125 obserwujących
3743 notki
1729k odsłon
147 odsłon

Nikt nie zbuduje na atypolonizmie pozycji w UE

Wykop Skomentuj5

 Heiko Maas, szef dyplomacji RFN, poszerzył w przemówieniu to gremium o Włochy na południu i Polskę na wschodzie.  


 – Niemcy są pragmatyczni, nie tylko Maas, który wcześniej atakował Polskę, ale i kanclerz Angela Merkel . Są po prostu realistami. Oni wiedzą, że skończył się czas narzucania przez oś Berlin-Paryż reszcie Unii decyzji politycznych. W związku z tym trzeba z jednej strony dowartościować kraje Europy Południowej, z drugiej „nową Unie”, tzn. te trzynaście krajów, które weszły do UE po 2004 roku. Ja od roku mówię, że projekt europejski nie musi zjeżdżać po równi pochyłej jak do tej pory, jeżeli tylko dojdzie do porozumienia dwóch liderów. Lidera „starej Unii”, czyli Niemiec, i lidera „nowej Unii”, czyli Polski. Bez porozumienia tych państw przyszłość UE jest bardzo mglista i pesymistyczna. Uważam, że wizyta prezydenta RFN i jego wystąpienie w Wieluniu i na placu Piłsudskiego jest sygnałem, że Niemcy nawet jeśli im się nie podoba formacja rządząca Polska , to pogodzili się z faktami i uznali, że bez Polski trudno sobie wyobrazić zarządzanie i przyszłość UE. 


Wystąpienie Franka-Waltera Steinmeiera było zdumiewające...  


-  Było ważne. Chciałbym jednak, aby prezydent Republiki Federalnej Niemiec i inni czołowi politycy niemieccy to samo, co mówią o polskiej tragedii do Polaków mówili też do swoich rodaków poprzez niemieckie media... Cenie słowa prezydenta Niemiec ,ale czekamy na czyny! 


Niemcy już rozumieją, że bez Polski trudno sprawnie zarządzać Unią, a inne stolice, np. Paryż?  


– Słowa Jacques’a Chiraca o Polsce, która straciła okazję, by siedzieć cicho, są praktycznie realizowane przez Emmanuela Macrona. Chirac mówił, a Macron robi. Niestety udało mu się przed rokiem rozbić solidarność naszego regionu w kwestii pakietu mobilności i pracowników delegowanych – mówię tu o jego wizycie w Pradze i Bratysławie, która spowodowała oderwanie się Czech i Słowacji od bloku państw Europy Srodkowo- Wschodniej. Muszę tutaj stwierdzić, że faktycznie Paryż jest dużo bardziej ideologiczny niż Berlin, gdy chodzi o kwestie integracji europejskiej i jej skali. 


Czy stajemy się coraz bardziej wymagającym partnerem dla naszych sąsiadów ze względu na świetne stosunki z USA?  


– Polska po decyzji o brexicie zastąpiła Wielką Brytanię jako sojusznika „numer 1” w Unii, co jest dla nas kluczowe w kontekście wzmocnienia naszej pozycji jako lidera regionu. Ale Polska w jakiejś mierze zastąpiła także Niemcy z czasów  Baracka Obamy jako swoisty pomost miedzy USA a Unia Europejska. 


 Zbyt duży optymizm przez Pana przemawia.  


– Nie, Obama, który Europy nie znał i jej nie rozumiał, uznał, że sprawy związane z UE będzie załatwiał przez Berlin. Innymi słowy, przyjął, że ten telefon do Europy, z którego kpił Henry Kissinger, jest telefonem do Berlina. Teraz się zmieniło i Donald Trump ma telefon do Polski. Oczywiście Niemcy narzekają teraz, że to rozbija europejską jedność, ale kiedy oni byli mostem USA do Europy, to według nich było dobrze. Nigdy nie zapomnę pewnej sytuacji w windzie w europarlamencie , gdy były niemiecki dyplomata, który obecnie jest europosłem w pewnym momencie powiedział: „Czego ci Polacy jeszcze chcą, dostali tyle pieniędzy i chcą jeszcze współdecydować?”. Tak, chcemy partycypować w decyzjach Unii. Ale branie przez nas współodpowiedzialności za Europę będzie korzystne dla wszystkich-także dla Niemiec.




Wykop Skomentuj5
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka