencji, deputowany do Parlamentu Europejskiego VI, VII, VIII i IX kadencji, były wiceminister kultury, były przewodniczący Komitetu Integracji Europejskiej i minister - członek Rady Ministrów, wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego 

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Sport