127 obserwujących
3699 notek
1720k odsłon
373 odsłony

To dobrze, że Polska tak ładnie mówi Gollobowi „dziękujemy”

Wykop Skomentuj1

 Dziś w Lesznie odbędzie się tradycyjny doroczny Bal Żużlowca , który odbywa się w tym mieście już po raz 28. Jak zawsze przy tej okazji wręczone będą nominacje do żużlowej kadry narodowej Polski oraz rozdane nagrody dla najlepszych żużlowców, trenerów, debiutantów, działaczy, dziennikarzy żużlowych i drużyny roku. Od lat tradycyjnie uczestniczę w tym Balu. Coroczna impreza środowiska polskiego speedwaya  przy stadionie Unii Leszno jest dla mnie świetnym pretekstem, aby zaprezentować wywiad , którego niedawno udzieliłem dla „ Tygodnika Żużlowego”. Przeprowadzał go Bartłomiej Czekański 

 

To dobrze, że Polska tak ładnie mówi Gollobowi „dziękujemy”

 

 Pani premier Beata Szydło odeszła ze swej funkcji, tak samo jak prezes zarządu WTS Sparty Krystyna Kloc.  To jakaś zmowa nas-„męskich szowinistycznych świń”?   Hm, stoją za tym mężczyźni, jak myślisz? Jak widzisz dalsze funkcjonowanie obu pań na swoich „poletkach”? Wiem, że to nie ta ranga (zestawienie: premier rządu i prezes klubu żużlowego), ale zawsze… Jak będzie teraz wyglądała WTS Sparta (Twój syn jest w jej Radzie Nadzorczej, a i Ty jej pomagasz w różny sposób) i o co w sezonie 2018 powalczy? Jak oceniasz jej skład?

 

Ależ dlaczego nie można porównywać obu Pań? Obie bardzo lubię. I obie były bardzo zaangażowane w swoją pracę na rzecz dobra wspólnego. Wreszcie obie pełniły swoje obowiązki z pełnym zaangażowaniem, nie licząc czasu, który na to poświęcają. I obie będę zawsze za to, co robiły w swoich dziedzinach bardzo szanował. Jest też jeszcze jedna mocna analogia. Duet „premier Szydło” - „wicepremier Morawiecki” został zastąpiony duetem „Premier Morawiecki” - wicepremier Szydło”. We wrocławskim żużlu jest identycznie: prezes Krystyna Kloc zastąpiła na funkcji szefa rady nadzorczej klubu Andrzeja Rusko, który ją z kolei zastąpił na funkcji prezesa klubu. Ciekawe, że zmiany  i w polskim rządzie i we wrocławskim żużlu dokonały się w tym samym czasie!

Pani premier Szydło przyznała specjalną rentę w wysokości 4 tys. zł miesięcznie  na rzecz kontuzjowanego Tomka Golloba. Jedni mówią, że to za mało, inni, że  milionerowi takich forów nie powinno się dawać, bo inni żużlowcy też sparaliżowani po wypadkach na torze mają ledwie po 1000 zł renty. Jak to skomentujesz?

Bardzo mądra decyzja rządu Rzeczpospolitej i jego szefowej. Cóż, jeszcze się taki nie urodził, co by wszystkim dogodził. Sam słyszałem opinie, które cytujesz: a to za mało, a to za dużo. A ja po prostu myślę, że temu wielkiemu polskiemu sportowcowi i chyba najwybitniejszemu polskiemu żużlowcowi wszechczasów należał się taki wymierny gest ze strony Państwa Polskiego. Dzięki Tomkowi Gollobowi wielokrotnie słuchaliśmy Mazurka Dąbrowskiego. Dzisiaj, przy tym jego dramacie Polska mówi mu, choćby w ten sposób, „dziękuję”. Na koniec powiem pragmatycznie, że dzięki tej decyzji będziemy, jako środowisko żużlowe, mieli więcej argumentów przy naszych staraniach o pomoc dla żużlowców, którzy na różnym etapie swojej kariery ulegli wypadkom. A swoją drogą, pamiętam, jak wczoraj, bardzo długą rozmowę z Tomaszem Gollobem, naszym „Mistrzem Tomaszem”, na balu żużlowca w Lesznie w lutym tego roku. Nikt z nas, uczestników tego dorocznego święta polskiego Speedwaya nie myślał wtedy widząc Tomka i rozmawiając z nim, że tak może skończyć się jego wielka kariera sportowa.

Jak skomentujesz ostatni spór żużlowców z działaczami w sprawie proponowanego  nowego, rygorystycznego  regulaminu żużlowego? Zawodnicy wreszcie okazali się lojalni wobec siebie i wygrali. Większość niesprawiedliwych – jak uważali - zapisów została wycofana.

No i proszę, nawet po zakończeniu sezonu żużlowego w polskim speedwayu dalej obserwujemy pasjonujące rozgrywki. W tym korespondencyjnym meczu między zawodnikami a Ekstraligą jest 1:0 dla tych pierwszych, ale przecież jeszcze wiele sezonów przed nami... A już tak śmiertelnie poważnie, to rozumiem racje zawodników, zwłaszcza tych nie będących gwiazdami, tych z niższych lig, którzy z trudem wyszarpują sponsorów i chcą mieć jak największą suwerenność przynajmniej w tym zakresie, ale zdaję sobie sprawę też z racji klubów, które dbają o szerszy, proklubowy interes. Skądinąd cała sytuacja dowodzi pewnej profesjonalizacji, bo przecież sportowcy na Zachodzie, choćby piłkarze, począwszy od tzw. prawa Rosmana też walczyli o swoje prawa.

Zostajesz przy żużlu.  Czeka Cię dalsza współpraca z promotorskimi firmami One Sport i KF Sport. Które imprezy obejmiesz swoim honorowym patronatem i na które będziesz ściągał sponsorów? Czy otwarcie rządu pod wodzą pana Morawieckiego na gospodarkę ułatwi Ci to zadanie?

Oczywiście, że zostaję przy naszym „czarnym sporcie”, bo po prostu żużel jest we mnie. W tym roku będę kontynuował patronat nad Mistrzostwami Europy Seniorów (SEC) , już po raz  trzeci; Mistrzostwami Świata Juniorów, też po raz trzeci; meczami mistrza świata polskiej reprezentacji (mam go również od 2015 roku), ale będzie także wciąż patronat (i znów sześc razy z rzędu!) nad Indywidualnymi Międzynarodowymi Mistrzostwami Ekstraligi; a także, po raz drugi  Łańcuch Herbowy Ostrowa Wielkopolskiego. Również drugi raz z rzędu będę patronował Mistrzostwom Polski Par Klubowych. Do tego dochodzą półfinał DME juniorów, finał Złotego Kasku po raz pierwszy i super mecz w Gnieźnie: Start, czyli tegoroczny mistrz 2.ligi, kontra championi z Unii Leszno, na 65-lecie naszej żużlowej sławy Zenona Plecha. ….

Wykop Skomentuj1
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Sport